stan Nowy Jork okolice USA ciekawostki atrakcje zabytki co zobaczyć

Stan Nowy Jork, USA – ciekawostki

Czas czytania:4 minut/y, 27 sekund/y

Nowy Jork ciekawostki

Nowy Jork (NYC) wcale nie jest stolicą stanu Nowy Jork! Wszystko, co powinieneś wiedzieć o tym niezwykłym mieście oraz o stanie Nowy Jork. Położenie, historia, atrakcje, nowojorskie fakty

Stan Nowy Jork ciekawostki

1) Stan Nowy Jork (State of New York, lub: New York State), to jeden ze stanów USA. Jest położony w północno-wschodniej części Stanów Zjednoczonych. Leży nad Oceanem Atlantyckim.

2) Sąsiednimi stanami są: Vermont, Massachusetts, Connecticut, New Jersey i Pensylwania. Od północy stan Nowy Jork sąsiaduje kanadyjskimi prowincjami Ontario i Quebec.

3) Powierzchnia stanu Nowy Jork, to 141 297 km². Mieszka tu 20 milionów ludzi.

4) Największe miasta tego stanu, to: Nowy Jork, Buffalo, Rochester, Syracuse oraz stolica stanu, miasto Albany.

5) Główne rzeki stanu Nowy Jork, to: Niagara, Hudson i Rzeka Świętego Wawrzyńca.

Central Park ciekawostki Nowy Jork
Central Park w Nowym Jorku

6) 70% ludności stanu, to rasa biała (w tym ponad 50% to Latynosi), 18% to czarnoskórzy, 9% to Azjaci. Co piąty mieszkaniec stanu, to Latynos.

7) Mieszkańcy stanu najczęściej używają języka angielskiego, a ponad 14% mieszkańców – języka hiszpańskiego. Około 1% mieszkańców używa też języków: chińskiego, rosyjskiego i włoskiego.

8) A co z religią? 31% to katolicy, 27% nie wyznaje żadnej wiary. Protestantów jest 26%, Żydów 7%, baptystów 6%, do tego wyznawcy innych religii (3% lub mniej).

9) Wyższe uczelnie znajdują się głównie w Nowym Jorku. Oto one:
– Uniwersytet Stanu Nowy Jork,
– Uniwersytet Nowojorski,
– Uniwersytet Columbia,
– Uniwersytet Cornella,
– Uniwersytet Miejski w Nowym Jorku,
– Uniwersytet Rockefellera,
– Uniwersytet w Rochester.

miasto Albany Nowy Jork USA ciekawostki atrakcje
Miasto Albany, stolica stanu Nowy Jork

Z historii stanu Nowy Jork

10) Rdzennymi mieszkańcami tych terenów są Indianie z kilku plemion. Pierwszy Europejczykiem który tu przybył, był w 1524 roku włoski podróżnik i odkrywca Giovanni da Verrazzano. W 1609 r. angielski żeglarz i odkrywca Henry Hudson odkrył płynącą tu rzekę, która w 1609 r. została nazwana jego imieniem – rzeką Hudson.

Pierwszymi osadnikami byli Holendrzy. W 1613 r. okolicach obecnego nowojorskiego Manhattanu założyli prywatne terytorium zamorskie, które 11 lat później przekształcili w Nowe Niderlandy (Nieuw-Nederland). Po roku (1624) założyli Fort Amsterdam (późniejszy Nowy Amsterdam, a od 1665 r. – Nowy Jork). Po wojnie z Anglikami, musieli się zrzec terytorium na korzyść Anglików, którzy w 1777 r. założyli tu Prowincję Nowy Jork. Już 13 lat później, w 1790 r. było to największe miasto Stanów Zjednoczonych. Mieszkało w nim ok. 33 tys. mieszkańców.

Statua Wolności Nowy Jork USA NYC ciekawostki
Statua Wolności w Nowym Jorku

Atrakcje Nowego Jorku

11) Największe atrakcje stanu Nowy Jork znajdują się w mieście Nowy Jork, poetycko zwanym Wielkim Jabłkiem (Big Apple). Poniżej wybrane atrakcje Nowego Jorku.
> Statua Wolności
> Chryster Building
> Central Park
> Empire State Building
> Flatiron Building
> Battery Park
> Muzeum Historii Naturalnej
> Roosvelt Island
> Staten Island
> Staten Island Ferry
> Carnegie Hall
> Coney Island
> Muzeum Guggenheima
> New York Cosmos
> Yankee Stadium
> Parada Pułaskiego w Nowym Jorku

wodospad Niagara Falls Kanada ciekawostki atrakcje informacje
Wodospad Niagara (Niagara Falls) leży na północy stanu Nowy Jork

Atrakcje stanu Nowy Jork – okolice Nowego Jorku

A co jest tu jeszcze ciekawego, poza miastem Nowy Jork? Jakie są mniej znane, nietypowe atrakcje turystyczne i miejsca, które można odwiedzić?

Wodospad Niagara

12) Słynny wodospad Niagara (Niagara Falls) znajduje się na rzece Niagara (55 km długości, wypływa z jeziora Erie i wpada do jeziora Ontario). Woda spada z wysokości 100 metrów. To duża atrakcja turystyczna północnej części USA, ale też Kanady, gdyż Niagara leży na granicy obu krajów.

West Point

13) Akademia Wojskowa Stanów Zjednoczonych w West Point czyli United States Military Academy at West Point (USMA), znana jako West Point, to uczelnia wojskowa kształcąca przyszłych oficerów na potrzeby wojsk lądowych. Znajduje się w kilkutysięcznym mieście West Point oddalonym od Nowego Jorku o 80 kilometrów.

wyspa Heart Island Nowy Jork zamek miłość ciekawostki
Zamek na wyspie Heart Island, stan Nowy Jork

Heart Island i zamek

14) Na przełomie XIX i XX wieku George C. Boldt – milioner, właściciel słynnego hotelu Waldorf Astoria w Nowym Jorku, postanowił zbudować zamek na malowniczej wyspie Heart Island, na rzece Świętego Wawrzyńca, która płynie wzdłuż północnej granicy stanu Nowy Jork. Ta wspaniała budowla miała być przejawem jego miłości do żony Louise.

> Tu więcej

Long Island ciekawostki Nowy Jork
Long Island, wyspa w stanie Nowy Jork

Long Island

15) Mającą powierzchnię 3567 kilometrów kwadratowych wyspę Long Island zamieszkuje 7,5 miliona osób (to jedna z kilkunastu najbardziej zaludnionych wysp na świecie). Wyspa ma podłużny kształt; jej długość wynosi 190 kilometrów, a w najszerszym miejscu ma 37 kilometrów. Jej zachodnia część znajduje się w obrębie miasta Nowy Jork (dzielnice: Brooklyn i Queens), dwa pozostałe hrabstwa na Long Island, to: Suffolk i Nassau.

> Tu więcej

wodospad Cohoes Falls Nowy Jork USA wodospady
Wodospad Cohoes Falls, stan Nowy Jork

Wodospad Cohoes Falls

16) Niagara, to nie jedyny wodospad w stanie Nowy Jork. Wodospad Cohoes Falls znajduje się na rzece Mohawk, w pobliżu kilkunastotysięcznego miasta Cohoes. Woda spada tu z wysokości 28 metrów na szerokości 305. metrów.

> Tu więcej

Catskill Mountains Nowy Jork góry
Catskill Mountains w stanie Nowy Jork

Góry Catskill Mountains

17) W południowo-wschodniej części stanu Nowy Jork, ok. 160 km na północ od Nowego Jorku, leży pasmo górskie Catskill (Catskill Mountains lub Catskills). Pasmo jest częścią Appalachów. Wiele szczytów ma powyżej 900 m n.p.m., a najwyższy, to Slide Mountain (1281 m n.p.m.). W górach ma swój początek ma rzeka Delaware (Delaware River).

> Tu więcej

Kilka powyższych przykładów pokazuje, że stan Nowy Jork, to nie tylko znane wszystkim wieżowce Manhattanu, Times Square czy Statua Wolności. To duży obszar, gdzie wytrawny podróżnik ciekawy tej części Stanów Zjednoczonych, znajdzie znacznie więcej miejsc wartych odwiedzenia.

Nowy Jork ciekawostki (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> San Diego, Kalifornia
> Waszyngton
> Filadelfia

Hongkong kuchnia jedzenie marnowanie żywności Poprzedni post Dlaczego marnujemy żywność?
artykuł sponsorowany reklamowy tekst ekspercki copywriter blog portal marketing Następny post Jak napisać dobry tekst reklamowy?