Sharm el Sheikh, kurort w Egipcie – ciekawostki

Szarm el Szejk ciekawostki Sharm el Sheikh Egipt atrakcje

Sharm el Sheikh – egipski kurort

Sharm el Sheikh jeszcze nie tak dawno zaliczało się do szerokiego grona beduińskich wiosek, gdzie niewiele się działo. Dziś jest to jeden z najważniejszych kurortów, jakimi może się pochwalić Egipt, a wczasy last minute na jego terenie ma w swej ofercie wiele biur podróży. Dlaczego turyści tak chętnie stawiają na wypoczynek w rejonie Sharm el Sheikh? Jakie czynniki decydują o popularności tego kurortu?

Szarm el Szejk ciekawostki Sharm el Sheikh Egipt atrakcje
W kurorcie Szarm el Szejk jest wiele restauracji, sklepików i miejsc rozrywki dla turystów

Sharm el Sheikh, to przede wszystkim piękne otoczenie. Kurort ten rozłożył się na terenie Półwyspu Synaj, Złotej Zatoce Riwiery Morza Czerwonego. To tętniące życiem miasto, z licznymi hotelami i ośrodkami wypoczynkowymi. Dla tych, którzy oczekują czegoś więcej, niż tylko wylegiwania się na plażach i basenach, organizowane są też wycieczki po bliskich okolicach. Można odwiedzić pobliski park narodowy Ras Muhammad oraz zajrzeć do miejscowego Obserwatorium Rekinów. Z Sharm el Sheikh można się wybrać na podwodną wycieczkę, aby podziwiać malownicze rafy koralowe. To wszystko sprawia, że wizyta w egipskim Sharm el Sheikh kojarzy się potem z niezapomnianymi wakacjami.

Szarm el Szejk ciekawostki Sharm el Sheikh Egipt atrakcje
Kąpiel w morzu lub w hotelowym basenie. I kolejne budowane hotele w Szarm el Szejk

Sharm el Sheikh – ciekawostki

1) Szarm el-Szejk, to miasto i kurort w Egipcie, w południowej części półwyspu Synaj, leżące nad brzegiem Morza Czerwonego. Jest nazywane perłą egipskich kurortów i Złotym Przylądkiem.

2) Mieszka tu ok. 40 tys. osób. Duża część mieszkańców miasta pracuje w branży turystycznej.

3) Jeszcze w latach 50. XX wieku była tu wioska rybacka. Po konflikcie zbrojnym Egiptu i Izraela, do 1967 r. stacjonowały tu siły pokojowe ONZ. Wkrótce wybuchała wojna z Izraelem, którego wojska zajęły półwyspem Synaj. Izraelczycy założyli tu miasto Ofira. Pod koniec lat 70 XX w. wybudowano port morski Szarm el-Szejk. W 1979 roku powróciła do Egiptu zachodnia (starsza) część miasta. Od 1982 r. zaczęła szybko rozwijać się baza hotelowo-turystyczna.

półwysep Synaj Klasztor Świętej Katarzyny Egipt atrakcje
Klasztor Świętej Katarzyny na półwyspie Synaj

4) Obecnie w Szarm el-Szejk jest ponad 500 hoteli rozmieszczonych nad Morzem Czerwonym, na Riwierze Morza Czerwonego. To głównie obiekty dwukondygnacyjne.

5) W wodach niemal całego brzeg w Szarm el-Szejk są rafy koralowe, w których pływa ponad tysiąc gatunków ryb. Turyści lubiący nurkować, chętnie korzystają z tej możliwości. Jest tu ponad 30 miejsc do nurkowania, dostępnych zarówno z brzegu oraz z łodzi.

Szarm el Szejk ciekawostki-Sharm el Sheikh Egipt atrakcje rafy koralowe rejs
Podczas rejsu statkiem wycieczkowym można podziwiać rafy koralowe dzięki oszklonemu kadłubowi statku

6) Szarm el-Szejk, to także miejsce wypoczynku dla przedstawicieli władz Egiptu.

7) Obecnie obszar Szarm el-Szejk wynosi około 42 km kwadratowych, z czego połowę zajmują miejsca i obiekty związane z turystyką.

8) Międzynarodowy port lotniczy Szarm el-Szejk znajduje się 10 km na północ od centrum miasta.

nurkowanie rafy Szarm el Szejk ciekawostki Sharm el Sheikh Egipt atrakcje
Miłośnicy nurkowania nie będą zawiedzeni wizytą w Sharm el Sheikh

9) Z portu morskiego Szarm el-Szejk kursują m.in. statki wycieczkowe do Hurghady. Rejs trwa 2 godziny. Jest tu także przystań jachtowa dla prywatnych jachtów.

10) Z Szarm el-Szejk do popularnych pobliskich atrakcji (Klasztor Świętej Katarzyny, Góra Synaj) jest 250 km czyli 3 godziny jazdy samochodem.

Ciekawostki o Szarm el-Szejk i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Egipt ciekawostki
> Ciekawostki o piramidach
> Rodos