województwo mazowieckie ciekawostki atrakcje zabytki Mazowsze

Zadziwiające fakty o województwie mazowieckim

Czas czytania:4 minut/y, 15 sekund/y

Województwo mazowieckie ciekawostki i interesujące fakty. Miasta Mazowsza, atrakcje. Co zobaczyć na Mazowszu i z czego słynie woj. mazowieckie

Mazowsze najważniejsze informacje

Województwo mazowieckie jest kojarzone jednoznacznie ze stolicą czyli z Warszawą. Jednak ten region to nie tylko miasto stołeczne, ale też inne miasta i ciekawe miejsca, które warto odwiedzić.

1) Obszar województwa mazowieckiego zajmuje 35,6 tys. km². Jest położone w północno-wschodniej Polsce.

2) Mazowsze jest jednym z najbardziej zróżnicowanych województw pod względem geograficznym i demograficznym. Dzięki swojej burzliwej historii i mocnemu zróżnicowaniu geograficznemu, odgrywa znaczącą rolę w naszym Państwie.

3) Województwo Mazowieckie powstało w 1999 roku, kiedy to zdecydowano się na transformację terytoriów, które wchodzą w skład podziału administracyjnego Polski.

warszawskie łazienki Warszawa województwo mazowieckie ciekawostki zabytki atrakcje
Łazienki Królewskie – pałac w Warszawie

4) Największe miasta Mazowsza ciekawostki

Na terenie Mazowsza znajduje się 5 miast o prawach powiatowych, a powiatów jest 37. Wymienione niżej miasta są największymi w województwie.

Warszawa

To największe miasto wojewódzkie, stolica woj. mazowieckiego i zarazem administracyjna stolica państwa polskiego. Liczba ludności Warszawy wynosi ok. 1,8 miliona, a jej powierzchnia, to 51 720 ha. W Warszawie znajdują się najważniejsze instytucje państwowe. Przez miasto przepływa rzeka Wisła, która dzieli Warszawę na dwie części: prawobrzeżną i lewobrzeżną.
> Warszawa ciekawostki

katedra Opieki Najświętszej Maryi Panny Radom
Katedra w Radomiu

Radom

Powierzchnia miasta wynosi aż 11 180 ha i mieszka w nim 200 tys. ludzi. Prawa miejskie Radomia otrzymał w XIII wieku. Miasto to leży na Nizinie Mazowieckiej i jest jednym z ważniejszych węzłów tranzytowych w Polsce.
> Radom ciekawostki

Legionowo

W Legionowie mieszka 54 tys. ludzi. Pod względem historycznym miasto największy rozwój miało w latach siedemdziesiątych XX wieku. Powstało wtedy Przedsiębiorstwo Budownictwa Ogólnego “Mazowsze”; które zbudowało szereg osiedli.
> Legionowo ciekawostki

Arena Legionowo ciekawostki atrakcje
Arena Legionowo – obiekt sportowy

Ostrołęka

Aktualnie liczba ludności tego miasta, to 52 tysiące i jest to piąty wynik w województwie. Miasto i okolice znane są z przemysłu papierniczego, energetycznego i spożywczego.
> Ostrołęka ciekawostki

rynek Ostrołęka ciekawostki atrakcje
Pomnik generała Józefa Bema na rynku w Ostrołęce

Pruszków

To 63-tysieczne miasto zlokalizowane jest blisko Warszawy. Jest położone na terenie równiny Łowicko-Błońskiej, a jego największą rzeką jest Utrata. W przeszłości Pruszków miał duże znaczenie gospodarczo-przemysłowe jako strefa podmiejska Warszawy.
> Pruszków ciekawostki

województwo mazowieckie ciekawostki woda, ludzie pływają w kajakach zieleń Park Potulickich w Pruszkowie atrakcje
Województwo mazowieckie ciekawostki. Park Potulickich w Pruszkowie

Siedlce

Blisko 80-tysięczne Siedlce, to ważny ośrodek historyczno-przemysłowy. Jest kojarzone przede wszystkim ze szkolnictwem wyższym, przemysłem ciężkim, elektrycznym oraz z przetwórstwem owocowo-warzywnym. Przez miasto przepływają rzeki Muchawka i Helenka.
> Siedlce ciekawostki

ratusz Siedlce ciekawostki atrakcje zabytki
Siedlce. Budynek ratusza i pomnik Tadeusza Kościuszki

Wyszków

Wyszków, to 27-tysięczne miasto na Mazowszu, położone nad rzeką Bug.
> Wyszków ciekawostki

kościół św. Idziego Wyszków ciekawostki atrakcje zabytki województwo mazowieckie ciekawostki
Wyszków na Mazowszu. Kościół św. Idziego

Marki

Pierwsze wzmianki o tej miejscowości pochodzą z XVII wieku. W Markach mieszka 35 tys. ludzi.

Nowy Dwór Mazowiecki

Ok. 28-tysięczny obecnie Nowy Dwór Mazowiecki prawa miejskie otrzymał w 1374. Lezy nad rzeką Narew.
> Nowy Dwór Mazowiecki ciekawostki

Grodzisk Mazowiecki

Jest położony na Równinie Łowicko-Błońskiej. Prawa miejskie zostały nadane w 1522 roku przez samego króla Zygmunta I Starego. Grodzisk Mazowiecki ponownie powrócił do praw miejskich w 1915 roku. Powierzchnia miasta wynosi 13,19 km², zaś liczba mieszkańców to 48 907 mieszkańców na stałych prawach meldunkowych. Największa rzeka przepływająca przez to miasto nosi nazwę Mrowna.
> Grodzisk Mazowiecki ciekawostki

5) Jakie miejsca warto zobaczyć na Mazowszu?

Miasto stołeczne posiada wiele atrakcji, które (chociażby ze względów historycznych) powinno się odwiedzić. Warszawa ma ich tak dużo, że nie sposób tu wymienić choćby tych najważniejszych. Jedną z atrakcji, które odwiedzają wycieczki, są Łazienki Królewskie.

bazylika Płock ciekawostki atrakcje zabytki
Bazylika – najcenniejszy zabytek Płocka. Województwo mazowieckie ciekawostki

Aby na Mazowszu zobaczyć egzotyczne zwierzęta, można odwiedzić ogród zoologiczny w Warszawie, ale podobne miejsce jest także w Płocku. To informacja, która ucieszy dzieci, jednak wielowiekowy Płock, to miasto bogate w zabytki. Obok zamku stoi Bazylika Katedralna Wniebowzięcia NMP, najcenniejszy zabytek miasta. Pamięta wiek XII (wtedy stworzono Drzwi płockie) i spoczywają w niej ciała władców Polski. Wewnątrz świątyni jest wiele wspaniałych zabytków.

Twierdza Modlin, to zespół silnych fortyfikacji pamiętających XVII wiek. Kilka razy bezskutecznie próbowano ją zdobyć. To jedna z najlepiej zachowanych twierdz na terenie Polski, którą odwiedzają wycieczki oraz miłośnicy militariów i tego typu zabytków.

Twierdza Modlin Nowy Dwór Mazowiecki ciekawostki
Nowy Dwór Mazowiecki. Fragment twierdzy Modlin, foto: Rado-NDM / cc-by sa 3.0

Zalew Zegrzyński pod Warszawą duża popularnością cieszy się w okresie letnim. To miejsce wypoczynku Warszawiaków. Plaże, sporty wodne i żeglowanie i dobra infrastruktura turystyczna. Warszawiacy w wakacje niekoniecznie muszą jechać na Mazury.

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, to propozycja dla tych, którzy lubują się w historii folkloru. Z kolei miłośnicy historycznych i patriotycznych atrakcji chętnie odwiedzą Willę Piłsudskiego w Sulejówku czy dom Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli.

Zamki w Czersku i w Ciechanowie, to z kolei gratka dla miłośników średniowiecza i budowli obronnych. Są dostępne dla zwiedzających także poza sezonem wakacyjnym.

zamek Ciechanów ciekawostki atrakcje zabytki
Zamek w Ciechanowie. Województwo mazowieckie ciekawostki

6) Parki narodowe i krajobrazowe

Symbolem Kampinoskiego Parku Narodowego jest łoś, który tu zamieszkuje. Jego powierzchnia wynosi 38,5 tys. ha. W województwie Mazowieckim są też: Bolimowski Park Krajobrazowy (20190 ha), Nadbużański Park Krajobrazowy i Brudzeński Park Krajobrazowy (3 171 ha). Jest tu także 10 parków krajobrazowych o łącznej powierzchni 157,1 km²).

Województwo mazowieckie ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Podlasie
> Kujawsko-Pomorskie
> Dolny Śląsk

Neapol ciekawostki atrakcje zabytki Włochy Napoli Italia Italy Poprzedni post Neapol – niesamowite fakty
PESEL ciekawostki historia Dowód Osobisty system Następny post Co to jest PESEL? Ciekawostki