koran islam muzułmanie meczety ciekawostki

Islam, koran i meczety – ciekawostki

Czas czytania:2 minut/y, 56 sekund/y

Najważniejsze informacje i ciekawostki o świecie islamu. Koran, Allah, Mahomet, muzułmanie, meczety, ramadan, muezini, minarety

Czym są meczety?

1) Meczet może być dowolnym budynkiem, w którym oddaje się cześć Bogu. Meczety na planie arabskim wznoszone są na planie kwadratu lub prostokąta. Meczety orientowane – w taki sposób, aby wierni byli zwróceni w stronę Mekki. Górę meczetu wieńczy kopuła.

2) Podstawowym celem istnienia meczetów jest umożliwienie wspólnej modlitwy.

3) Wyznawcy islamu starają się wybierać miejsce zamieszkania blisko meczetu.

koran islam muzułmanie meczety ciekawostki
Muzułmańska kobieta musi skrywać swoją twarz. A najlepiej, żeby siedziała w domu

Kto może wejść do meczetu?

4) Do meczetu może wejść każdy. Nie trzeba być muzułmaninem. W meczecie nie wolno nadmiernie hałasować. Muzułmanie przychodzą do meczetu nie tylko na modlitwę, ale też po to, by odpocząć i pomedytować. Czynne meczety często mają ustalone godziny dla zwiedzających, tak aby nie przeszkadzali oni w modlitwie wyznawcom Islamu.

5) Do niektórych części meczetu może być zakaz wejścia dla określonej płci. Zazwyczaj są to kobiety. Poza tym panie są zniechęcane do odwiedzin meczetu w piątki. Wynika to z tradycji muzułmańskiej, która w kobietach widzi przede wszystkim matki i żony, które powinny siedzieć w domu. W krajach arabskich dominuje przeświadczenie, że kobiety są głupsze od mężczyzn. Poza ty muzułmanin nie chce, aby inni mężczyźni mogli patrzeć na jego żonę, nawet jeśli jest ona szczelnie zakryta chustą.

koran islam muzułmanie meczety ciekawostki
Jeden z meczetów i sześć minaretów – jego wież

Meczet. Jak się zachować?

6) Po wejściu do meczetu należy zdjąć buty. Czasem przy wejściu stoi osoba, która odbiera obuwie przychodzących. W meczecie obowiązuje odpowiedni strój. Najlepsze są luźne spodnie oraz bluzka zakrywająca ramiona. Kobiety muszą mieć chustę zakrywającą włosy.

Mekka koran islam muzułmanie meczety ciekawostki
Mekka w Arabii Saudyjskiej. Al-Kaba – najświętsze miejsce muzułmanów

Ciekawostki o meczetach

7) Najpiękniejsze meczety na świecie, to Błękitny Meczet i Meczet Sulejmana (oba w Stambule) i Masjid Selat Melaka w Malezji. Budowę Błękitnego Meczetu rozpoczęto w 1601 roku. Zawiera łącznie sześć minaretów oraz 30 kopuł. Ściany zdobi 21 tysięcy fajansowych płytek.

> Słynne meczety na świecie

Błękitny Meczet Stambuł ciekawostki atrakcje zabytki
Błękitny Meczet w Stambule

8) Na Podlasiu we wsi Kruszyniany istnieje najstarszy zachowany meczet w Polsce. Jeszcze kilka lat temu mało kto wiedział o nim, jedynie nieliczni przyjeżdżali, aby go zwiedzać. Obiekt odwiedził nawet angielski książę Karol.

> Meczety w Polsce

9) Minaret, to smukła wieża z której muezin (mężczyzna o doniosłym głosie stojący na minarecie) nawołuje wiernych do modlitwy. Współcześnie, minarety są wyposażone w głośniki.

v
Koran – święta księga wyznawców islamu

Koran, Mahomet i muzułmanie

10) Koran, to święta księga islamu. W państwach muzułmańskich, Koran jest źródłem prawa cywilnego. Według muzułmanów, Koran jest dziełem Allaha, czyli Boga.

11) Mahomet był założycielem pierwszej wspólnoty muzułmańskiej. Według islamu był prorokiem. Opuszczenie Mekki przez Mahometa, uważa się za początek ery muzułmańskiej.

12) Muzułmanie kojarzeni są też z Ramadanem. Ramadan, to ścisły post, który ma uchronić przed karą i gniewem Allaha. W trakcie Ramadanu wyznawcom islamu nie wolno jeść i pić od świtu do zachodu słońca. Postu nie muszą się trzymać kobiety w ciąży, osoby obłożnie chore oraz podróżujący. Muszą oni jednak “nadrobić” te dni i pościć wtedy, kiedy będą mogli.

13) Dżihad w kulturze islamu oznacza staranie się i ponoszenie trudów, w celu trafienia po śmierci w lepsze miejsce. Dżihad jest często utożsamiany z pojęciem o nazwie kital – czyli z walką zbrojną przeciwko niewiernym. Udział w walce jest postrzegany jako niezwykle chwalebny czyn, zarówno gdy działa się w ofensywie, jak i defensywie. Osoba poległa w walce z niewiernymi, staje się świętym męczennikiem.

Ciekawostki o islamie i meczetach: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Burj Khalifa w Dubaju
> Ciekawostki o jodze
> Księga Rekordów Guinnessa

mucha ciekawostki o muchach jak kopulują muchy Poprzedni post Mucha domowa – 20 odrażających ciekawostek
pączki ciekawostki tłusty czwartek zapusty pączek Następny post Dowcipy o pączkach