Myszków – 10 ciekawostek

kościół Myszków ciekawostki

Miasto Myszków ciekawostki i najważniejsze informacje o Myszkowie. Zabytki Myszkowa

Informacje o Myszkowie

1) Myszków, to 33-tysięczne miasto w województwie śląskim, nad rzeką Wartą. Powstał w 1924 r. po połączeniu kilku miejscowości. Prawa miejskie uzyskał w 1950 roku.

2) Obecny herb Myszków otrzymał decyzją Miejskiej Rady Narodowej 24 wrześni 1969 r.

3) Dzielnice Myszkowa, to: Stary Myszków, Nowy Myszków, Mijaczów, Pohulanka (Światowit), Mrzygłód, Mrzygłódka, Będusz, Nowa Wieś, Gruchla, Kręciwilk, Ciszówka, Czarna Struga, Helenówka, Osińska Góra, Potasznia, Nierada, Bory, Smudzówka, Labry, Michałów, Połomia-Myszków, Remby.

4) Po ataku na Polskę we wrześniu 1939 r. Myszków wszedł w skład prowincji Górny Śląsk i zmieniono jego nazwę na: Myschkow.

5) Myszkowskie Zakłady Metalurgiczne Mystal powstały na początku lat 50. XX wieku.

Myszków ciekawostki z historii, zabytki

6) Kaplica Narodzenia Pana Jezusa znajduje się w Myszkowie, w dzielnicy Mijaczów. Została zbudowana w XVII/XVIII wieku. Do 1790 r. znajdowała się w pałacu Joachima Borowskiego.

7) Kościół – Sanktuarium Matki Bożej Mrzygłodzkiej stoi w dzielnicy Mrzygłód. Został zbudowany w XVII wieku. Wcześniej w tym miejscu stała drewniana świątynia.

8) Pałac fabrykanta Augusta Schmelzera (ul. Kościuszki 8) został wybudowany w Myszkowie, w roku 1895.

9) Neogotycki kościół św. Stanisława Biskupa Męczennika wybudowano w I połowie XX wieku.

nawiedzony dom Myszków ciekawostki
Nawiedzony dom w Myszkowie, to lokalna tajemnica, o której informują media

Nawiedzony dom w Myszkowie – ciekawostki

10) Przy ul. Krasickiego w Myszkowie stoi ponad 40-letni ceglany dom, w którym ponoć straszy. Podobno mieszkali w nim dwaj samotni bracia, którzy urządzali tu seanse spirytystyczne. Po jakimś czasie trafili do szpitala psychiatrycznego. Jeden z nich uciekł, wrócił i powiesił się w jednym z pokoi. O tym miejscu miejscowa ludność mówi różne rzeczy. Podobno czasem widać w oknie postać polerującą szyby okna, widać też cień wisielca, a przedmioty znajdujące się wewnątrz lewitują. Miejscowi unikają tego miejsca, a próby sprzedania nieruchomości za atrakcyjną cenę podobno się nie powiodły.

Myszków ciekawostki: (c) Sadurski.com
Na górnym zdjęciu: Kościół Narodzenia Pana Jezusa w Myszkowie, foto: Scorpiusalfam4 / cc-by-sa 3.0

Zobacz też:
> Tychy
> Częstochowa
> Jastrzębie Zdrój