bunkART bunkier w centrum Tirany stolicy Albanii

Stolica Albanii, Tirana – ciekawostki

Czas czytania:2 minut/y, 6 sekund/y

Tirana ciekawostki i najważniejsze informacje o Tiranie. Jakie atrakcje turyści mogą zobaczyć w stolicy Albanii?

Tirana ciekawostki

1) Tirana (Tiranë), to stolica i największe (600 tys. mieszkańców) miasto Albanii.

2) Tirana leży nad trzema rzekami: Lanë, Tiranë i Tërkuzë.

3) Miasto zostało założone w 1614 roku.

4) Tirana jest stolicą Albanii od 8 lutego 1920 roku. W mieście mieszkało wtedy 17 tys. ludzi.

5) 17 km od centrum Tirany znajduje się port lotniczy Tirana im. Matki Teresy. To największe lotnisko w Albanii.

6) W Tiranie jest 7 szkół wyższych (w tym założony w 1957 r. Uniwersytet Tirański), Teatr Narodowy oraz Teatr Opery i Baletu.

meczet Ehetma Beja Tirana ciekawostki atrakcje zabytki
Meczet Ehtema Beja i jego nocna iluminacja. Tirana ciekawostki

Atrakcje Tirany

7) Najsłynniejszym zabytkiem Tirany jest meczet Ethema Beja, zbudowany w latach 1789-1823. W czasach dyktatora Envera Hodży (Enver Hoxha, 1908-1985) do meczetu mogli wchodzić tylko obcokrajowcy. Od 1991 r. jest otwarty dla wszystkich. We wnętrzu są freski i sztukaterie.

8) Przy placu Skanderbega w centrum Tirany znajduje się m.in. Wieża zegarowa i pomnik bohatera narodowego Albanii, Skanderbega (1405-1468).

9) Największe muzeum Albanii, to otwarte w 1981 r. Narodowe Muzeum Historyczne w Tiranie. Oryginalny fronton budynku muzeum, na którym jest mozaika przedstawiająca trzynastu Albańczyków w historycznych strojach, jest jednym z symboli miasta. Na czterech kondygnacjach zgromadzono w muzeum tysiące eksponatów, od prehistorii po czasy komunizmu.

10) W 1988 r. wybudowano w Tiranie… piramidę. W tym najdroższym budynku Albanii początkowo było Muzeum Envera Hoxha (Envera Hodży). Po upadku komunizmu Piramida Tirany (tak nazywano budynek) było centrum konferencyjne. Obecnie budynek jest opuszczony, a teren zagrodzony.

współczesny meczet Tirana ciekawostki atrakcje
Współczesny meczet w centrum miasta. Tirana ciekawostki

11) 26 km na wschód od Tirany jest Park Narodowy Dajti (Parku Kombëtar Dajti). Ma powierzchnię 29 tys. ha, jest tu kilka gór, m.in. Mali i Dajti (1613 m n.p.m.). Na szczyt góry Dajti można wjechać kolejką gondolową Dajti Ekspres. Długość trasy wynosi 4670 metrów, a różnica poziomów 812 metrów.

12) W pobliżu Tirany w 2014 r. udostępniono dla zwiedzających bunkier przeciwatomowy. Znajduje się 100 metrów pod ziemią, na 5. kondygnacjach jest 106 pokoi. Jego budowę zakończono w 1978 roku.

13) Air Albania Stadium, to otwarty w 2019 r. stadion piłkarski w Tiranie o pojemności 22.300 miejsc. Został zbudowany w latach 2016–2019 w miejscu poprzedniego Stadiumi Kombëtar „Qemal Stafa”, rozebranego w 2016 roku. Pierwszym meczem jaki tu rozegrano, był mecz eliminacyjny do Mistrzostw Europy Albania – Francja (0:2).

Tirana ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Ciekawostki o Albanii
> Neapol
> Macedonia Północna

nadpłata kredytu hipotecznego kredyt hipoteczny kredyty hipoteczne euro banknot ciekawostki Poprzedni post Kredyt hipoteczny. Czy nadpłata to dobry pomysł?
James Bond ciekawostki hazard bakarat Następny post Hazardzista James Bond – ciekawostki