Aarhus – ciekawe fakty o mieście w Danii

katedra Aarhus ciekawostki atrakcje zabytki miasto Dania

Z czego słynie miasto Aarhus ciekawostki i najważniejsze informacje w skrócie

Informacje o Aarhus

1) Aarhus, to niemal 300-tysięczne miasto w Danii. Leży na Półwyspie Jutlandzkim i jest otoczone lasami oraz plażami. To drugie po Kopenhadze miasto Danii, pod względem liczby mieszkańców. Jest tu port morski.

2) Osadę założyli Wikingowie. Było to około 750 roku.

3) Początkowo miasto nazywało się Aros, co znaczy: ujście rzeki. Miasto leżało przy ujściu rzeki do zatoki.

4) 1/5 mieszkańców Aarhus (ok. 60 tysięcy), to studenci. Działa tu Uniwersytet Aarhus. Budynek uczelni wyróżnia się oryginalną architekturą.

Aarhus zabytki, co zobaczyć

5) Aarhus Domkirke (katedra św. Klemensa), to najwyższa świątynia w Danii. Wieża ma 96 metrów wysokości. Budowę świątyni zaczęto w 1201 rok. Początkowo miała styl romański, a w XV/XVI wieku uzyskała wygląd gotycki. We wnętrzu warto zobaczyć kilkusetletni ołtarz oraz freski.

6) Den Gamle By, to oryginalny skansen. Można tu poznać, jak Duńczycy żyli w minionych czasach. Pośród zwiedzających chodzą statyści, ubrani stosownie do epoki.

7) W Aarhus jest kilka interesujących muzeów, np. Muzeum Wikingów. Miłośnicy sztuki chętnie odwiedzą AROS (Aarhus Art Museum). Jest tu również ogród botaniczny.

teatr Aarhus ciekawostki atrakcje zabytki miasto Dania
Aarhus ciekawostki – budynek teatru w centrum miasta

8) Ciekawym zabytkiem jest klasztor z kościołem Matki Boskiej (Vor Frue Kirke), który zaczęto budować w XIII wieku. Archeolodzy odkryli tu kryptę z 1060 roku.

9) Latinerkvarteret, to jedna z najstarszych dzielnic miasta. Jest tu wiele sklepów i kawiarni.

10) Pałac Marselisborg, to letnia rezydencja duńskiej rodziny królewskiej. Został zbudowany w latach 1901-1902. W pobliży pałacu jest Park Pamięci. Jest w nim m.in. miejsce upamiętniające duńskich żołnierzy, którzy zginęli podczas I wojny światowej.

Aarhus ciekawostki

11) O mieście i jego mieszkańcach krąży w Danii wiele dowcipów. Pod tym względem Aarhus mógłby konkurować z Wąchockiem.

12) Wśród najpiękniejszych plaż w Aarhus są: Den Permanente, Ballehage i Bellevue.

13) Aarhus słynie z kilka cyklicznych festiwali. NorthSide – to festiwal muzyki, Aarhus Festuge – to festiwal sztuki i kultury, a Food Festival jest festiwalem dla smakoszy potraw i gastronomii.

Aarhus ciekawostki: (c) Sadurski.com
Na górnym zdjęciu: Wieża katedry góruje nad miastem

Zobacz też:
> Ciekawostki o państwach Europy
> Dowcip o Australii