Zamek w Nowym Jorku i historia pewnej miłości

wyspa Heart Island Nowy Jork zamek miłość ciekawostki

Wiedziałeś, że koło Nowego Jorku jest… zamek? Oto jego historia

Na przełomie XIX i XX wieku George C. Boldt – milioner, właściciel słynnego hotelu Waldorf Astoria w Nowym Jorku, postanowił zbudować zamek na malowniczej wyspie Heart Island na rzece Świętego Wawrzyńca, płynącej wzdłuż północnej granicy stanu Nowy Jork. Ta wspaniała budowla miała być przejawem jego miłości do żony Louise.

wyspa Heart Island Nowy Jork zamek miłość ciekawostki
W USA nie ma średniowiecznych zamków, ale…

Począwszy od 1900 roku 300 pracowników, w tym kamieniarze, stolarze i artyści, budowało sześciopiętrowy zamek ze 120 pokojami, elektrownię, włoskie ogrody, most zwodzony i domek dla dzieci.

W styczniu 1904 roku wydarzyła się tragedia – Louise zmarła. Boldt wysłał telegraf na wyspę i nakazał robotnikom natychmiastowe wstrzymanie budowy. Boldt o złamanym sercu nie mógł sobie wyobrazić swojego wymarzonego zamku bez ukochanej. Nigdy nie wrócił na wyspę, pozostawiając konstrukcję jako pomnik swojej miłości.

wyspa Heart Island Nowy Jork zamek miłość ciekawostki
Tak wygląda zamek na wyspie Heart Island, w stanie Nowy Jork

Przez 73 lata zamek i różne konstrukcje kamienne pozostawiono na łasce wiatru, deszczu, lodu, śniegu i wandali. Gdy „Thousand Islands Bridge Authority” nabył nieruchomość w 1977 roku, zdecydowano, że budowa posiadłości Boldta zostanie dokończona.

Tekst i zdjęcia: (c) Janusz Skowron

Dodajmy na końcu, że opisana wyżej Heart Island (Wyspa Serce) to inna wyspa niż ta koło Bronxu w Nowym Jorku, o identycznej nazwie.

Zobacz też:
> Long Island
> Coney Island
> Staten Island