Wiedeń ciekawostki Austria zabytki atrakcje

Wiedeń, stolica Austrii. Ciekawostki

Czas czytania:5 minut/y, 38 sekund/y

Wiedeń ciekawostki i najważniejsze informacje o Wiedniu. Historia, zabytki, kultura, sport w stolicy Austrii

Wiedeń – informacje

1) Wiedeń (Wien), to stolica i największe miasto (2 mln mieszkańców) Austrii. Leży nad rzeką Dunaj.

2) W Wiedniu są siedziby najważniejszych urzędów kraju – prezydenta, rządu oraz parlament.

3) Wiedeń jest podzielony na 23 dzielnice (Bezirk). Są to: Innere Stadt (centrum), Leopoldstadt, Landstraße, Wieden, Margareten, Mariahilf, Neubau, Josefstadt, Alsergrund, Favoriten, Simmering, Meidling, Hietzing, Penzing, Rudolfsheim-Fünfhaus, Ottakring, Hernals, Währing, Döbling, Brigittenau, Floridsdorf, Donaustadt, Liesing.

4) Ring (Ringstraße), to znany bulwar w centrum Wiednia. Powstał w latach 1860–1890, ma ponad 5 km długości. Stoją tu okazałe gmachy (muzea, opera, Nowy Ratusz, parlament i inne). To praktyczne dla turystów – podczas jednego spaceru można zobaczyć szereg ważnych miejsc.

5) 18 km od centrum Wiednia znajduje się port lotniczy Wiedeń-Schwechat. To największe lotnisko Austrii.

6) W Vienna International Centre ulokowane są m.in. instytucje Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Opera Narodowa Wiedeń ciekawostki Austria zabytki atrakcje
Opera Narodowa przy Ringu. Wiedeń ciekawostki

Wiedeń ciekawostki

7) Wśród specjałów kulinarnych Wiednia są m.in.: tort Sachera, Wiener melange (rodzaj kawy), Wiener Schnitzel (panierowany kotlet cielęcy) i Apfelstrudel (deser – rolada jabłkowa z sosem waniliowym).

8) Najstarszą uczelnią w niemieckojęzycznym obszarze językowym jest Uniwersytet Wiedeński (Universität Wien), założony w 1365 roku.

9) Allgemeines Krankenhaus der Stadt Wien (AKH), to jeden z dwóch największych szpitali klinicznych na świecie. Ma powierzchnię 345 000 m².

10) Dawne mury obronne otaczające historyczna część Wiednia zburzono w 1857 roku, aby rozszerzyć rozwój miasta na kolejne tereny.

11) W Wiedniu mają siedzibę znane kluby piłkarskie: Rapid Wiedeń i Austria Wiedeń.

parlament Wiedeń ciekawostki Austria zabytki atrakcje
Efektowny i oryginalny gmach parlamentu Austrii w Wiedniu

12) Ernst-Happel-Stadion, to narodowy stadion w Wiedniu, na którym mecze rozgrywa austriacka reprezentacja piłki nożnej. Stadion został zbudowany w latach 1929–1931, ma 50 865 miejsc. Był główną areną piłkarskich mistrzostw Europy w 2008 r.; rozegrano na nim 7 meczów.

13) Największe centrum handlowe Wiednia, to Donauzentrum, działające od 1975 roku. Ma powierzchnię 225 tys. m² i jest tu ćwierć tysiąca sklepów.

14) W Wiedniu urodził się m.in. Józef Poniatowski – książę, generał, Naczelny Wojsk Polskich Księstwa Warszawskiego.

15) Jednym z miast partnerskich Wiednia jest Kraków.

Burgtheater Wiedeń ciekawostki Austria zabytki atrakcje
Burgtheater, Wiedeń

Z historii Wiednia

16) Wiedeń założyli Celtowie, ok. 500 r p.n.e.

17) Prawa miejskie Wiedeń uzyskał w 1221 roku. Wkrótce stał się jednym z największych miast Świętego Cesarstwa Rzymskiego (Starej Rzeszy).

18) W 1683 r. Wiedeń był oblężony przez armię Imperium Osmańskiego. 12 września 1683 stoczona została 12-godzinna bitwa pod Wiedniem, przełomowe wydarzenie wojny, w której armia z Turcji chciała zająć chrześcijańską Europę. Dowódcami wrogich armii byli: Kara Mustafa i Jan III Sobieski, polski król. Wśród 70 tys. wojsk chrześcijańskich (m.in. Austriacy i Niemcy) było 27 tysięcy żołnierzy z Rzeczpospolitej, w tym 24. chorągwie husarii.

19) Wiedeń był stolicą Cesarstwa Austrii, potem Austro-Węgier, a od 1918 r. jest stolicą Republiki Austrii.

20) Gdy Wiedeń był stolicą Austro-Węgier, w 1916 r. mieszkało w nim ok. 2.250.000 ludzi czyli więcej niż obecnie.

21) W 1938 r. Austria została przyłączona do III Rzeszy, więc Wiedeń stał się jednym z jej miast i przestał być stolicą. Został nią ponownie w 1945 roku, po zakończeniu II wojny światowej.

Shonbrunn Glorietta Wiedeń ciekawostki Austria zabytki atrakcje
Park pałacu Shonbrunn, w głębi Glorieta

Wiedeń – kultura i sztuka

22) Kompozytorzy związani z Wiedniem w XVIII wieku określani są mianem klasyków wiedeńskich. Byli wśród nich m.in. Józef Haydn, Wolfgang Amadeus Mozart i Ludwig van Beethoven. Z Wiedniem związani byli również: Franz Schubert, Franz Liszt, Johannes Brahms, Johann Strauss (ojciec), Johann Strauss (syn).

23) W Wiedniu działa słynna orkiestra austriacka Wiener Philharmoniker (Filharmonicy Wiedeńscy). Co roku 1 stycznia orkiestra występuje z Koncertem Noworocznym, transmitowanym do wielu krajów świata. Koncert odbywa się w siedzibie orkiestry, w Wiener Musikverein (Wiedeńskim Towarzystwie Muzycznym). Gmach na placu Musikvereinsplatz otwarto w 1870 roku.

Naturhistorisches Museum Wiedeń ciekawostki Austria zabytki atrakcje
Naturhistorisches Museum, Wiedeń. Obok jest bliźniaczy budynek innego muzeum

24) W Wiedniu istnieje wiele muzeów, m.in. Muzeum Historii Sztuki (Kunsthistorisches Museum Wien), Muzeum Historii Naturalnej (Naturhistorisches Museum Wien), którym jest słynna figurka Wenus z Willendorfu, Muzeum Sztuki Nowoczesnej (MUMOK – Museum Moderner Kunst Stiftung Ludwig Wien), Muzeum Techniki (Technisches Museum Wien).

25) Wiedeńska Opera Państwowa (Wiener Staatsoper) mieści się w neorenesansowym gmachu, przy Ringu (Ringstraße). Pierwszą operą którą tu wystawiono, był „Don Giovanni” Mozarta, 25 maja 1869 roku.

Stadtpark Johann Strauss Wiedeń ciekawostki Austria zabytki atrakcje
Wiedeń. Stadtpark nocą. Pomnik Johanna Straussa

26) “Nad pięknym, modrym Dunajem” (An der schönen blauen Donau, to walc skomponowany przez Johanna Straussa, napisany na zamówienie Wiedeńskiego Męskiego Towarzystwa Śpiewaczego. Pierwsze wykonanie utworu w wersji chóralnej odbyło się 15 lutego 1867 i nie wzbudziło zachwytu. Trzy dni później utwór wykonano w wersji instrumentalnej, a orkiestrą dyrygował kompozytor.

Wiedeń – wybrane zabytki i atrakcje

27) Historyczne centrum miasta z zabytkami z różnych epok (głównie z przełomu XIX i XX wieku – to wtedy miał miejsce “złoty okres” tego miasta) znajduje się na liście dziedzictwa UNESCO. Nic dziwnego, że Wiedeń jest jednym z najczęściej odwiedzanych przez turystów miast Europy.

28) Jeden z najcenniejszych zabytków sakralnych w Wiedniu i symbol miasta, to gotycka Katedra św. Szczepana (Stephansdom). Stoi na środku Stephansplatz, w sercu najstarszej części miasta. Została zbudowana w XIII wieku, potem była przebudowywana.

katedra św. Szczepana Wiedeń ciekawostki Austria zabytki atrakcje
Wiedeń. Katedra św. Szczepana na Stephansplatz

29) Ratusz w Wiedniu (Wiener Rathaus) zbudowano w latach 1872-1883, w stylu neogotyckim. Okazała fasada zwrócona jest w kierunku Ringu, jest przed nią plac ratuszowy (co roku w grudniu odbywa się tu jarmark bożonarodzeniowy), na którym stoją posągi wiedeńskich osobistości.

ratusz Wiedeń ciekawostki Austria zabytki atrakcje
Gmach wiedeńskiego ratusza, widok z boku

30) Kościół św. Ruprechta / Ruperta (Ruprechtskirche), to najstarszy kościół Wiednia. Został zbudowany w XI wieku. Są tu XIII-wieczne witraże.

31) Barokowy kościół św. Karola Boromeusza (Karlskirche) zbudowano w latach 1716–1737, po ostatniej z kilku epidemii dżumy w Wiedniu.

kościół Boromeusza Wiedeń ciekawostki Austria zabytki atrakcje
Kościół św. Karola Boromeusza, Wiedeń

32) Gmach parlamentu Austrii zbudowano w latach 1974-1883. Jego architektura nawiązuje do architektury starożytnej Grecji. Przed głównym wejściem znajduje się fontanna Pallas Ateny, ukończona w 1902 roku.

33) Pałac Hofburg był wiedeńską rezydencją władców Austrii od XIII wieku do 1918 roku. Początkowo był gotyckim zamkiem z wieżami przylegającymi do murów miejskich. Obecny, barokowo-klasycystyczny wygląd uzyskał w XIX wieku.

Hofburg Wiedeń ciekawostki Austria zabytki atrakcje
Pałac Hofburg w Wiedniu

34) Barokowy Pałac Augarten (Palais Augarten) zbudowano w Wiedniu pod koniec XVII wieku. Po II wojnie światowej został odbudowany. Stoi na terenie parku Augarten o powierzchni 130 akrów, najstarszego barokowego ogrodu w Wiedniu.

35) Pałac Schönbrunn (Schloss Schönbrunn), to dawna letnia rezydencja cesarska. Został zbudowany w XVII–XVIII w. na zlecenie cesarza Leopolda I. Jest na liście UNESCO. Na terenie parku jest m.in. barokowa Glorieta z 1775 roku.

Shonbrunn Wiedeń ciekawostki Austria zabytki atrakcje
Pałac Schönbrunn. Wiedeń ciekawostki

36) Neogotycki kościół Wotywny (Votivkirche) zbudowano w XIX wieku, stoi przy Ringu.

37) Wiener Prater, to największy park publiczny w środkowej Europie i jeden z największych na świecie. Zajmuje około 1700 ha powierzchni. Jest tu niemal 300 atrakcji.

Wiedeń ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Kopenhaga
> Sztokholm
> Bukareszt

Pułtusk ciekawostki ratusz rynek zabytki Poprzedni post Ciekawostki o Pułtusku
oczko wodne ogród działka jak zrobić poradnik Następny post Oczko wodne – staw w ogrodzie