Szczecinek – 10 ciekawostek

ratusz rynek Szczecinek ciekawostki

Szczecinek ciekawostki i najważniejsze informacje o Szczecinku

Informacje o Szczecinku

1 ) Szczecinek, to 40-tysięczne miasto na Pomorzu Zachodnim, w woj. zachodniopomorskim. Został założony w 1310 r. przez księcia Warcisława IV jako Nowy Szczecin i od razu otrzymał prawa miejskie.

2) Szczecinek ma w herbie czarnego książęcego gryfa (mityczne zwierzę z ciałem lwa i skrzydłami orła) na złotym polu oraz srebrną rybę. Prawdopodobnie jesiotra, bo w średniowieczu ryba ta występowała w tutejszych jeziorach.

3) W Szczecinku nad jeziorem Trzesiecko znajdują się 3 letnie kąpieliska: przy ul. Mickiewicza, Kilińskiego oraz na „Mysiej Wyspie”.

Zabytki Szczecinka

4) W Szczecinku znajduje się średniowieczny Zamek Książąt Pomorskich. Został zbudowany w I połowie XIV w. w miejscu wcześniejszego grodu słowiańskiego. Kolejne przebudowy (XVI, XIX, XX w.) spowodowały, że utracił gotycki charakter. Początkowo stał na wyspie jeziora Trzesiecko, po pracach melioracyjnych (XVIII, XIX wiek) był już na półwyspie. Obok zamku w latach 1875-1903 założono Park Miejski. Od 2011 r. w zamku jest centrum konferencyjne.

5) Wieżę kościelną św. Mikołaja (ul. Szkolna 1) zbudowano w XVI wieku obok rozebranego w 1909 r. kościoła św. Mikołaja. Wewnątrz jest Muzeum Regionalne w Szczecinku.

6) Przy Pl. Wolności w Szczecinku znajduje się ratusz, siedziba władz miasta (patrz foto na górze). Budynek powstał w 1852 r. w stylu eklektycznym.

muzeum regionalne  Szczecinek ciekawostki
Muzeum regionalne w Szczecinku

Szczecinek ciekawostki

7) W Szczecinku jest wyciąg do nart wodnych, długości 1080 metrów. Jest najdłuższym takim obiektem w Europie i trzecim na świecie.

8) Na terenie Szczecinka znajduje się Słupska Specjalna Strefa Ekonomiczna o powierzchni ponad 95 ha. Jej tereny są położone w różnych częściach miasta.

9) W Szczecinku są trzy stacje kolejowe. Pociągi dalekobieżna zatrzymują się na stacji Szczecinek, a pociągi regio na stacjach: Szczecinek Chyże i Czarnobór.

10) Po jeziorze Trzesiecko kursuje tramwaj wodny. Zatrzymuje się w 10. punktach Szczecinka.

Szczecinek ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Szczecin
> Międzyzdroje
> Lębork