Sierpc, miasto na Mazowszu. Ciekawostki

ratusz w Sierpcu zabytki atrakcje

Sierpc ciekawostki i najważniejsze informacje o Sierpcu. woj. mazowieckie. Historia, zabytki, Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

Informacje o Sierpcu

1) Sierpc, to ok. 20-tysięczne miasto w województwie mazowieckim, nad rzeką Sierpienicą. Jest tu siedziba władz powiatu sierpeckiego.

2) Nazwa miasta pochodzi od słowiańskiego imienia Siepraw (ten, który jest prawy czyli uczciwy). Z czasem nazwa upodobniła się do nazwy rolniczego narzędzia, sierpa.

3) Od 1972 r. działa w Sierpcu Browar Kasztelan.

pomnik Sierpc ciekawostki
W 1972 r. postawiono pomnik w hołdzie poległym podczas II wojny światowej

Sierpc ciekawostki z historii

4) Miejscowość istniała już w X wieku, stał tu wtedy gród. Z dokumentów pisanych wiemy, że w 1003 r. zbudowano tu chrześcijański kościół, w miejscu pogańskiej świątyni (chramu).

5) Sierpc prawa miejskie otrzymał w 1322 roku.

6) Przed wiekami pisano o mieście: Sierpcz, Seprcz, w de Seprcze.

7) W latach 1530, 1630 i 1794 Sierpc nawiedzały wielkie pożary, a podczas potopu szwedzkiego miasto było zniszczone.

8) W połowie XIX wieku połowa mieszkańców Sierpca miała pochodzenie żydowskie.

Kościół św. Ducha Sierpc ciekawostki zabytki
Kościół św. Ducha z XVI wieku. Sierpc ciekawostki

Sierpc – zabytki

9) Gotycki Kościół Ducha Świętego stoi na Starym Mieście w Sierpcu, przy placu Fryderyka Chopina. Został zbudowany w 1519 roku. Początkowo była tu kaplica szpitalna. To jeden z trzech tego typu kościołów na Mazowszu (obok Łowicza i Rawy Mazowieckiej). Ostatnia przebudowa świątyni miała miejsce w 1958 roku. Wewnątrz jest późnogotycka polichromia powstała w latach 1519-1529.

10) Kościół św. Wita, Modesta i Krescencji zbudowano w XV wieku, choć niewykluczone, że wcześniejsza świątynia stała tu już w XI wieku. Był niszczony przez pożary i odbudowywany, a ze zniszczeń II wojny światowej (wtedy był tu niemiecki magazyn) odbudowano go w latach 50. XX wieku. Kościół jest budowlą gotycką, z elementami barokowymi i renesansowymi.

Kościół św. Wita i Modesta i Krescencji Sierpc
Kościół św. Wita i Modesta i Krescencji Sierpc

11) Gotycki kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny stoi na wzgórzu Loret w Sierpcu. Obok jest XVIII-wieczny, barokowy budynek klasztoru benedyktynek. Pierwszy drewniany kościół z końca XV w. spłonął w 1513 roku, po czym zbudowano tu kościół gotycki. Ostatni gruntowny remont kościoła miał miejsce w latach 1965-1975.

12) Klasycystyczny ratusz zbudowano w Sierpcu w 1841 roku. Jest dwukondygnacyjny, w wieżą zegarową. Stoi przy dawnym Rynku (obecnie plac Kardynała Wyszyńskiego).

miasto ratusz muzeum Sierpc woj. mazowieckie
Budynek ratusza oraz siedziba Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

13) Prawosławną cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy wzniesiono w latach 1894-1897. W ostatnich kilkudziesięciu latach były tu siedziby różnych instytucji. Obecnie jest tu Sąd Rejonowy.

14) Muzeum Wsi Mazowieckiej, to skansen istniejący od 1971 roku w Sierpcu, na terenie resztówki dworskiej Bojanowo. Na terenie o powierzchni 60,5 ha zgromadzono tu ponad 80 obiektów drewnianej architektury oraz kilkanaście tys. eksponatów. Jest tu m.in. drewniany kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa zbudowany w Sierpcu.

Sierpc ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Wysokie Mazowieckie
> Serock
> Szydłowiec