Potrącenie pieszego – jak ubiegać się o odszkodowanie?

potrącenie pieszego odszkodowanie

Osoby, które zostały potrącone na pasach, mogą ubiegać się o otrzymanie odszkodowania od sprawcy wypadku. W takim przypadku duże znaczenie mają okoliczności powstania zdarzenia. Kiedy można otrzymać odszkodowanie? Jak się o nie ubiegać?

Potrącenie na pasach – ważne jest ustalenie winnego

Obecnie piesi mają pierwszeństwo nie tylko na pasach, ale również przed nimi. Nie zawsze winę ponosi jednak kierowca, który potrącił pieszego.

Aby otrzymać odszkodowanie za potrącenie pieszego – https://apo24.pl/ nie należy przyczynić się do winy lub być winnym zdarzenia. Taka sytuacja może mieć miejsce wtedy, gdy pieszy nie zachował odpowiedniej ostrożności i wszedł na pasy z telefonem komórkowym w ręce. Również otrzymanie odszkodowania może być niemożliwe, gdy pieszy przekraczał drogę poza pasami.

Wobec tego podstawą w ubieganiu się o odszkodowanie za potrącenie na basach będzie ustalenie winnego. W określonych sytuacjach może być zatem konieczne wejście na drogę sądową, aby to sąd określił, co było przyczyną zdarzenia i kto je spowodował.

Jaka może być wysokość odszkodowania dla pieszego?

Pieszy potrącony na pasach może doznać różnych urazów. Również po potrąceniu mogą pojawić się w jego przypadku inne szkody, na przykład jak uszkodzenie jego mienia, ubrań.

Wobec tego przy ustalaniu wysokości odszkodowania duże znaczenie ma rodzaj szkód osobowych i majątkowych.

Wysokość odszkodowania może wahać się od kilku tysięcy do nawet kilkuset tysięcy złotych.

Jeżeli zdarzenie spowoduje trwałe problemy ze zdrowiem, wtedy można również ubiegać się o otrzymanie renty. Jest ona wtedy wypłacana regularnie, najczęściej w comiesięcznych okresach, by pokryć stałe koszty związane z leczeniem, opieką nad poszkodowanym.

Warto też podkreślić, że można otrzymać odszkodowanie za potrącenie pieszego, który na skutek tego zdarzenia zmarł. Prawo do uzyskania jego wypłaty mają wtedy bliscy, którzy doznali wtedy szkód po jego śmierci.

Jak otrzymać odszkodowanie za potrącenie pieszego?

Aby otrzymać odszkodowanie za potrącenie pieszego, trzeba udowodnić swoje szkody oraz wystąpić przeciwko ubezpieczycielowi albo samemu sprawcy zdarzenia.

Jako że sprawy tego typu bywają skomplikowane i czasochłonne, coraz więcej osób decyduje się na korzystanie z pomocy kancelarii odszkodowawczych. Są to kancelarie prawne, które zajmują się pomocą swoim klientom, którzy chcą otrzymać odszkodowania, również za potrącenie pieszego.

Więcej informacji o ofertach kancelarii odszkodowawczych czeka w internecie na ich stronach WWW, gdzie można sprawdzić ich ofertę, referencje.