Anglia Liverpool ciekawostki zabytki atrakcje

Liverpool – 23 ciekawostki

Czas czytania:4 minut/y, 46 sekund/y

Liverpool ciekawostki

Liverpool – najważniejsze informacje i ciekawostki o mieście. Z czego słynie? Co zobaczyć (zabytki, atrakcje), porady

Liverpool

1) Liverpool, blisko półmilionowe miasto, to jedno z największych miast w Wielkiej Brytanii. Leży nad rzeką Mersey, na zachodnim wybrzeżu północnej Anglii.

2) Na początku XIII w. powstała osada rybacka, obronny zamek i kaplica. Mieszkało tu wtedy 2 tys. ludzi. Liverpool prawa miejskie uzyskał w 1207 roku.

3) Przez kilka wieków Liverpool był niepozornym miastem. Zmieniło się to w XVII wieku, kiedy stał się ważnym ośrodkiem handlu niewolnikami z Afryki.

4) Nie ma chyba drugiego miasta na świecie, które byłoby tak dumne ze swych “synków” działających w branży muzycznej. Członkowie The Beatles tu się urodzili, dorastali, tu debiutowali i stąd ruszyli w świat. Obecnie Liverpool chlubi się Beatlesami. Jest tu ich muzeum, liczne figury czwórki tego zespołu. Na każdym kroku widać ich podobizny, a tytuły ich piosenek i cytaty słów tych piosenek, są wszechobecne. Każdy, kto przybywa do miasta droga lotniczą, ląduje na lotnisku John Lennon Airport.

St George's Hall Anglia Liverpool ciekawostki zabytki atrakcje
Liverpool. Wieża radiowo-telewizyjna i neoklasycystyczny gmach St George’s Hall z XIX w.

5) W świecie sportowym Liverpool zasłynął z piłkarskiego klubu Liverpool F.C. Wraz z Manchesterem United od dawna walczy o tytuł najbardziej utytułowanego klubu kraju. Tymczasem gdyby nie zbieg okoliczności, klub by nie powstał, co ma związek z jego starszym “bratem” z Liverpoolu, klubem Everton F.C. Oba stadiony są oddalone od siebie zaledwie o 1,5 kilometra i stoją w dzielnicy Everton.

Imponujący stadion Anfield Liferpooolu i Goodison Park Evertonu mają klubowe muzea i bogato zaopatrzone sklepy dla fanów, do tego klubowe sklepy w centrum miasta.

kościół św. Łukasza Anglia Liverpool ciekawostki zabytki atrakcje
Kościół św. Łukasza – szkielet widziany od wewnątrz. Liverpool ciekawostki

Co zobaczyć w Liverpoolu

6) Podczas II wojny światowej Liverpool bardzo ucierpiał. Niszczycielskie naloty bombowe niemieckiej Luftwaffe (głównie te z 1941 roku) poważnie zniszczyły miasto. Obecnie pamiątką po zniszczeniach jest stojący w środku Liverpoolu kościół św. Łukasza. Jego zewnętrzne ściany i kościelna wieżą stoją, jednak wewnątrz nic nie ma. Do dziś to ażurowy szkielet, do wewnątrz którego można wejść.

Royal Liver Building Anglia Liverpool ciekawostki zabytki atrakcje
Gmach Royal Liver Building – symbol miasta Liverpool

7) Royal Liver Building powstał w latach 1908-1911 i jest siedzibą Royal Liver Friendly Society. To chyba najbardziej charakterystyczny budynek Liverpoolu. Na szczycie obu wież znajdują się 6-metrowej wielkości mityczne ptaki Liver Birds. Ich sylwetki można zobaczyć w wielu miejscach miasta, są też w herbie piłkarskiego klubu Liverpool F.C.

Budynek ma 90 metrów wysokości (13 pieter). Wraz z budynkiem Port of Liverpool (zbudowany w latach 1903-1907, foto niżej) i Cunard Building (na zdjęciu powyżej, z prawej, zbudowany w latach 1914-1916, siedziba zarządu Cunard Line) jest jedną z Trzech Gracji Liverpoolu (The Three Graces).

8) W Liverpoolu jest chińska dzielnica Chinatown. Wchodzi się do niej przez Chiński Łuk. To największy (poza Chinami) taki łuk na świecie. Dodajmy, że w Liverpoolu mieszka największa społeczność chińska w Europie.

brama Chinatown Anglia Liverpool ciekawostki zabytki atrakcje
Brama – łuk, widok od strony Chinatown. Liverpool ciekawostki

9) W położonej nad morzem dzielnicy Albert Dock są doki czyli magazyny portowe, wybudowane w XIX wieku. Dzielnica przez wiele lat była zaniedbana, lecz dziś jest jedną z wizytówek Liverpoolu. Sklepiki, muzea (w tym galeria Tate Liverpool, Muzeum Morskie Merseyside, Międzynarodowe Muzeum Niewolnictwa, oraz The Beatles Story – to miejsca, które warto odwiedzić.

TATE Anglia Liverpool ciekawostki zabytki atrakcje
Galeria TATE otwarta w 1988 r. Liverpool, portowa dzielnica Albert Dock

10) Liverpool Cathedral ma prawie 10 tys. metrów kwadratowych powierzchni. Jest największą w Wielkiej Brytanii katedrą i piątą katedrą świata. Jest w niej trzeci co do wielkości dzwon kościelny świata, a także jedne z największych organów kościelnych w Wielkiej Brytanii. Z wieży katedry mającej 101 metrów wysokości, można oglądać panoramę miasta. Katedra powstała stosunkowo niedawno, w latach 1904-1978, a jej projektantem jest Giles Gilbert Scott (1880-1960). Ten sam, który zaprojektował słynną brytyjską, czerwoną budkę telefoniczną.

katedra Anglia Liverpool ciekawostki zabytki atrakcje
Potężna katedra w Liverpoolu

11) Przy głównym deptaku Liverpoolu znajduje się największy w Wielkiej Brytanii sklep Primark. Nieopodal jest też Liverpool One, jeden z największych kompleksów handlowych Europy.

12) W Liverpoolu jest Chester Zoo, podobno najlepsze Zoo w Anglii. Na powierzchni 125 akrów można zobaczyć wiele tysięcy egzotycznych zwierząt. Bilet kosztuje ponad 20 funtów.

muzeum Anglia Liverpool ciekawostki zabytki atrakcje
Nowoczesny gmach Museum of Liverpool

Liverpool ciekawostki

13) Wszyscy zachwycają się londyńską wieżą i zegarem Big Ben, tymczasem w Liverpoolu też jest zabytkowy zegar o tej samej nazwie. W dodatku większy, do tego (podobno) rzadziej się psuje.

14) W ostatnich stu latach do Liverpoolu przybyło 9 mln emigrantów.

15) Wśród festiwali jakie odbywają się w Liverpoolu jest m.in. Liverpool Comedy Festival, Festival Mathew Street i Creamfields.

Port of Liverpool ciekawostki zabytki atrakcje
Budynek Port of Liverpool

16) Podobno nowojorski Central Park był wzorowany na liverpoolskich parkach.

17) University of Liverpool powstał w 1881 roku.

18) Po rzece Mersey pływa prom Mersey Ferry.

19) Phil Tompson (ur. 1954) był początkowo fanem Liverpool F.C., potem został zawodnikiem, kapitanem drużyny, a jeszcze później jej trenerem.

ratusz Anglia Liverpool ciekawostki zabytki atrakcje
Ratusz miasta Liverpool

Porady praktyczne

20) Lot z Warszawy do Liverpoolu trwa ok. 2,5 godziny.

21) Z lotniska do centrum najlepiej dojechać autobusem (przystanek tuż przy wyjściu z budynku lotniska). Przejazd do centrum trwa pół godziny. Są autobusy zwykle lub przyspieszone.

Liverpool ciekawostki zabytki atrakcje
Nowoczesne i zabytkowe kształty architektoniczne przenikają się w Liverpoolu

22) Autobusy miejskie kursujące po ulicach Liverpoolu, to autobusy piętrowe. Wejście jest tylko z przodu, kierowca sprawdza bilety czasowe i sprzedaje bilety na pojedyncze przejazdy. Aby autobus się zatrzymał, należy nacisnąć specjalny przycisk lub pomachać ręką.

23) W Liverpoolu jest duża ilość różnego rodzaju knajpek, gdzie można zjeść. Jedzenie głównie angielskie, tłuste. Królują fish and chips (ryba z frytkami), lecz nie tylko.

Liverpool ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com
Jak zwykle żałujemy, że wiele ciekawych ujęć z Liverpoolu nie zmieściło się w artykule, choć mogłoby go pełniej zilustrować. Przyjęliśmy jednak zasadę, że obok tekstu prezentujemy max 10 zdjęć.

Zobacz też:
> Liverpool i The Beatles
> Everton, dzielnica Liverpoolu
> Birmingham
> Londyn

Szklarska Poręba ciekawostki atrakcje Karkonosze Poprzedni post Szklarska Poręba i okolice – 25 ciekawostek
agregaty prądotwórcze generator prądotwórczy Następny post Gdzie warto kupić agregaty prądotwórcze?