rondo helikopter śmigłowiec Świdnik ciekawostki informacje atrakcje

Ciekawostki o Świdniku

Czas czytania:2 minut/y, 20 sekund/y

Świdnik ciekawostki i najważniejsze informacje o Świdniku. Historia, WSK Świdnik, atrakcje miasta

Świdnik – informacje

1) Świdnik, to 40-tysięczne miasto w woj. lubelskim, 10 km od Lublina. Prawa miejskie uzyskał w 1954 roku.

2) W Świdniku znajduje się Port Lotniczy Lublin, otwarty w 2012 roku.

3) W 1951 r. założono w Świdniku zakłady WSK Świdnik, obecnie: Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego PZL Świdnik S.A. Były tu produkowane m.in. samoloty MiG-15, śmigłowce Mi-1, Mi-2 (tych ostatnich wyprodukowano ponad 5 tysięcy). Produkowano tu również motocykle WSK i części do Ił-86. Obecnie produkowane są tu śmigłowce PZL W-3 Sokół i PZL SW-4 oraz części do samolotów i śmigłowców.

port lotniczy lotnisko Lublin Świdnik ciekawostki informacje atrakcje
Port lotniczy Lublin zlokalizowany na obrzeżach Świdnika

Ciekawostki o Świdniku

4) Centralnym punktem Świdnika jest Plac Konstytucji 3 Maja, zwany placem Bolka i Lolka, gdyż stoi tu rzeźba dwóch żołnierzy.

5) Obok Ronda Świdnickiego Lipca’80 stoi metalowa konstrukcja, a na niej śmigłowiec Mi-1, budowany w Świdniku, w latach 50. i 60. XX wieku. Patrz foto na górze.

6) Wybudowany w latach 1978-1985 kościół parafialny pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Świdniku nazywany jest okrągłym kościołem, z powodu jego kształtu. Stoi przy ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 32.

Plac Konstytucji 3 Maja w Świdniku woj. lubelskie
Plac Konstytucji 3 Maja w centrum Świdnika, woj. lubelskie

Świdnik ciekawostki z historii

7) Pierwsze pisemne wzmianki o Świdniku pochodzą z 1392 roku.

8) Na przełomie XIX i XX wieku we wsi Adampol (obecnie wchodzi w skład Świdnika) powstało letnisko i uzdrowisko, w którym leczono choroby reumatyczne. Przestało istnieć wraz z początkiem II wojny światowej.

9) W latach 1905-1914 wybudowano z czerwonej cegły dworzec stacji kolejowej Świdnik (stara stacja). Obecnie jest nieczynny.

10) Blisko lotniska w Świdniku znajduje się cmentarz wojskowy. Są tu groby żołnierzy armii rosyjskiej i austro-węgierskiej, z czasów I wojny światowej.

pomnik Plac Konstytucji 3 Maja Świdnik ciekawostki
Jeden z dwóch pomników stojących na pomnik Placu Konstytucji 3 Maja

11) W latach 1951-1944 w Lesie Krępieckim koło Świdnika hitlerowcy zamordowali 30 tys. ludzi. Najbardziej krwawym dniem był 3 listopada 1943. Rozstrzelano tu wtedy 18 tys. Żydów.

12) W lipcu 1980 r. w WSK Świdnik wybuchł strajk. Przyłączyli się do niego pracownicy dużych lubelskich zakładów, co potem określano nazwą Lubelski Lipiec. W sierpniu rozpoczęły się strajki na Wybrzeżu, potem powstała NSZZ Solidarność i zaczęły się wielkie zmiany społeczno-polityczne w Polsce.

Avia Świdnik stadion ciekawostki
Stadion piłkarski klubu Avia Świdnik

Świdnicki sport – ciekawostki

13) W Świdniku przy ul. Sportowej 2 ma siedzibę Miejski Klub Sportowy Avia Świdnik, założony w 1952 roku. Piłkarska drużyna Avii rozgrywa mecze na Stadionie Miejskim, otwartym w 1964 r. W latach 2012-2014 obiekt został zmodernizowany, a na trybunach może pomieścić 2800 kibiców.

14) Avia Świdnik, to także męska drużyna piłki siatkowej, która rozgrywa mecze w obiekcie przy Al. Lotników Polskich 1.

Świdnik ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Skalbmierz
> Trzemeszno
> Sztum

St James Park stadion Newcastle United ciekawostki Poprzedni post Newcastle United F.C. – angielski klub piłkarski
muchomor muchomory ciekawostki o muchomorach grzyby grzybobranie las Następny post 24 niezwykłe ciekawostki o muchomorach