flaga amerykańska ciekawostki USA Stany Zjednoczone

Fascynujące ciekawostki o fladze USA

Czas czytania:2 minut/y, 29 sekund/y

Flaga USA ciekawostki i niesamowite fakty o symbolu Stanów Zjednoczonych

Historia flagi USA

1) Niektórzy twierdzą, że pierwsza flaga USA została wyhaftowana w Filadelfii przez Betsy Ross, a projekt osobiście naszkicował jej George Washington. Ale to tylko legenda. Pierwsza flaga USA miała biało-czerwone pasy, w górnej  lewej części flagi było granatowe tło, na którym było trzynaście białych gwiazdek. Ten wzór flagi obowiązywał w latach 1777-1795.

Betsy Ross flaga amerykańska ciekawostki USA Stany Zjednoczone
Pierwsza flaga USA z trzynastoma gwiazdkami

2) Wzór wspomnianej wyżej flagi został ogłoszony 14 czerwca 1777 roku przez Drugi Kongres Kontynentalny. W jego rezolucji czytamy:

“Postanawia się, że na fladze Stanów Zjednoczonych będzie trzynaście pasów, na przemian czerwonych i białych, a unię symbolizować będzie trzynaście gwiazd, białych na niebieskim polu, reprezentujących nową konstelację”.

Kongres wyjaśnił przy okazji symbolikę kolorów:

“Biel oznacza Czystość i Niewinność; czerwień – Niezłomność i Męstwo; błękit – Czujność, Wytrwałość i Sprawiedliwość”.

3) Amerykańska flaga po raz pierwszy powiewała nad mostem Cooch’s Bridge w stanie Maryland podczas wojny o niepodległość, w dniu 3 września 1777.

Wall Street giełda USA Stany Zjednoczone
Wall Street – gmach amerykańskiej giełdy w Nowym Jorku oraz flaga amerykańska

Zmiany w wyglądzie flagi USA

4) W zasadzie wspomniana wyżej flaga była pierwszą flagą USA. Tymczasem przez 2 wcześniejsze lata (1775-1777) istniał inny wzór flagi. W miejscu gwiazdek na granatowym polu znajdowała się flaga Wielkiej Brytanii.

5) Od 1775 roku wygląd flagi USA zmieniał się wielokrotnie, konkretnie 26 razy. Było to związane z dołączeniem do USA kolejnego stanu. Zmieniała się wówczas liczba białych gwiazdek w górnym lewym rogu na granatowym tle oraz sposób ułożenia tych gwiazdek względem siebie.

Brooklyn Bridge Most Brooklyński Nowy Jork ciekawostki NYC flaga amerykańska ciekawostki USA Stany Zjednoczone
Brooklyn Bridge – Most Brooklyński, na Manhattanie w Nowym Jorku. Na szczycie flaga amerykańska

Obecna flaga USA

6) Obecna flaga USA nie zmieniła się od 1960 roku. To wtedy do USA dołączył pięćdziesiąty stan czyli wyspy Hawaje. To najdłuższy okres w historii, gdy wzór amerykańskiej flagi nie zmienił się.

7) Flaga USA ma 13 poziomych pasów białych i czerwonych (na górze i na dole zawsze jest kolor czerwony). Na granatowym tle w lewym górnym rogu jest 50 białych, pięcioramiennych gwiazd, w dziewięciu rzędach. Jeśli chodzi o proporcje, jej szerokość wynosi 1,9 wysokości.

metro subway Nowy Jork NYC flaga amerykańska ciekawostki USA Stany Zjednoczone
Nowojorskie metro czyli subway. Flaga amerykańska na wagoniku

Ciekawostki o fladze USA

8) Nie zawsze Amerykanie używają oficjalnej nazwy: flaga USA. Mówią na nią: Stars and Stripes (Gwiazdy i pasy) lub rzadziej: Old Glory (Dawna chwała).

9) Widok pierwszej flagi USA (tej z 1777 roku) zainspirował Francisa Scotta Keya do napisania pieśni The Star-Spangled Banner. Wkrótce ta pieśń stała się narodowym hymnem USA.

10) Wygląd flagi USA stał się inspiracją dla osób, które projektowały później flagi innych państw. Chodzi o poziome pasy oraz tło w lewym górnym rogu.

flagi państw
Flagi państw podone do flagi USA

Podobną flagę miał Salwador w latach 1887-1912, Brazylia w 1889 roku. W obecnych flagach Urugwaju, Liberii, Malezji, Kuby, Portoryko, Chile i Grecji również można się doszukać mniejszych lub większych podobieństw do flagi USA.

Flaga USA ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Filadelfia
> Ciekawostki o Amerykanach
> Hollywood Sign
> Waszyngton
> San Francisco

automaty do butelek butelki plastikowe recykling Poprzedni post Automaty do plastikowych butelek
odzież Nike kupony rabatowe Następny post Tańsza odzież Nike dla spryciarzy