10 oryginalnych ciekawostek o Kluczborku

Kluczbork ciekawostki atrakcje zabytki wieża

Z czego słynie Kluczbork ciekawostki i najważniejsze informacje o Kluczborku. Historia, zabytki Kluczborka

Kluczbork ciekawostki

1) 25-tysięczny Kluczbork, to miasto w województwie opolskim.

2) Kluczbork prawa miejskie otrzymał w 1253 roku, a pierwsza pisemna wzmianka o jego istnieniu pochodzi z 1252 roku.

Kluczbork – historia nazwy miasta

3) W przeszłości nazwa miasta pisana była na różne sposoby. Cruzeburch, Cruceburg, Kluzborg, Kruciborg, Kluczborek, Creuzburg – to część tych nazw.

4) Nazwa miasta pochodzi od niemieckich słów: kruiz (krzyż) i burc (zamek, gród). Zatem Kreuzburg można przetłumaczyć jako: Zamek krzyża, lub: Gród krzyżowców. W 1945 r. miasto nazwano: Kluczborek, a od 19 maja 1946 r. ma już obecną nazwę, Kluczbork.

Zabytki Kluczborka

5) Stojący na środku rynku budynek ratusza miejskiego został zbudowany w XVIII wieku jako budowla renesansowo-barokowa. Stanął w miejscu poprzedniego ratusza, który spłonął w 1738 roku. Obecnie w ratuszu są m.in. Urząd Stanu Cywilnego i biblioteka. Podczas remontu w 2012 r. odnaleziono w budynku tzw. kapsułę czasu. Były w niej dokumenty opisujące historię ratusza i list od ówczesnego burmistrza.

Kluczbork ciekawostki atrakcje zabytki wieża ciśnień
Wieża ciśnień z drugiej strony niż na górnym zdjęciu, z lewej muzeum

6) Przy ul. Zamkowej w Kluczborku stoi dawna baszta Bramy Krakowskiej, od 1907 r. (to wtedy dobudowano dach) wodociągowa wieża ciśnień. Jej budowę zakończono w 1590 r., potem była przebudowywana, a w XVII wieku zniszczona.

7) Przy ul. Zamkowej obok wieży ciśnień znajdują się pozostałości murów obronnych z XV/XVI wieku. Budynek obok wspomnianej wyżej wieży ciśnień,to Brama krakowska. Jest tu muzeum pszczelarstwa. W tym miejscu niegdyś stał XIV-wieczny zamek.

8) Neogotycki kościół Matki Bożej Wspomożenia Wiernych stoi w Kluczborku przy ul. Skłodowskiej 8. Jego budowę zakończono w 1913 roku.

muzeum Kluczbork ciekawostki atrakcje zabytki
Drewniane rzeźby obok muzeum pszczelarstwa. Kluczbork ciekawostki

Inne ciekawostki o Kluczborku

9) W Kluczborku działała kiedyś mennica. Było to w roku 1321 (bito tu wtedy srebrne kwartniki), a w latach 1621-1622 krajcary, trojaki, talary i dukaty.

10) Kluczbork nazywany jest polską stolicą muzyki reggae, gdyż w Bąkowie obok Kluczborka w latach 1997-2017 odbywał się doroczny festiwal reggae.

Ciekawostki o Kluczborku i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Iława
> Siedlce
> Ostróda