Skaryszew, woj. mazowieckie – 10 ciekawostek

kościół św. Jakuba w Skaryszewie zabytki atrakcje

Skaryszew ciekawostki i najważniejsze informacje. Z czego słynie, co zobaczyć w Skaryszewie

Skaryszew ciekawostki, informacje

1) Skaryszew, to 4-tysięczne miasto w południowej części woj. mazowieckiego, w powiecie radomskim. Jest siedzibą gminy miejsko-wiejskiej Skaryszew.

2) „Kościół w Skaryszewie” – to opowiadanie, które w 1968 r. napisał Jarosław Iwaszkiewicz (1894-1980). Akcja toczyła się podczas II wojny światowej. W 1981 r. reżyser Władysław Wasilewski nakręcił na jego podstawie pełnometrażowy film „Ryś”.

3) Skaryszewianka Skaryszew, to lokalny klub piłkarski.

Skaryszew ciekawostki atrakcje rynek
Skaryszew ciekawostki: fragment rynku

Skaryszew ciekawostki z historii

4) Wiadomo z dokumentu, że miejscowość istniała w 1198 roku. Stała się wtedy własnością klasztoru Bożogrobców w Miechowie. Organizowano tu wówczas targi skaryszewskie.

5) Prawa miejskie Skaryszew uzyskał w 1264 roku. Kilka lat wcześniej (1259–1260) miejscowość została całkowicie zniszczona podczas II najazdu mongolskiego na Polskę.

św. Jakub figura kościół Skaryszew ciekawostki atrakcje
Figura św. Jakuba stoi obok kościoła w Skaryszewie

6) Od 1432 r. w maju Skaryszewie organizowano jarmark konny (targi końskie). Nazwano go Wstępy, gdyż odbywał się w poniedziałek po Środzie Popielcowej. Jarmark organizowany jest do dziś i jest jedną z najstarszych tego typu imprez w Europie.

7) Informacje o pierwszych Żydach osiedlających się w Skaryszewie pochodzą z 1787 roku. Cmentarz żydowski powstał w II połowie XIX wieku, a synagogę zbudowano około roku 1900. W 1921 r. spośród 2072 mieszkańców miasta, 820 było narodowości żydowskiej.

W kwietniu 1942 r. hitlerowcy stworzyli w Skaryszewie getto. Przebywało w nim od 400 do 1200 Żydów. W sierpniu zostali wywiezieni do getta w Szydłowcu, a w kolejnym miesiącu do obozu koncentracyjnego w Treblince.

kościół św. Jakuba w Skaryszewie zabytki atrakcje
Kościół św. Jakuba w Skaryszewie, od strony rynku. Na samej górze: widok kościoła z drugiej strony

Skaryszew zabytki, co zobaczyć

8) Barokowy kościół świętego Jakuba Apostoła (ul. Mickiewicza) zbudowano w latach 1691-1701. Został konsekrowany w 1724 roku. Świątynia szczęśliwie przetrwała obie wojny światowe. Obok wejścia stoi figura św. Jakuba Apostoła oraz pomnik Jana Pawła II. Obok niego, na ścianie kościoła jest tablica poświęcona pamięci żołnierzy Armii Krajowej 72 pułku piechoty WIN, poległym i pomordowanym w latach 1939-1956.

Skaryszew ciekawostki rynek mur atrakcje
Rynek w Skaryszewie i sugestia dla turystów, aby zrobili tu sobie pamiątkowe zdjęcie

9) Wiadomo, że ratusz miejski wybudowano na skaryszewskim rynku przed 1618 rokiem. Obecnie o jego istnieniu przypomina fragment muru kamiennego i znajdująca się na nim tablica.

10) Na skraju skaryszewskiego rynku, po drugiej stronie ulicy gdzie stoi kościół, znajduje się monument przypominający o tym, że miasto Skaryszew istnieje od 1264 r. (patrz jedno ze zdjęć na górze).

Skaryszew ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Karczew
> Grodzisk Mazowiecki
> Chorzele