sanktuarium Jasna Góra aleja Częstochowa ciekawostki atrakcje

Ciekawostki o Częstochowie

Czas czytania:1 minut/y, 43 sekund/y

Częstochowa ciekawostki i najważniejsze informacje o Częstochowie. Nie tylko Jasna Góra

Częstochowa ciekawostki

1) Częstochowa, to ponad 220-tysięczne miasto w województwie śląskim. W latach 1975–1998 była stolica województwa częstochowskiego. Leży nad rzeką Wartą.

2) Obecna Częstochowa powstała w 1826 r., w wyniku połączenia miast: Stara Częstochowa i Częstochówka.

3) Miasto słynie (nie tylko w Polsce) z bazyliki jasnogórskiej oraz klasztoru na Jasnej Górze – miejsca kultu chrześcijan, do którego co roku przybywają rzesze pielgrzymów z całej Polski. Na Jasnej Górze jest obraz Czarnej Madonny, uznawany za cudowny.

Jasna Góra klasztor Częstochowa ciekawostki atrakcje
Jasna Góra. Częstochowa ciekawostki

4) Pierwsza pisemna wzmianka o Częstochowie pochodzi z 1220 roku. W dokumencie biskupa krakowskiego Iwa Odrowąża wymieniona jest jako Czanstochowa.

5) Najwyższą budowlą Częstochowy jest 151-metrowej wysokości komin Zakładu Elektroenergetycznego Elsen. Dla porównania, wieża klasztoru na Jasnej Górze ma 106,3 metra wysokości.

Strażnik Czasu mural w Częstochowie koło dworca kolejowego
Strażnik Czasu – efektowny mural w Częstochowie koło dworca kolejowego

Ciekawostki o Częstochowie

6) Jasna Góra była oblegana podczas potopu szwedzkiego w 1655 roku. Po ponad miesiącu oblężenia wojska szwedzkie wycofały się. Ten historyczny fakt nazywany jest Cudem częstochowskim.

7) Dzielnice Częstochowy, to: Błeszno, Częstochówka-Parkitka, Dźbów, Gnaszyn-Kawodrza, Grabówka, Kiedrzyn, Lisiniec, Mirów, Ostatni Grosz, Podjasnogórska, Północ, Raków, Stare Miasto, Stradom, Śródmieście, Trzech Wieszczów, Tysiąclecie, Wrzosowiak, Wyczerpy-Aniołów, Zawodzie-Dąbie.

ratusz muzeum Częstochowa ciekawostki atrakcje
Dawny ratusz, obecnie  Muzeum Częstochowskie oraz podróżujący po świecie Wesoły Wieżowiec

8) Dworzec kolejowy Częstochowa (Częstochowa osobowa) ma peron długości 565 metrów. To prawdopodobnie najdłuższy peron w Polsce.

9) W jednej z kamienic przy ul. Kopernika, na suficie ostatniego piętra klatki schodowej, znajduje się bogato zdobiony plafon z motywami mitologicznymi, heraldycznymi i symbolicznymi. Namalował go w 1901 roku Alfred Wolański.

10) W latach 2007-2009 na terenie Starego Rynku w Częstochowie podczas prac archeologicznych znaleziono kilka ciekawych obiektów, w tym studnię miejską.

Raków Częstochowa stadion piłkarski
Stadion klubu Raków Częstochowa

11) RKS Raków Częstochowa, to piłkarski klub założony w 1921 roku. Piłkarze klubu rozgrywają mecze na Miejskim Stadionie Piłkarskim Raków. Obiekt zlokalizowany przy ul. Bolesława Limanowskiego 83 otwarto w 1955 roku i może pomieścić ok. 8 tys. widzów.

Częstochowa ciekawostki i zdjęcia: (3) (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Kielce
> Licheń
> Rzeszów

fotobudka fotobox gifbudka wesele atrakcje weselne Poprzedni post Czy fotobudka na wesele to dobry pomysł?
Polska Wuhan epidemia pandemia Covid-19 Następny post Koronawirus – w skrócie wszystko, co powinieneś wiedzieć