Jastrzębie Zdrój – ciekawostki

Jastrzębie Zdrój ciekawostki atrakcje zabytki

Jastrzębie Zdrój ciekawostki i najważniejsze informacje. Co zobaczyć w Jastrzębiu Zdroju

Informacje o Jastrzębiu Zdroju

1) Jastrzębie Zdrój, to 90-tysięczne miasto w południowej części woj. śląskiego, blisko granicy z Czechami.

2) Dawniej w Jastrzębiu Zdroju działało pięć kopalń: Pniówek, Moszczenica, Jastrzębie, Borynia i Zofiówka. Obecnie działa jedna: Kopalnia Węgla Kamiennego „Borynia-Zofiówka-Jastrzębie”, Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Jastrzębie Zdrój ciekawostki z historii

3) Jastrzębie Zdrój prawa miejskie uzyskał w 1963 roku.

4) W 1980 r. w Jastrzębiu Zdroju miały miejsce protesty robotnicze. 3 września podpisano tu porozumienie jastrzębskie, ostatnie z porozumień sierpniowych. Porozumienie z przedstawicielami rządu podpisał Międzyzakładowy Komitet Strajkowy przy KWK „Manifest Lipcowy”, w którego skład wchodziło 56 zakładów pracy.

park zdrojowy Jastrzębie Zdrój ciekawostki
Parku Zdrojowy w Jastrzębiu Zdroju. Kiedyś Zakład Przyrodoleczniczy Łazienki II, obecnie jest tu Galeria Historii Miasta

Uzdrowisko Jastrzębie

5) Od połowy do końca XIX wieku miasto było uzdrowiskiem, a jego niemiecka nazwa brzmiała: Bad Koenigsdorf-Jastrzemb. W latach 50. XX wieku odkryto tu duże zasoby węgla kamiennego, co przekształciło Jastrzębie Zdrój w ośrodek przemysłowy.

6) W 1994 r. miasto utraciło status uzdrowiska i zlikwidowano zakłady uzdrowiskowe.

kopalnia Jastrzębie Zdrój ciekawostki
Szyb kopalni i budynki Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Z przodu domki na działkach

Park Zdrojowy

7) W Jastrzębiu Zdroju, w dzielnicy Zdrój, między ulicami 1 Maja i Witczaka, jest Park Zdrojowy im. doktora Mikołaja Witczaka. Był on ówczesnym właścicielem kurortu. Nazwa parku funkcjonuje od 1991 r.

8) Park został założony w 1861 roku i jest podzielony na dwie części: Górną (Geometryczną) i Dolną (Krajobrazową). Ten największy w mieście publiczny park miejski ma powierzchnię 18 hektarów i rośnie tu wiele gatunków roślin. W II połowie XIX wieku park był centralnym miejscem uzdrowiska, wokół którego wybudowano obiekty sanatoryjne. Część z nich, to obecnie zabytki.

9) Po II wojnie światowej prace renowacyjne parku prowadziło Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Radzieckiej. W 1955 r. park otrzymał imię Przyjaźni Polsko-Radzieckiej i miał ją do 1991 r.

10) W1993 r. Park Zdrojowy został wpisany do rejestru zabytków.

rzeźba inhalatorium Park Zdrojowy w Jastrzębiu Zdroju
Rzeźba przed inhalatorium w Parku Zdrojowym

11) Od 2015 r. w parku znajduje się drewniana promenada z inhalatorium solankowym. To miejsce bezpłatne, czynne w godz. 8-20. Sprowadzana tu jest solanka z Zabłocia.

12) Hotel Dąbrówka (ul. 1 Maja 49) znajduje się w Parku Zdrojowym i jest zabytkiem. Zbudowano w 1905 roku i początkowo było w nim sanatorium. W 1997 r. zmodernizowano wnętrza, a obok dobudowano dwa budynki hotelowe – Willa I i Willa II. Łącznie jest tu 140 miejsc noclegowych, a w największej sali organizowane są wesela i inne uroczystości. Z tyłu w niedużym parku jest staw.

hotel Willa Dąbrówka Jastrzębie Zdrój
Hotel Willa Dąbrówka. Jastrzębie Zdrój ciekawostki

Zabytki Jastrzębia Zdroju

13) W Jastrzębiu Zdroju znajduje się XVIII-wieczny, klasycystyczno-barkowy pałac, otoczony parkiem. Jego budowę ukończono w II połowie XVIII wieku. Podczas II wojny światowej był zdewastowany, potem było tu przedszkole i biura firm. Od 2010 r. trafił w ręce prywatnego inwestora. Obecnie jest tu hotel. W parku otaczającym pałac stoi m.in. ponad 300-letni dąb.

pałac Borynia Jastrzębie Zdrój ciekawostki zabytki
Pałac Borynia w Jastrzębiu Zdroju

14) Najstarszą świątynią w Jastrzębiu Zdroju jest drewniany, rzymskokatolicki kościół pod wezwaniem św. Barbary i Józefa. Został zbudowany w pierwszej połowie XVII wieku. Kościół znajduje się na Osiedlu Przyjaźń (kiedyś był to Jodłownik, dzielnica Wodzisława Śląskiego).

Kościół drewniany Jastrzębie Zdrój ciekawostki
Zabytkowy kościół drewniany św. Barbary i Józefa w Jastrzębiu Zdroju

15) Przy ul. Św. Katarzyny 3 w Jastrzębiu Zdroju stoi późnobarokowe Sanktuarium Opatrzności Bożej, niegdyś kościół pw. św. Katarzyny. Wewnątrz jest obraz Oko Opatrzności Bożej, uznawany za cudowny. Na przykościelnym cmentarzu znajduje się grobowiec rodziny Witczaków, właścicieli jastrzębskiego uzdrowiska.

16) Kościół Wszystkich Świętych zbudowano w Jastrzębiu-Zdroju w 1803 roku. Stoi przy ul. Powstańców Śląskich 109.

17) Przy ul. Klubowej 2 w Jastrzębiu Zdroju stoi późnorenesansowy dwór obronny, zbudowany ok. 1605 roku.

wakacje MOSiR kąpielisko Jastrzębie Zdrój
Jastrzębie Zdrój. Kąpielisko na terenie MOSiR

Co jeszcze?

18) Obok Parku Zdrojowego znajdują się obiekty rekreacyjne MOSiR (ul. Mikołaja Witczaka 6). W okresie letnim jest tu kąpielisko (basen, brodziki dla dzieci) wraz z atrakcjami wodnymi, także plac zabaw. Z obiektów chętnie korzystają całe rodziny.

19) W Jastrzębiu Zdroju jest kilka obiektów sportowych. Stadion Miejski (ul. Harcerska 14B), kryta pływalnia Laguna (ul. Warszawska 11), kryte lodowisko Jastor (ul. Leśna 4) oraz Hala Widowiskowo-Sportowa (al. Jana Pawła II 6).

Jastrzębie Zdrój ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Polanica-Zdrój
> Ciechocinek
> Lądek Zdrój