Catskill Mountains Nowy Jork góry ciekawostki rzeka chmury niebo zieleń

Jesienna wizyta w górach koło Nowego Jorku

Czas czytania:1 minut/y, 27 sekund/y

W południowo-wschodniej części stanu Nowy Jork, ok. 160 km na północ od Nowego Jorku, na terenie hrabstw Greene i Ulster, leży pasmo górskie Catskill (Catskill Mountains lub Catskills. Pasmo jest częścią Appalachów. Wiele szczytów ma powyżej 900 m n.p.m., a najwyższy, to Slide Mountain (1281 m n.p.m.).

Catskill Mountains Nowy Jork góry
Catskill Mountains w kolorach jesieni

W górach Catskill swój początek ma rzeka Delaware (Delaware River), długości 580 kilometrów, która wpada do Atlantyku. Na tych terenach powstało szereg sztucznych jezior, m.in. Ashokan, Pepacton, Neversink, Rondout i Schoharie. Są źródłem wody pitnej dla mieszkańców pobliskiego Nowego Jorku.

wodospad waterfall Catskill Mountains Nowy Jork góry
Wodospad – Waterfall Catskill w jesiennej scenerii

W górach utworzono Catskill Park, rezerwat leśny o powierzchni 2800 km kwadratowych. Jest tu m.in. Kaaterskill Falls – dwustopniowy wodospad, łącznej wysokości 70 metrów. Jest wiec jednym z najwyższych wodospadów wschodnich Stanów Zjednoczonych. Podobno jako pierwszy przybył tu w 1825 roku Thomasa Cole (1801-1848), artysta malarz. Malował tu wodospad, o którym potem napisał wiersz William Cullen Bryant (1794-1878). Szlak pieszy do wodospadu wytyczono w 1967 roku. Wcześniej i później (ostatnio w 2016 r.) zdarzały się wypadki śmiertelne w pobliżu wodospadu.

Catskill Mountains Nowy Jork góry
Catskill Park jesienią
wodospad waterfall Catskill Mountains Nowy Jork góry
Wodospad w Catskill Mountains

Skąd wzięła się nazwa Catskill? Wywodzi się pod holenderskiego określenia kaaterskill (czyli koci strumień) i nawiązuje do faktu, że góry zamieszkuje spora populacja rysi. Osadnicy holenderscy przybyli tu w XVIII wieku, a góry znalazły się na mapie Nowej Holandii już w roku 1656.

Catskill Mountains Nowy Jork góry
Catskill Mountains jesienią zachwycają nie tylko poetów

Jak wygląda to miejsce jesienią? Możemy je zobaczyć dzięki zdjęciom znakomitego muzyka Krzysztofa Medyny, który niedawno wybrał się tu na wycieczkę.

Góry Catskill Mountains: (c) Sadurski.com
Zdjęcia: (c) Krzysztof Medyna

Zobacz też:
> Heart Island, zamek koło Nowego Jorku
> Long Island
> Staten Island Ferry

kamienica Nowa Sól ciekawostki atrakcje zabytki Poprzedni post Nie tylko krasnale. Ciekawostki o Nowej Soli
prom ciekawostki promy statki wycieczkowe Następny post Ciekawostki o promach