Jaka jest różnica między dietą roślinną a wegańską?

dieta roślinna wegańska wegetarianizm ciekawostki

Coraz więcej osób decyduje się na ograniczenie lub wyeliminowanie produktów zwierzęcych ze swojej diety. W rezultacie w sklepach spożywczych, restauracjach, na imprezach publicznych i w sieciach fast foodów można zauważyć większy wybór produktów roślinnych.

Niektórzy ludzie określają się jako „roślinni”, podczas gdy inni używają terminu „weganie” do opisania swojego stylu życia. W związku z tym możesz się zastanawiać, jakie są różnice między tymi dwoma terminami.

Co to znaczy być roślinnym

Bycie roślinnym odnosi się zazwyczaj do samej diety. Wiele osób używa terminu „roślinny”, żeby zaznaczyć, że ich dieta w całości lub w większości składa się z pokarmów roślinnych. Jednak niektórzy ludzie mogą nazywać się roślinnymi i nadal jeść pewne produkty pochodzenia zwierzęcego. Inni używają terminu „pełnowartościowa dieta roślinna”, żeby określić swoją dietę jako składającą się głównie z pełnowartościowych pokarmów roślinnych, które są surowe lub minimalnie przetworzone. Szczegóły tego typu diet w medicot.pl

Osoby stosujące dietę roślinną unikają również olejów i przetworzonych ziaren, podczas gdy te produkty mogą być spożywane na diecie wegańskiej lub innej opartej na roślinach. Część „pełnowartościowa” to ważne rozróżnienie, ponieważ istnieje tak wiele przetworzonych produktów roślinnych. Na przykład niektóre odmiany makaronu i sera w pudełku, hot-dogi, plastry sera, bekon, a nawet nuggetsy z kurczaka są wegańskie, ale nie pasują do diety opartej na pełnych produktach.

Co to znaczy być weganinem

Bycie weganinem to coś więcej niż tylko dieta, to także styl życia, który wybieramy na co dzień. Weganizm jest ogólnie definiowany jako życie w sposób, który unika spożywania, używania lub eksploatowania zwierząt w największym możliwym stopniu. Chociaż pozostawia to miejsce na indywidualne preferencje i bariery, ogólnym zamiarem jest, żeby poprzez swoje wybory życiowe minimalnie szkodzić zwierzętom.

Oprócz wykluczenia produktów zwierzęcych ze swojej diety, osoby określające się jako weganie zazwyczaj unikają kupowania rzeczy, które zostały wyprodukowane ze zwierząt lub były na nich testowane. Dotyczy to często ubrań, środków higieny osobistej, butów, akcesoriów i artykułów gospodarstwa domowego. Dla niektórych wegan może to również oznaczać unikanie leków i szczepień, w których wykorzystuje się produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego lub które były testowane na zwierzętach.

Czy można być jednocześnie roślinnym i wegańskim

Można być zarówno roślinnym, jak i wegańskim, ponieważ te terminy nie mają na celu dzielenia ludzi ze względu na styl życia, który wybierają. Wiele osób może zaczynać jako weganie, unikając produktów zwierzęcych w swojej diecie przede wszystkim ze względów etycznych lub środowiskowych, ale potem przechodzi na dietę opartą na produktach pełnowartościowych i roślinnych. Artykuł powstał we współpracy z serwisem plom.pl