Cohoes Falls – wodospad niedaleko Nowego Jorku

wodospad Cohoes Falls Nowy Jork USA wodospady ciekawostki

Mając na myśli słowa: wodospad i USA, albo: wodospad i Nowy Jork, zwykle myślimy o wodospadzie Niagara. Tymczasem bliżej Nowego Jorku jest też inny wodospad

W północnej części stanu Nowy Jork, 250 km od Nowego Jorku, jest wodospad Cohoes Falls. Znajduje się na rzece Mohawk, w pobliżu kilkunastotysięcznego miasta Cohoes. Woda spada tu z wysokości 28 metrów na szerokości 305. metrów, choć latem wody spada mniej.

Mieszkający tu kiedyś Indianie Mohawkowie, rdzenni mieszkańcy tych ziem, wodospad nazywali Ga-ha-oose lub Ga-ho’n’-yoos, co oznacza „Miejsce spadającego kajaka”. Obojętnie czy kiedyś czy teraz – z tej wysokości lepiej tu kajakiem nie pływać, bo można spaść. Tymczasem historyk Cohoes, Arthur Masten pisał w 1880 r., że określenie oznacza „dziury w rzece”. Bo czasem, gdy część koryta rzeki wysycha, pojawiają się dziury.

W XVIII wieku wodospad nazywano Wielkim Wodospadem Mohawków, nawiązując tym samym do wodospadu Niagara, który częściowo leży na terenie stanu Nowy Jork. W 1831 r. zbudowano na rzece Mohawk tamę. Dzięki temu siła wodospadu napędzała turbiny, dostarczając prądu zakładom tekstylnym.

Cohoes Falls (c) Sadurski.com
Na zdjeciu: Cohoes Falls jesienią 2020, foto: Janusz Skowron

Zobacz też:
> Zamek koło Nowego Jorku
> Flatiron Building – ciekawostki
> Catskill mountains