windy ciekawostki o windach dźwigi osobowe winda

Ciekawostki o windach

Czas czytania:5 minut/y, 4 sekund/y

Windy ciekawostki

Fachowe określenie windy, to dźwig osobowy. Sadurski.com zaprasza do lektury najciekawszych informacji o windach

Historia windy ciekawostki

* Słynny Archimedes w 236 r. opisał swój wynalazek będący pierwotną formą windy. Siedzący w “windzie” rękoma ciągnął za liny z konopi, które nawijały się na górny lub dolny bęben. Wynalazek opisał w swym traktacie o architekturze, odpowiednio go ilustrując.

* Za czasów Nerona rzymskie Koloseum miało kilkanaście wind. Były to platformy transportujące gladiatorów i zwierzęta na scenę. Windy były poruszane siłą mięśni ludzi i zwierząt.

* Francuski król Ludwik XV chciał niepostrzeżenie przemieszczać się do kochanek mieszkających na innych piętrach pałacu w Wersalu. Pomagało mu w tym “latające krzesło” czyli malutka winda, projektu hrabiego de Villayer. Przesuwaniem windy z siedzącym wewnątrz królem musiały zajmować się kochanki.

* Pierwsze windy poruszane mechanicznie, były windami napędzanymi parą. Dobrze sprawdzały się w kopalniach, przy wydobyciu węgla na powierzchnię.

windy ciekawostki o windach dźwigi osobowe winda
Winda na Wieży Eiffla w Paryżu. Ciekawostki o windach

* W 1852 r. Elisha Otis wprowadził do konstrukcji windy dodatkową linę. Mechanizm z tą liną uruchamiał się w przypadku, gdy winda zaczęła spadać i zatrzymywał ją. Zanim ten wynalazek stosowany do dziś powstał, zginęło 26. osób, głównie techników wind z Nowego Jorku.

* Przyjęło się, że pierwszą windę pasażerską oddano do użytku w Nowym Jorku, w jednym z hoteli na Broadwayu. Było to 23 marca 1857 roku. Na pamiątkę tego wydarzenia co roku 23 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Windy.

* Zanim wynaleziono windy, na najwyższych piętrach wieżowców mieszkali ludzie biedniejsi. Bogaci nie chcieli wielokrotnie przemierzać schodami drogi do swojego mieszkania, więc kupowali droższe mieszkania na niższych piętrach.

* Dzięki windzie pasażerskiej zamontowanej w Londynie, można było podziwiać panoramę miasta.

* 20 lat po windzie parowej, zaczęto montować windy z silnikiem elektrycznym.

* W latach 20. XX wieku wiele osób nie miało zaufania do wind. Aby ich uspokoić, w hotelowych windach z głośników leciała spokojna, uspokajająca muzyka.

windy ciekawostki o windach dźwigi osobowe winda
Winda zewnętrzna czyli zamontowana na zewnątrz budynku. Windy ciekawostki

Windy na świecie – ciekawostki

* W ściany jednego z londyńskich biurowców wciśnięto 1300 ciasteczek, którymi mogą się częstować pasażerowie podczas podróży windą. Na podobny pomysł wpadli w Chicago. Tam ściany windy wyłożono blisko tysiącem piernikowych cegiełek. Sam lukier którymi są powleczone, ważył 100 kg.

* Wielki biurowiec w japońskiej Osace ma 4 windy, które równocześnie mogą transportować 400 osób.

* Berlin. W hotelu Radisson Blue jest ogromne akwarium z 1,5 tys. ryb, pływających w ok. milionie litrów wody. Atrakcją jest umieszczona wewnątrz winda. Podróż nią trwa 8 minut.

* W maju 2002 r. oddano do użytku trzykabinową, dwupoziomową windę zewnętrzną w Parku Narodowym Zhangjiajie National Forest Park w Chinach. Podróż tą windą na szczyt klifu zajmuje 92 sekundy. Każda z sześciu kabin tej szklanej windy może zabrać na pokład 50. pasażerów.

* Najsłynniejsza winda w Hiszpanii, w dodatku wciąż działająca, to Elevador de Santa Justa. Została oddana do użytku w 1902 r. i łączy dolną część miasta z górną. Mieści 24 osoby, a jej trasa ma długość 45 metrów. Po wjechaniu nią na górę, można podziwiać panoramę miasta.

* W budynku Sky Tower w Auckland (Nowa Zelandia) jest zamontowana przeszklona winda. Dowozi pasażerów na wysokość 328 metrów. Osoby mające lęk wysokości nie powinni nią podróżować.

* Trudno w to uwierzyć, ale w Gruzji windy są płatne. Najpierw wrzucasz monetę o odpowiednim nominale, potem wybierasz odpowiedni guzik, w zależności od tego na które piętro chcesz dotrzeć.

windy ciekawostki o windach dźwigi osobowe winda
Winda osobowa w budynku mieszkalnym. Windy ciekawostki

Windy w Polsce

* Nie wiadomo na pewno która z polskich wind jest najstarsza. Może to być winda w jednej z kamienic Grudziądzu, zamontowana w 1890 roku.

* W wieżowcu Warsaw Spire na warszawskiej Woli zamontowano windy dwupokładowe. Zatrzymują się równocześnie na dwóch sąsiednich piętrach, np. na piętnastym i szesnastym.

windy ciekawostki o windach dźwigi osobowe winda
Windy w jednym z luksusowych hoteli. Ciekawostki o windach

Windy i rekordy

* Według Księgi Rekordów Guinnessa, najszybsza winda świata znajduje się w wieżowcu Taipei 101 w Taipei (Tajwan). Z piątego piętra na taras widokowy znajdujący się na 89. pietrze winda jedzie 37 sekund. To oznacza, że porusza się z prędkością ok. 61 km na godzinę. Winda ma udźwig 1600 kg, co odpowiada wadze 24. osób.

* 153 metry – tyle ma najwyższa w Europie konstrukcja zewnętrzna z windą. Znajduje się w Hammetschwand w Szwajcarii. Podróż tą windą na szczyt góry trwa mniej niż minutę.

* Chiny. Winda Bailong Elevator (Winda Stu Smoków) jest windą zewnętrzną. Ma 326 metrów wysokości i zbudowano ją za zboczu kwarcytowego klifu.

* Chiny. Winda na Tamie Trzech Przełomów na udźwig 3350 ton. Unosi sporej wielkości statki.

windy ciekawostki o windach dźwigi osobowe winda
Windy w Ludwig Erhard Haus, Berlin. Ciekawostki o windach

Inne ciekawostki o windach

* Prawdopodobnie najmniejsze muzeum świata – Muzeum Osobliwości, mieści się w dawnym szybie windy na nowojorskim Manhattanie. Powstało w 2012 roku.

* Klaustrofobia, to strach przed jazdą windą. Jest też wilimusofobia – czyli lęk przed muzyką płynącą z głośników zainstalowanych wewnątrz windy.

* Biznesmeni z Kalifornii (USA) twierdzą, że dobry produkt lub usługę można skutecznie zaprezentować klientowi w 20 sekund. Tyle samo czasu, ile wynosi przeciętna podróż windą.

* Okazuje się, że lustra na ścianach wewnętrznych wind, są tu nieprzypadkowo. Po pierwsze: zamiast stresować się czekaniem można poprawić swój wygląd w lustrze. Po drugie: lustra optycznie powiększają wnętrze (pomagają osobom z klaustrofobią) i rozjaśniają przestrzeń. Po trzecie: jak jest w zgodzie z zasadami feng shui.

windy ciekawostki o windach dźwigi osobowe winda
Winda w stacji metra. Ciekawostki o windach

* Pewien szwajcarski koncern uruchomił windę solarną czyli całkowicie napędzaną promieniami Słońca.

* Japońska firma ok. 2050 r. zamierza uruchomić windę kosmiczną, która dzięki taśmie z nanorurek węglowych będzie transportowała towary i pasażerów na Księżyc. Jej prędkość ma wynosić 20 km/h, więc podróż z Ziemi na Księżyc będzie trwać tydzień.

* Niektórzy wyznawcy Judaizmu twierdzą, że obsługa windy, to praca fizyczna, więc nie może być wykonywana w szabat. Dlatego w krajach gdzie mieszkają większe skupiska Żydów, zamontowano windy szabatowe. Aby być w zgodzie z religią, zatrzymują się na każdym piętrze lub na co drugim piętrze.

Windy ciekawostki: (c) Sadurski.com

Inne ciekawostki:
> Automaty vendingowe
> Historia fotografii
> Latarnie morskie

dinozaury dowcipy o dinozaurach kawały dinozaur humor Poprzedni post Najlepsze dowcipy o dinozaurach
papuga dowcipy o celnikach papugi kawały humor Następny post Dowcipy o papugach