Ciekawostki o Lęborku

gotycki kościół w Lęborku woj. pomorskie atrakcje zabytki

Lębork ciekawostki i najważniejsze informacje o Lęborku. Historia, zabytki, co zobaczyć w Lęborku

1) Lębork, to 35-tysięczne miasto w województwie pomorskim. Prawa miejskie otrzymał w 1341 roku.

Lębork ciekawostki z historii

2) W 1386 r. w Lęborku odbył się zjazd książąt słupskich i Wielkiego Mistrza Zakonu Krzyżackiego.

3) Mimo zniszczeń II wojny światowej, część zabytków Lęborka ocalała lub została odbudowana. Jednym z ocalałych zabytków jest zamek.

4) Pod Placem Pokoju w Lęborku, 3 metry pod ziemią, archeolodzy odkryli ślady kultury pomorskiej czyli drewniane fragmenty zabudowań osady z VII wieku p.n.e.

zamek Lębork ciekawostki atrakcje
Zamek w Lęborku, tu obecnie mieści się siedziba sądu

Zabytki Lęborka

5) Nad rzeką Łebą w Lęborku przy ul. Podzamcze stoi dawny zamek krzyżacki, w którym obecnie jest sąd. Został wybudowany w XIV wieku w stylu gotyckim, a potem wielokrotnie go przebudowywano.

6) Neogotycki ratusz wybudowano w Lęborku w 1900 r. Znajduje się przy ul. Armii Krajowej 14 i jest w nim siedziba władz miasta. Budynek jest wpisany do rejestru zabytków. Ma charakterystyczną wieżę z czworobocznym hełmem. Wcześniejszy ratusz Lęborka znajdował się na środku rynku miasta.

ratusz Lębork ciekawostki atrakcje
Ratusz w Lęborku

7) Dawne mury miejskie Lęborka znajdują się na ul. Basztowej, Korczaka i Skłodowskiej-Curie. Przy ul. Korczaka jest Baszta Kwadratowa, a przy ul. Basztowej Baszta Bluszczowa.

8) Kościół św. Jakuba Apostoła wybudowano w Lęborku na przełomie XIV i XV wieku, w stylu gotyckim. Początkowo był to kościół obronny. (Patrz: foto na samej górze)

baszta bluszczowa Lębork ciekawostki atrakcje
Baszta bluszczowa i mury obronne. Lębork ciekawostki

Lębork atrakcje

9) W 1913 r. oddano do użytku Wieżę Bismarcka. Jest to 31-metrowej wysokości wieża ciśnień. To jedna z najbardziej charakterystycznych budowli w Lęborku. Oprócz funkcji wieży ciśnień, obiekt był też punktem widokowym oraz pomnikiem na cześć Otto von Bismarcka.

10) Przy ul. Młynarskiej 14-15 znajduje się założone w 1925 r. Muzeum w Lęborku. Są tu zbiory historyczne i etnograficzne.

Lębork ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Malbork
> Frombork
> Kluczbork