10 ciekawostek o Częstochowie

sanktuarium Jasna Góra aleja Częstochowa ciekawostki atrakcje

Częstochowa ciekawostki i najważniejsze informacje o Częstochowie. Jasna Góra

Częstochowa ciekawostki

1) Częstochowa, to ponad 220-tysięczne miasto w województwie śląskim. W latach 1975–1998 było stolica województwa częstochowskiego. Leży nad rzeką Wartą.

2) Obecna Częstochowa powstała w 1826 r., w wyniku połączenia miast: Stara Częstochowa i Częstochówka.

3) Miasto słynie (nie tylko w Polsce) z bazyliki jasnogórskiej oraz klasztoru na Jasnej Górze – miejsca kultu Chrześcijan, do którego co roku przybywają rzesze pielgrzymów z całej Polski.

Jasna Góra klasztor Częstochowa ciekawostki atrakcje
Jasna Góra. Częstochowa ciekawostki

4) Pierwsza pisemna wzmianka o Częstochowie pochodzi z 1220 roku. W dokumencie biskupa krakowskiego Iwa Odrowąża wymieniona jest jako Czanstochowa.

5) Najwyższą budowlą Częstochowy jest 151-metrowej wysokości komin Zakładu Elektroenergetycznego Elsen. 106,3 metra wysokości ma wieża klasztoru na Jasnej Górze.

Ciekawostki o Częstochowie

6) Jasna Góra była oblegana podczas potopu szwedzkiego w 1655 roku. Po ponad miesiącu oblężenia wojska szwedzkie wycofały się. Ten historyczny fakt nazywany jest Cudem częstochowskim.

7) Dzielnice Częstochowy, to: Błeszno, Częstochówka-Parkitka, Dźbów, Gnaszyn-Kawodrza, Grabówka, Kiedrzyn, Lisiniec, Mirów, Ostatni Grosz, Podjasnogórska, Północ, Raków, Stare Miasto, Stradom, Śródmieście, Trzech Wieszczów, Tysiąclecie, Wrzosowiak, Wyczerpy-Aniołów, Zawodzie-Dąbie.

ratusz muzeum Częstochowa ciekawostki atrakcje
Dawny ratusz, obecnie  Muzeum Częstochowskie oraz podróżujący po świecie Wesoły Wieżowiec

8) Dworzec kolejowy Częstochowa (Częstochowa osobowa) ma peron długości 565 metrów. To prawdopodobnie najdłuższy peron w Polsce.

9) W jednej z kamienic przy ul. Kopernika, na suficie ostatniego piętra klatki schodowej, znajduje się bogato zdobiony plafon z motywami mitologicznymi, heraldycznymi i symbolicznymi. Namalował go w 1001 roku Alfred Wolański.

10) W latach 2007-2009 na terenie Starego Rynku w Częstochowie podczas prac archeologicznych znaleziono kilka ciekawych obiektów, w tym studnię miejską.

Częstochowa ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Kielce
> Licheń
> Rzeszów

Wrocław ciekawostki

Podobno bywali tu Chopin, Wybicki, Słowacki oraz Goethe. Piwnica Świdnicka znajduje się w piwnicach Starego Ratusza na wrocławskim Rynku. Od 1273 r. istniała tu piwiarnia. Nazwa nawiązuje do podwrocławskiej Świdnicy, skąd początkowo sprowadzano jęczmienne piwo.
> Tu więcej

Poznań ciekawostki

Zamek Cesarski w Poznaniu wybudowano w latach 1905-1910 i jest jednym z najmłodszych zamków Europy. Był siedzibą ostatniego niemieckiego cesarza i króla Prus Wilhelma II. Miał być rezydencją Adolfa Hitlera, ale prawdopodobnie nigdy tu nie był.
> Tu więcej