Atrakcje Starego Sącza

Stary Sącz atrakcje zabytki co zobaczyć

Stary Sącz atrakcje turystyczne Starego Sącza. Co zobaczyć w Starym Sączu? Klasztor, Historia miasta, miejsca która warto zobaczyć

9-tysięczne miasto w województwie małopolskim, w widłach Dunajca i Popradu. Żyje w cieniu młodszego, 10 razy większego miasta Nowy Sącz. Księżniczka Kinga (obecnie: święta Kinga) niegdyś założyła tu klasztor klarysek. Dlaczego warto odwiedzić Stary Sącz atrakcje i zabytki Starego Sącza

klasztor Stary Sącz atrakcje zabytki
Stary Sącz atrakcje: klasztor

1. Klasztor klarysek

Klasztor klarysek (pl. św. Kingi 1) zbudowano w 1280 roku, a jego fundatorem była św. Kinga (1234-1292). Była węgierską księżniczką, która otrzymała te tereny od księcia krakowsko-sandomierskiego Bolesława Wstydliwego.

Początkowo większość zabudowań była drewniana. Do klasztoru przylega kaplica z XIV wieku, nosząca imię świętej Kingi. Charakterystycznym miejscem klasztoru jest okrągła baszta.

baszta klasztor Stary-Sącz atrakcje ciekawostki zabytki
Baszta klasztoru. Stary-Sącz atrakcje

2. Kościół św. Trójcy i św. Klary

Częścią zabudowań klasztoru jest gotycki kościół św. Klary (obecnie św. Trójcy i św. Klary). Zbudowano go w latach 1285-1332, a później wielokrotnie przebudowywano. Najcenniejszym zabytkiem świątyni jest ambona z 1671 r. w kształcie drzewa Jessego.

kościół św. Trójcy św. Klary Stary Sącz zabytki
Kościół św. Trójcy i św. Klary od strony dziedzińca klasztoru

3.” Dom na dołkach”

Przy nowosądeckim rynku stoi XVII-wieczny „Dom na dołkach„, jedyny który ocalał z wielkiego pożaru w 1795 roku.

Obecnie mieści się w nim Muzeum Regionalne w Starym Sączu, działające od 1956 roku. Są tu zbiory historyczne, etnograficzne i biograficzne. Na piętrze budynku od 2004 r. mieści się Muzeum Księdza Józefa Tischnera, będące częścią Muzeum Regionalnego.

Dom na dołkach Muzeum Regionalne w Starym Sączu rynek
„Dom na dołkach” przy rynku. Muzeum Regionalne w Starym Sączu

4. Góra Parkowa

Góra Parkowa, to miejsce, z którego można podziwiać miasto i okolice. Tym bardziej, że jest tu platforma widokowa.

5. Galeria przy rynku

Oryginalnym miejscem Nowego Sącza jest kamienica przy ul. Rynek 21. Mieszkał tu i tworzył Józef Raczek. Są tu jego malowidła (na sklepieniach i ścianach) oraz drewniane rzeźby.

panorama Starego Sącza atrakcje
Panorama Starego Sącza

6. Pamiątka po Janie Pawle II

16 czerwca 1999 r. podczas mszy św. w Nowym Sączu papież Jan Paweł II kanonizował świętą Kingę. Drewniany ołtarz przy którym stał, do dziś znajduje się na starosądeckich błoniach, w pobliżu stacji kolejowej. Wewnątrz jest skromne muzeum Jana Pawła II.

7. Kościół świętej Elżbiety

W pobliżu starosądeckiego rynku stoi kościół świętej Elżbiety, zbudowany w XIV wieku.

kościół św. Elżbiety Stary Sącz atrakcje ciekawostki
Kościół św. Elżbiety w Starym Sączu

8. Dawna synagoga

Przy ul. Stanisława Staszica 10 stoi budynek dawnej synagogi żydowskiej. Został zbudowany w 1906 r., podczas wojny hitlerowcy go zdewastowali. Obecnie ten zabytkowy obiekt jest odrestaurowywany i będzie przeznaczony na cele kulturalne.

9. Źródełko św. Kingi

Kilkaset metrów od klasztoru tryska z ziemi źródełko św. Kingi, którego woda ma podobno cudowne właściwości. Obok źródełka stoi kaplica św. Kingi z 1779 roku.

Brama Seklerska kapliczka w Starym Sączu
Brama Seklerska w Starym Sączu, z lewej kapliczka

10. Brama Seklerska

Obok murów klasztoru klarysek stoi drewniana Brama Seklerska. Fundatorem tejże bramy było Stowarzyszenie Światowego Związku Węgrów, do którego należeli siedmiogrodzcy seklerzy. Warto wspomnieć, że św. Kinga pochodziła z Węgier, a poza tym, jak wiemy: Polak, Węgier – dwa bratanki.

Stary Sącz atrakcje i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Ciekawostki o miastach:
> Myszków
> Gdynia
> Jarosław