Waszyngton ciekawostki USA

10 miejsc które musisz zobaczyć będąc w Waszyngtonie

Czas czytania:8 minut/y, 59 sekund/y

Waszyngton ciekawostki

Odwiedzamy stolicę Stanów Zjednoczonych, Waszyngton. Ciekawostki, zdjęcia, co warto zobaczyć Waszyngtonie. Sadurski.com zaprasza na wycieczkę do Waszyngtonu

Washington, D.C. – stolica USA

Mająca 600 tysięcy mieszkańców stolica USA, uzyskała prawa miejskie w 1790 roku. Miasto powstało od podstaw, na niezabudowanym terenie. Autorem koncepcji zabudowy był francuski architekt i urbanista, Pierre Charles L’Enfant. To właśnie jemu prezydent Waszyngton powierzył zadanie zaprojektowania nowej stolicy państwa.

Co to znaczy D.C.?

Pisząc o mieście Waszyngton, Amerykanie zawsze piszą: Washington D.C. Skrót D.C. znaczy: Dystrykt Kolumbii. Co to takiego? Dystrykt Kolumbii czyli Washington D.C. to obszar sąsiadujący ze stanami Wirginia i Maryland. To specjalnie wydzielony obszar, w którym znajduje się stolica Stanów Zjednoczonych.

Trzeba o tym pamiętać, gdyż w USA jest jeszcze jeden Waszyngton – czyli stan Waszyngton, jeden ze stanów USA. I znajduje się bardzo daleko od stolicy USA, bo w północno-zachodniej części Stanów Zjednoczonych, na granicy z Kanadą.

Dlaczego w Waszyngtonie nie ma wieżowców?

Po wzniesieniu 12-piętrowego budynku Cairo Apartment Building, w 1910 r. Kongres przegłosował wprowadzenie limitu wysokości budynków w mieście, przez co Waszyngton dziś jest inny niż reszta amerykańskich miast, w których wznoszą się wysokościowce. Dlatego Pomnik Waszyngtona jest do dziś najwyższym obiektem na terenie Dystryktu Kolumbii (D.C.).

Waszyngton pomnik Waszyngtona
Pomnik Waszyngtona, dolna część. Waszyngton ciekawostki

10 miejsc które musisz zobaczyć będąc w Waszyngtonie

1. Pomnik Waszyngtona

Washington Monument, to wysoki, biały obelisk znajdujący się w parku National Mall w Waszyngtonie. Upamiętnia on prezydenturę George’a Washingtona. Zbudowano go z marmuru, piaskowca i granitu. Ma 169,3 metra wysokości i szacuje się, że waży około 80 tysięcy ton. Został zaprojektowany przez Roberta Millsa. Obecnie to  jeden z symboli Waszyngtonu.

Budowę obelisku rozpoczęto w 1848 roku, jednak z powodu wybuchu wojny secesyjnej i kłopotów finansowych, prace przerwano na 27 lat. Był gotowy pod koniec 1884 roku, a oficjalnie odsłonięto go 9 października 1888 roku.

Ciekawostki o Pomniku Waszyngtona

• W momencie ukończenia, Pomnik Waszyngtona był najwyższą budowlą na świecie. Wkrótce jego rekord pobiła w 1889 r. wieża Eiffla w Paryżu.

• Wewnątrz pomnika znajduje się winda, którą można wjechać na jego szczyt. Przy dobrej pogodzie można było zobaczyć widok w promieniu 60 kilometrów od tego miejsca. Po trzęsieniu ziemi w 2011 roku, pomnik uległ uszkodzeniu i jego wnętrze jest niedostępne dla turystów.

White House Biały Dom Waszyngton ciekawostki
White House czyli Biały Dom, siedziba prezydentów USA. Waszyngton ciekawostki

2. Biały Dom – White House

W Waszyngtonie, D.C., przy 1600 Pennsylvania Avenue, znajduje się słynny White House, będący siedzibą prezydenta USA. Temu budynkowi nazwę nadał prezydent Roosevelt, a było to 14. września 1901 roku. Miejsce, w którym miał stanąć gmach, wybrał prezydent Waszyngton wraz z architektem miejskim Pierre’em L’Enfantem, a konkurs na projekt wygrał James Hoban. Budowę rozpoczęto w 1792 roku, a budynek oddano do użytku w roku 1800. Budynek przechodził potem wiele zmian wewnątrz, jednak ściany zewnętrzne wciąż są te same, co w chwili wybudowania.

Trzy główne części gmachu, to: Rezydencja Wykonawcza, Zachodnie Skrzydło i Wschodnie Skrzydło. Obok znajdują się: gmach Urzędu Wykonawczego Prezydenta Stanów Zjednoczonych oraz tereny zielone.

Ciekawostki o Białym Domu

• Pierwszym prezydentem, który zamieszkał w Białym Domu, był John Adams.

• W budynku były dwa pożary. Pierwszy w 1814 r. podczas wojny brytyjsko-amerykańskiej, a drugi w 1929 r., gdy prezydentem był Herbert Hoover.

Pentagon Waszyngton USA
Budynek Pentagonu – Departament Obrony Stanów Zjednoczonych. Waszyngton ciekawostki

3. Pentagon

Pentagon (po angielsku: Pięciokąt) jest siedzibą Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych. Nazwa pochodzi od oddanego do użytku w styczniu 1943 r. budynku, zbudowanego na planie pięciokąta. Budynek ma 5 pięter, a wszystkie korytarze wewnątrz mają 28 kilometrów długości. Wewnątrz jest dziedziniec o powierzchni 20 tys. metrów kwadratowych. Budynek znajduje się w Arlington (stan Wirginia), w pobliżu głównej dzielnicy rządowej Waszyngtonu.

Obok Pentagonu znajduje się pomnik Pentagon Memorial.

Ciekawostki o Pentagonie

• Pentagon, to największy pod względem kubatury i liczby pomieszczeń budynek biurowy na świecie, który nie jest wieżowcem.

• Dziedziniec Pentagonu jest największym w siłach zbrojnych USA otwartym terenem, gdzie obowiązuje zakaz salutowania i noszenia na głowie czapek wojskowych.

• Do budowy Pentagonu użyto 620 tys. ton piasku i gruzu, wydobytego z dna przepływającej niedaleko rzeki Potomac, a także 330 tys. metrów sześciennych betonu.

• Na parkingu obok Pentagonu może zaparkować 8770 samochodów osobowych.

• W budynku są 7754 okna.

Kapitol USA parlament Waszyngton ciekawostki
Budynek Kapitolu, parlamentu USA. Waszyngton ciekawostki

4. Kapitol czyli budynek parlamentu USA

Jeden z najsłynniejszych budynków USA i symboli tego kraju, znajduje się na Wzgórzu Kapitolińskim (Capitol Hill) w Waszyngtonie. Zbudowano go w latach 1793-1865, w stylu neoklasycystycznym. Kamień węgielny pod budowę położył prezydent Jerzy Waszyngton. Po pożarze w 1814 roku, Kapitol został przebudowany. Dodano wówczas dwa skrzydła oraz wielką kopułę, zwieńczoną posągiem Columbii.

Ciekawostka

• W wielu stolicach amerykańskich stanów stoją budynki rządowe, wzorowane na Kapitolu.

Mauzoleum Abrahama Lincolna Waszyngton
Posąg Abrahama Lincolna w jego Mauzoleum. Waszyngton ciekawostki

5. Mauzoleum Abrahama Lincolna

Otwarcie Mauzoleum Abrahama Lincolna (1809-1865), zaprojektowanego wcześniej przez Henry`ego Bacona, miało miejsce 30 maja 1922 roku. Ten budynek, przypominający wyglądem starożytną świątynię grecką, jest otoczony 38. kolumnami doryckimi wysokości 13,4 metra i średnicy 2,3 metra. Oprócz dwóch kolumn przy wejściu, pozostałych 36 symbolizuje 36 stanów tworzących Unię w chwili śmierci prezydenta Abrahama Lincolna. Nad nimi wyrzeźbiono 48 festonów, symbolizujących 48 stanów Unii, gdy otwierano mauzoleum.

Wewnątrz mauzoleum znajduje się 5,8-metrowej wielkości posąg przedstawiający zamyślonego Lincolna siedzącego w fotelu. Wykonano go z 28. kawałków georgijskiego marmuru tak dokładnie dopasowanych, że miejsca ich łączenia są niewidoczne. Sprawia to wrażenie na oglądających, że posąg jest wykonany z jednego kawałku marmuru.

Nad głową Lincolna wyryto napis: “W tej świątyni tak jak w sercach ludzi, dla których ocalił Unię, pamięć o Abrahamie Lincolnie zawsze będzie święta”. Po bokach wyryto dwa fragmenty przemówień Lincolna, z roku 1863 i 1865.

Jefferson memorial Waszyngton ciekawostki
Jefferson Memorial. Waszyngton ciekawostki

6. Jefferson Memorial

W Potomac Park, na brzegu rzeki Potomac River w Waszyngtonie, znajduje się pomnik trzeciego prezydenta Stanów Zjednoczonych, Thomasa Jeffersona (1743-1826). Ten neoklasycystyczny gmach nawiązujący do rzymskiego Panteonu, zaprojektował John Russell Pope. Został ukończony w 1943 roku i otwarty 13 kwietnia 1943, w 200. rocznicę urodzin Jeffersona. Jego posąg z brązu znajdujący się wewnątrz, został dodany tu 4 lata później, w 1947 roku.

Mający 5,8 metra wysokości posąg stojącego Jeffersona waży ponad 4300 kilogramów, a jego autorem jest Rudulph Evans. Na ścianach wyryto fragmenty pism autorstwa Jeffersona. Pomnik można oglądać 24 godziny na dobę.

Ciekawostka o Jefferson Memorial

• W 2007 roku Jefferson Memorial uplasował się na czwartym miejscu na liście ulubionych budowli USA, w rankingu American Institute of Architects.

Pomnik Weteranów wojny w Korei Waszyngton ciekawostki
Pomnik Weteranów wojny w Korei. Waszyngton ciekawostki

7. Pomnik Weteranów Wojny w Korei

Pomnik Weteranów Wojny w Korei (Korean War Veterans Memorial) znajduje się w Potomac Park, w Waszyngtonie, na południowy wschód od Mauzoleum Lincolna. Upamiętnia żołnierzy biorących udział w wojnie koreańskiej (1950-53).

28 października 1986 Kongres Stanów Zjednoczonych zatwierdził pomysł wybudowania pomnika. Po rozstrzygnięciu konkursu na projekt, przystąpiono do jego realizacji. Oficjalne otwarcie, z udziałem prezydenta USA Billa Clintona i prezydenta Republiki Korei Kim Young Sam, nastąpiło w 1995 roku, w 42. rocznicę rozejmu kończącego wojnę.

Pomnik ma kształt trójkąta o ścianach bocznych długości 50 metrów, w którego wnętrzu jest 19 wykonanych z nierdzewnej stali figur (każda jest trochę większa niż człowiek). Przedstawiają one uzbrojonych żołnierzy amerykańskich na patrolu: 15 piechurów, 2 marines, 1 lekarza i jednego żołnierza sił powietrznych. Ci żołnierze są w pełni uzbrojeni, a teren na którym stoją figury przypomina las w Korei. Od północy ograniczony jest ścieżką, a od południa granitową ścianą, na której znajdują się zdjęcia przedstawiające ludzi biorących udział w tej wojnie. Trzecie ramię trójkąta, zwrócone w stronę Lincoln Memorial, pozostaje otwartą przestrzenią.

Vietnam Veterans Memorial Waszyngton ciekawostki
Vietnam Veterans Memorial, fragment. Waszyngton ciekawostki

8. Vietnam Veterans Memorial

Jest to pomnik upamiętniający poległych w wojny w Wietnamie (1957–1975). Znajduje się w Potomac Park w Waszyngtonie, a jego budowę zakończono w 1982 roku. Składa się z trzech części: Three Soldiers, Vietnam Women’s Memorial i Vietnam Veterans Memorial Wall. Ta ostatnia część, to 75-metrowej długości dwie ściany z czarnego granitu, na których wyryto ponad 58 tysięcy nazwisk żołnierzy amerykańskich. Kolejność nazwisk jest nieprzypadkowa. Jest zależna od kolejności dat ich śmierci, poza tym przy nazwiskach nie ma informacji o stopniu wojskowym.

W najwyższej części pomnika ściany mają 3 metry wysokości, a w najniższej 20 centymetrów. Wzdłuż ściany jest ścieżka dla zwiedzających.

Ciekawostki o Vietnam Veterans Memorial

• Granit na ściany Vietnam Veterans Memorial został specjalnie sprowadzony z Bangalore w Indiach.

• Pomnik odwiedza 3 miliony osób rocznie.

World II War Memorial Waszyngton ciekawostki
Fragment World II War Memorial. Waszyngton ciekawostki

9. Pomnik II Wojny Światowej

National World War II Memorial, to pomnik upamiętniający Amerykanów, którzy zginęli podczas II wojny światowej. Znajduje się w National Mall w Waszyngtonie, między Pomnikiem Lincolna a Pomnikiem Waszyngtona. Odsłonięto go 29 kwietnia 2004 roku.

Prace nad powstaniem pomnika zapoczątkowało powstanie Memorial Advisory Board, 12-osobowej rady. Było to w październiku 1994 r., a inicjatorem był prezydent Bill Clinton. W wyniku zakrojonej na szeroką skalę akcji informacyjnej, zebrano fundusze w wysokości 197 milionów USD. Wybór miejsca, w którym miał powstać pomnik, ogłoszono 5 października 1995 roku. W wyniku ogłoszonego konkursu, zgłoszono 400 projektów.

Pomnik składa się z 56. filarów i pary łuków, które otaczają plac, w którego centrum jest fontanna. Co roku National World War II Memorial odwiedza około 4,5 miliona osób.

Waszyngton ciekawostki
Jeszcze jedno zdjęcie. Waszyngton ciekawostki

10. Instytut Smithsona – czyli 19 muzeów obok siebie!

Smithsonian Institution, to największy na świecie kompleks muzealny i badawczy. Obok siebie 19 obiektów. Są wśród nich: Muzeum Historii Naturalnej, Narodowe Muzeum Historii Amerykańskiej, Narodowe Muzeum Lotnictwa i Przestrzeni Kosmicznej, Muzeum Sztuki Hirshhorn.

Na terenie Instytutu Smithsona nie sposób obejrzeć wszystkiego w jeden dzień, a co dopiero w kilka godzin. Dlatego przed wizytą należy zastanowić się, co chcesz zobaczyć i właśnie tam się wybrać. Czyli spokojnie obejrzeć chociaż jedno miejsce. Wielu decyduje się na National Air and Space Museum (Narodowe Muzeum Lotnictwa i Przestrzeni Kosmicznej), bo promów i sond kosmicznych, do tego wyjątkowych samolotów, w innym miejscu nie można zobaczyć.

Dobra informacja: kompleks jest darmowy dla zwiedzających. Jest otwarty cały rok, z wyjątkiem Świąt Bożego Narodzenia.

11. Narodowa Galeria Sztuki

Na dokładkę polecamy jeszcze jedno miejscce. Miłośnicy sztuki, gdziekolwiek nie pojadą zawsze odwiedzający tego typu muzea, na pewno w Waszyngtonie chętnie odwiedzą Narodową Galerię Sztuki. Została otwarta w 1937 roku i rocznie trafia tu 5 milionów osób. Podobnie jak kompleks gmachów Instytutu Smithsona, wizyta tutaj jest bezpłatna.

Waszyngton ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Ciekawostki o Nowym Jorku
> Ciekawostki o Las Vegas
> 10 miejsc, które musisz zobaczyć w Singapurze

dowcipy garnitur ciekawostki moda męska garnitury krawaty Poprzedni post Najlepsze dowcipy o garniturach
bagaż ciekawostki o bagażach bagaże lotnicze Następny post Ciekawostki o bagażach