Babice zamek Lipowiec

Babice. Wesoły Wieżowiec na zamku Lipowiec

Czas czytania:1 minut/y, 38 sekund/y

Zamek jest jedną z atrakcji turystycznych powiatu chrzanowskiego (województwo małopolskie)

Zamek biskupów krakowskich Lipowiec wzniesiono na wapiennym wzgórzu. Wzgórze to znajduje się w sąsiedztwie wsi Babice i Wygiełzów. Od 1959 roku jest tu rezerwat przyrody Lipowiec.

Zamek powstał już w XIII wieku, a później był wzmacniany i rozbudowywany. W wieku XVII strawił go pożar, wkrótce oparł się wojskom nieprzyjaciela podczas Potopu Szwedzkiego i potem tracił na znaczeniu. 17 sierpnia 1683 roku w zamku zatrzymał się król Jan III Sobieski, zmierzający z wojskami pod Wiedeń.

Babice zamek Lipowiec
Babice, zamek Lipowiec

W latach 30-ych XVIII wieku biskup krakowski Konstanty Felicjan Szaniawski odbudował zamek. Pod koniec XVIII wieku zamek stał się własnością państwa, niestety w roku 1800 znów strawił go pożar i popadł w ruinę. W połowie XX wieku podjęto decyzję o przeprowadzeniu prac archeologicznych i przystosowaniu obiektu do zwiedzania przez turystów.

Na szczyt wieży tego gotyckiego zamku można wejść krętymi schodami i z tarasu widokowego oglądać okolice. Dla miłośników zamków Lipowiec jest uroczą ruiną, którą mogą nacieszyć wzrok.

Zamek Lipowiec odwiedził podróżujący po świecie Wesoły Wieżowiec i postanowił tu zrobić sobie kilka selfie. Dzięki temu możemy tu obejrzeć kilka zdjęć zamku.

Babice zamek Lipowiec
Babice, zamek Lipowiec

• • •
Wesoły Wieżowiec (Happy Skyscraper), to symbol wymyślonej w Polsce międzynarodowej organizacji o nazwie Partia Dobrego Humoru (Good Humor Party) i jej przenośna „siedziba”. Projekt artystyczny prezesa partii, satyryka Szczepana Sadurskiego będący m.in. parodią mody na selfie, wystartował w Nowym Jorku, w październiku 2012 r. W ciągu czterech kolejnych lat Wesoły Wieżowiec odwiedził ponad 500 miejsc, w kilkudziesięciu krajach, na wszystkich kontynentach. Do zabawy może włączyć się każdy, ścigając z Internetu plik do wydrukowania, wycinając i sklejając, a potem fotografując Wesołego Wieżowca w kolejnych ciekawych miejscach. W nagrodę – przesłana pocztą legitymacja Partii Dobrego Humoru. Patronem medialnym akcji jest Sadurski.com, pisały o niej media z różnych krajów.

> Lista miejsc na świecie, które dotychczas odwiedził Wesoły Wieżowiec

Wesoły Wieżowiec Happy Tower

co to jest śnieg jak powstaje zima przysłowia o śniegu przysłowia o zimie Poprzedni post Polskie przysłowia o grudniu
hibernacja zwierzęta zima lis śnieg Następny post Wszystko o zimie