Kosowo Prizren atrakcje ciekawostki zabytki co zobaczyć

Zabytki miasta Prizren w Kosowie

Czas czytania:3 minut/y, 42 sekund/y

Prizren atrakcje, zabytki. Dlaczego odwiedzić właśnie to miasto i co tutaj zobaczyć. Najbardziej znane zabytki – zdjęcia, informacje

Prizren

230-tysięczny Prizren położony nad rzeką Bistrica, znajduje się ponad 80 kilometrów od Prisztiny, stolicy Kosowa. Jest tu więcej zabytków niż w Prisztinie i innych miastach Kosowa. To zachęca turystów, aby odwiedzić właśnie to miasto, spędzić tu kilka godzin i odwiedzić jedną z restauracji, serwujących lokalne specjały, w niewysokich cenach.

Zabytki znajdują się w najstarszej części miasta i stoją od siebie niedaleko. Dlatego nie trzeba dużo czasu, aby zobaczyć najciekawsze, zabytkowe miejsca Prizren.

Kosowo Prizren atrakcje panorama miasta góry
Panorama miasta Prizren. Zdjęcie zrobione z góry, na której stoi twierdza

Prizren atrakcje, zabytki, co zobaczyć

1. Meczet Sinana Paszy

Meczet Sinana Paszy, to najbardziej znana budowla Prizren. Zbudowano ją w 1615 roku, w stylu osmańskim. Do budowy prawdopodobnie użyto materiału z ruin klasztoru Świętych Archaniołów. Stoi na Placu Mimar Sinani i jest największym meczetem w mieście. Jego ściany mają do 2 metrów grubości, a minaret (wieża) ma 40 metrów wysokości. Na wewnętrznych ścianach są wspaniałe malowidła.

meczet Sinana Paszy meczety Kosowo zabytki islam rzeka Bistrica
Symbol Prizren: meczet Sinana Paszy i rzeka Bistrica
Prizren atrakcje meczet Sinana Paszy Kosowo wnętrze malowidła
Malowidła na sklepieniu i ścianach wewnątrz słynnego meczetu

2. Ruiny twierdzy – Kalaia e Prizrenit

W Prizren są ruiny twierdzy Kalaia e Prizrenit. Została zbudowana prawdopodobnie w V wieku czyli w czasach rzymskich, a potem była rozbudowywana. Swoją świetność przezywała w średniowieczu. Obecnie trwa jej rekonstrukcja, która uzmysławia zwiedzającym jej rozmiary i dawny wygląd.

Zwiedzanie jest bezpłatne. Do zamku można dotrzeć pieszo na dwa sposoby: w 20 minut pod górę (trasa pomarańczowa) lub łagodniejszym i dłuższym podejściem, trwającym ponad godzinę. Na pewno warto, także dlatego, gdyż z góry rozciąga się wspaniały widok na miasto.

Kalaia e Prizrenit Kosowo zabytki
Kalaia e Prizrenit (dosłownie: Prizreńska twierdza). Fragment murów widziany od wewnątrz
Prizren ciekawostki twierdza zamek
Ruiny twierdzy w Prizren i okoliczne góry

3. Stary Kamienny Most

Nad rzeką Bistrica wznosi się Stary Kamienny Most, zbudowany w XVI wieku. Po zniszczeniach podczas powodzi odbudowano go w 1980 roku. To najstarszy most w Prizren.

Prizren ciekawostki Stary Kamienny Most
Prizren w Kosowie. Stary Kamienny Most i meczet Sinana Paszy

4. Z wizytą w muzeum

W czasie Imperium Osmańskiego postała Liga Prizreńska, organizacja Albańczyków. Jej XIX-wieczne budynki zniszczyli w 1999 r. żołnierze armii jugosłowiańskiej. Niedawno zostały odbudowane, a aktualnie w kompleksie budynków mieści się muzeum etnograficzne. Można poznać dawną kulturę tutejszej ludności. Zgromadzono tu m.in. stroje ludowe oraz dokumenty.

muzeum Liga Prizreńska siedziba twierdza góra
Jeden z budynków muzeum. Na górze mury prizreńskiej twierdzy
Prizren atrakcje muzeum Liga Prizreńska
Muzeum w Prizren, fragment ekspozycji

5. Łaźnia parowa

Budynek mający 11 kopuł, to dawna turecka łaźnia parowa (hamman). Tę łaźnie parową zbudowano na rozkaz Mehmeda Paszy (1505-1579), wezyra Imperium Osmańskiego.

łaźnia parowa hamman Prizren Kosowo zabytki
XVI-wieczna łaźnia parowa (hamman) w mieście Prizren

6. Cerkiew Chrystusa Zbawiciela

W połowie XIV wieku zbudowano w Prizren prawosławną Cerkiew Chrystusa Zbawiciela. W XIX w. zaczęto ją rozbudowywać, jednak nie dokończono. Podczas zamieszek serbsko-albańskich (2004 r.) została częściowo zniszczona.

Prizren atrakcje Kosowo cerkiew Chrystusa Zbawiciela
Prizren atrakcje i zabytki: cerkiew Chrystusa Zbawiciela

7. Cerkiew św. Mikołaja

Prawosławną cerkiew św. Mikołaja zbudowano w stylu późnobizantyjskim w latach 1331-1332. Po zniszczeniu podczas zamieszek w 2004 r. kilka lat później została odbudowana.

cerkiew św. Mikołaja w Prizrenie Kosowo cerkwie zabytki
Cerkiew św. Mikołaja jak widać jest niedużych rozmiarów

8. Katedra

Rzymskokatolicką Katedrę Matki Boskiej Nieustającej Pomocy zbudowano w drugiej połowie XIX w. z cegły. Znajdujący się wewnątrz fresk przedstawiający Skanderbega (1405-1468, bohatera narodowego), namalował w 1883 r. Gieorgij Panariti.

9. Sobór św. Jerzego

W 1856 r. z cegły i kamienia zbudowano prawosławny sobór św. Jerzego. Albańczycy zniszczyli go podczas zamieszek w 2004 r. i niedawno został odbudowany.

Kosowo atrakcje zabytki sobór św. Jerzego
Atrakcje Prizren: sobór św. Jerzego

Co zobaczyć w Prizren – podsumowanie

To najważniejsze, choć nie wszystkie zabytki znajdujące się w malowniczym w mieście Prizren. W niektórych miejscach znajdziesz tablice informacyjne wraz opisem, zdjęciem i mapą, dzięki czemu łatwiej do nich dotrzeć. Dzięki jednej z tablic dotarliśmy do odremontowanego niedawno budynku szkoły, wzniesionego w XIX wieku.

pomniki wojna w Prizren Kosowo
Pomników gloryfikujący jednego z kosowskich bohaterów niedawnej wojny

W Prizren są też ślady niedawnej wojny bałkańskiej. Sfotografowaliśmy dwa pomniki młodych kosowskich żołnierzy, którzy wtedy zginęli. Stojące na postumentach realistyczne postacie bohaterów w wojskowych mundurach dzierżą w dłoniach karabiny, co podkreśla, że zginęli w walce.

Prizren ciekawostki zabytki twierdza rzeka Bistrica domy
Rzeka Bistrica, stare miasto i twierdza. Zdjęcie ze Starego Kamiennego Mostu

Jeśli chciałbyś zobaczyć i poznać atrakcje i zabytki Prizren – pamiętaj, że Republika Kosowa ma wciąż nieuregulowany status i oficjalnie jest częścią Serbii. Nie ma tu lotniska cywilnego. To oznacza, że trzeba tu dotrzeć drogą lądową. Na przykład przyjechać samochodem z Albanii. Od przejścia granicznego jest tylko 10 kilometrów.

Prizren atrakcje i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Ciekawostki o Prizren
> Mitrowica
> Prisztina, stolica Kosowa

Strzelce Opolskie ciekawostki zabytki historia atrakcje Poprzedni post Strzelce Opolskie – 22 ciekawostki
szycie garniturów na miarę garnitur garnitury Następny post 5 wskazówek – jak przygotować się do szycia garnituru?