Prizren, zabytkowe miasto w Kosowie

Prizren ciekawostki atrakcje zabytki Kalaia e Prizrenit Kosova twierdza Kosowo

Prizren ciekawostki i najważniejsze informacje. Jakie zabytki zobaczyć, odwiedzając to miasto

Prizren

1) Prizren (Prizreni), to drugie pod względem liczby ludności miasto Kosowa. Mieszka tu 230 tys. ludzi. Leży nad rzeką Bistrica.

2) Miasto znajduje się w południowej części Kosowa, ponad 80 km od Prisztimny ((stolicy Kosowa), blisko granicy z Albanią. Jest stolicą regionu Prizren.

3) W Prizren odbywa się doroczny DokuFest – festiwal filmów dokumentalnych i krótkometrażowych.

Kosowo Prizren atrakcje panorama miasta góry
Prizren w Kosowie. Panorama miasta z zamkowego wzgórza

Prizren ciekawostki z historii

4) Prizren powstało w czasach rzymskich. Istniało już w II wieku naszej ery.

5) Od końca XIII w. do XIV w. Prizren był stolicą Cesarstwa Serbskiego, jednego z największych ówczesnych państw Europy.

6) Podczas dramatycznych zamieszek w 2004 r. mieszkająca w Prizren ludność albańska spaliła świątynie chrześcijańskie, w tym prawosławne. Spośród 35. zniszczonych wówczas świątyń w Kosowie, 10 znajdowało się w Prizren. Obecnie trwa ich odbudowa lub zostały już odbudowane.

meczet Sinana Paszy meczety Kosowo zabytki islam rzeka Bistrica
Prizren ciekawostki. Meczet Sinana Paszy i rzeka Bistrica

Prizren co zobaczyć

7) Najbardziej znaną budowlą i zabytkiem miasta jest Meczet Sinana Paszy, zbudowany w 1615 roku. Na wewnętrznych ścianach są wspaniałe malowidła, a jego minaret (wieża) ma 40 metrów wysokości.

8) Na wzgórzu nad miastem znajdują się ruiny fortecy – Kalaia e Prizrenit. Jej początki zaczynają się w czasach rzymskich, a potem była rozbudowywana. Z pewnością warto zadać sobie trudu, aby tu dotrzeć także dlatego, gdyż ze wzgórza można podziwiać panoramę miasta. Widok uzmysławia turystom, że zabytkowe centrum sprawiające wrażenie małego, sennego miasteczka, tak naprawdę jest częścią dużego miasta, którego częścią są nowoczesne osiedla mieszkalne.

Prizren ciekawostki twierdza twierdze Kosowo Kosova kalaia
Prizren ciekawostki: twierdza Kalaia e Prizrenit, mury zewnętrzne

9) Stary Kamienny Most zbudowano w XVI wieku. Jest najstarszym mostem w Prizren. Po zniszczeniu podczas powodzi, odbudowano go w 1980 roku.

10) Aby poznać historię miasta i tutejsze tradycje, warto odwiedzić Regionalne Muzeum Etnograficzne. Mieści się w odbudowanym po II wojnie światowej kompleksie budynków dawnej Ligi Prizreńskiej, organizacji Albańczyków.

Prizren ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też
> Prizren atrakcje (więcej informacji o Prizren)
> Tirana, stolica Albanii
> Słowenia ciekawostki