Skalbmierz ciekawostki kościół zabytki

Ciekawostki o mieście Skalbmierz

Czas czytania:1 minut/y, 53 sekund/y

Skalbmierz ciekawostki i najważniejsze informacje o mieście

1) Skalbmierz, to miasto w województwie świętokrzyskim, nad rzeką Nidzicą. Mieszka tu ok. 1300 ludzi.

Skalbmierz ciekawostki z historii

2) Skalbmierz prawa miejskie miał w latach 1342-1870 oraz ma obecnie, od 1927 roku. Początkowo miasto nazywało się Skarbimierz.

3) Według legendy osadę oraz kościół założył palatyn (zarządca dworu królewskiego) Bolesława III Krzywoustego – Skarbimir. Nie jest to postać fikcyjna. Wiadomo, że zmarł 16 kwietnia, jednak nie wiadomo którego roku.

4) W XV i XVI wieku Skalbmierz zaliczano do miast II kategorii. Były dwa takie miasta – drugim był Kraków. Świadczy to o dużym znaczeniu Skalbmierza w tym okresie.

5) W średniowieczu Skalbmierz nie był otoczony murami miejskimi. Był dosyć bezpieczny, gdyż znajdował się w centrum Małopolski. W przypadku zagrożenia ludność miała schronić się w solidnym, murowanym kościele św. Jana Chrzciciela.

6) Wiek XVII był najgorszy w historii Skalbmierza. W 1618 r. miasto strawił wielki pożar, potem nawiedziła go epidemia dżumy. Później były zniszczenia potopu szwedzkiego, swoje dołożyły wojska węgierskie, potem także kozackie.

Pierwszy kościół w Skalbmierzu

7) Rzymskokatolicki kościół pw św. Jana Chrzciciela wzniesiono pod koniec XIII lub na początku XIV wieku. Po zburzeniu w XV wieku przez Tatarów, w XV wieku zbudowano w tym samym miejscu kolejną świątynię. Jest w stylu gotyckim, ma też ślady romańskie (dwie wieże, zachodnia część prezbiterium i dolna część południowej ściany prezbiterium). W późniejszych wiekach kościół nieco przebudowywano, na przykład w XVII wieku dodano barokowy szczyt fasady.

Skalbmierz ciekawostki

8) Rynek Skalbmierza jako jeden z nielicznych w Europie ma kształt ćwierćkoła. Obecnie nazywa się: plac Marii Skłodowskiej-Curie.

9) W centrum rynku Skalbmierza stoi kamienny krzyż z figurami św. Rozalii i św. Rocha. Stworzono go w latach 1831-1848 i był wotum dziękczynnym ufundowanym przez mieszczan ocalałych z zarazy.

10) Żydowski cmentarz (kirkut) powstał w Skalbmierzu w XIX wieku. Został zdewastowany przez nazistów podczas II wojny światowej. Obecnie jest tu tylko kilka macew (nagrobków).

11) Zalew w Skalbmierzu, to akwen wodny o powierzchni ok. 9 hektarów. Jest tu 300-metrowej szerokości plaża, molo oraz deptak. Są punkty gastronomiczne, jest wypożyczalnia sprzętu sportowego oraz boisko do gry w siatkówkę. Na środku zalewu jest wysepka.

Skalbmierz ciekawostki i zdjęcie: (c) Sadurski.com
Na zdjęciu: św. Jana Chrzciciela w Skalbmierzu

Zobacz też:
> Racibórz
> Gołuchów
> Kruszwica

odzież sportowa ciekawostki Poprzedni post Ciekawostki o odzieży sportowej
blondynka kawały dowcipy o blondynkach humor blondynki Następny post Krótkie dowcipy o blondynce