meczet meczety Polska w Polsce islam

Meczety i islam w Polsce

Czas czytania:5 minut/y, 6 sekund/y

Meczety i islam w Polsce – informacje, ciekawostki, zdjęcia

Islam w Polsce

Na terenie Polski jest aktualnie zarejestrowanych 5 związków wyznaniowych wyznawców Islamu: Muzułmański Związek Religijny, Liga Muzułmańska, Stowarzyszenie Jedności Muzułmańskiej, Islamskie Zgromadzenie Ahlul Bait oraz Muzułmańskie Stowarzyszenie Ahmadijja.

Tych pięć wyznań zarejestrowanych na terenie RP ma łącznie 17 świątyń. Muzułmański Związek Religijny w RP (głównie Tatarzy) ma 7 meczetów i domów modlitwy, Liga Muzułmańska w RP (nowi muzułmanie) ma 8 domów modlitwy. Historia Islamu na ziemiach Polskich rozpoczęła się w XIV wieku.

Islam rozróżnia meczet od musali. Meczet – Masadżit to miejsce kultu, z kolei Musali jest miejscem spotkań, również do modlitwy. Jednak ich przeznaczenie jest takie samo: służą do odprawiania wspólnych modłów i muzułmańskich mszy piątkowych. Wyznawcy islamu również często miejsca modlitwy nazywają meczetami, stąd ta nazwa jest bardziej popularna i znana.

Niektóre z nich, jak meczety w Bohonikach i Kruszynianach oraz Tatarskie Centrum Kultury w Suchowoli, kultywowane są przez ludność Tatarską, której kulturowo i religijnie daleko jest do sunnickiego islamu w wersji wahabickiej.

Muzułmanie wychowani w kulturze arabsko-muzułmańskiej, islam kultywowany przez Tatarów zamieszkujących północno-wschodnie ziemie Polski uważają za zbyt odległy od tradycji. Jest to zresztą jeden z powodów, dla którego powstał w Polsce Muzułmański Związek Religijny oraz Liga Muzułmańska, reprezentująca w większości muzułmańskich migrantów z Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu.

meczet Gdańsk meczety Polska w Polsce islam
Meczet w Gdańsku jako jedyny w Polsce ma wieżę – minaret. Foto: Topory / cc by-sa 3.0

Meczety i miejsca modlitwy w Polsce

1. Meczet imienia Dżamala ad-Dina al-Afganiego
ul. Abrahama 17 A, Gdańsk

To pierwszy w Polsce murowany muzułmański obiekt sakralny i jedyny posiadający minaret. Także jedyne miejsce, w którym 5 razy dziennie odbywają się w Polsce nawoływania do modlitwy. Powstał dzięki ofiarności Tatarów z Trójmiasta, dotacjom państw islamu i zbiórkom wśród studentów krajów arabskich.

Budowę ukończono w 1990 r. Jesienią i zimą 2018 r. przeprowadzono gruntowny remont. Sufity sal modlitewnych zdobią ręcznie malowane kaligrafie, drewniane elementy wyposażenia, tj. minbar, mihrab i drzwi wejściowe, zostały wykonane ręcznie w Turcji.

W meczecie obowiązuje obowiązek zdejmowania butów oraz odpowiedni strój. Na parterze modlą się mężczyźni, a kobiety na piętrze. Na dywanach leżą wzorzyste dywany. Na piątkowe msze przychodzą w większości imigranci z krajów Arabskich, Afryki, Azji, dawnych republik ZSRR. W niedziele modlitwy mają polscy Tatarzy, którzy przyzwyczaili się do świętowania tego dnia w Polsce.

Poznań meczet meczety Polska w Polsce islam
Poznań, Muzułmańskie Centrum Kulturalno-Oświatowe. Foto: XArEs / cc by-sa 3.0

2. Muzułmańskie Centrum Kulturalno-Oświatowe
ul. Biedrzyckiego 13, Poznań

Działa od 2005 roku. Na parterze budynku jest przestronna sala modlitewna bogato udekorowana na ścianach kaligrafią muzułmańską, a na piętrze galeria ze zmieniającą się co roku wystawą. Budynek posiada czytelnię i bibliotekę z bogatym księgozbiorem książek i czasopism w języku polskim i arabskim oraz pomieszczenie stylizowane na pokój arabski.

W każdy piątek w ciągu dnia odbywają się modlitwy dla wszystkich, a wieczorami w języku arabskim. W każda niedzielę dzieci i młodzież muzułmańska ma lekcję religii i naukę języka arabskiego. Raz w miesiącu odbywa się itikaf czyli czuwanie nocne. Miejsce to jest też udostępnione dla zwiedzających.

Centrum organizuje lekcje muzealne dla uczniów szkół podstawowych i liceów oraz kurs języka arabskiego.

3. Muzułmański Związek Religijny w Rzeczypospolitej Polskiej
ul. Piastowska 13F, Białystok

Budynek wzniesiono w 1930 r. Jest tu siedziba największego liczebnościowo Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP. Początkowo był to dom mieszkalny, później przekształcony w bibliotekę osiedlową, a po 1981 r. (staraniem lokalnej społeczności tatarskiej) udostępniony przez spółdzielnię mieszkaniową na cele muzułmańskiego kultu religijnego i działalność edukacyjno-kulturalną. Od 2017 roku budynek jest własnością Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP.

4. Centrum kultury muzułmańskiej
ul. Hetmańska 63, Białystok

Powstało w 1994 roku. Jest to jednocześnie najstarsze Centrum Islamu powstałe po 1989 roku. W Centrum Kultury Muzułmańskiej znajduje się meczet i czytelnia z bogatym zbiorem książek w językach: polskim i arabskim.

Warszawa Wilanów Wiertnicza meczet meczety Polska w Polsce islam
Warszawa. Wilanów, ul. Wiertnicza. Foto: Adrian Grycuk / cc by-sa 3.0

5. Centrum kultury Islamu
ul. Wiertnicza 103, Warszawa

Meczet na warszawskim Wilanowie nie jest typowym muzułmańskim domem modlitwy, lecz adaptowaną w 1993 roku willą. Jest jednym z 5. aktualnie wolno stojących czynnych meczetów na terenie Polski. Od 1991 obiekt należy do Muzułmańskiego Związku Religijnego, jest tu siedziba islamskich instytucji kulturalnych oraz biura Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej w Warszawie.

Inicjatorami budowy meczetu w stolicy Polski byli polscy Tatarzy, a pomysł jego budowy zrodził się jeszcze przed II wojną światową. W 1936 r. powstał projekt, który nigdy nie zrealizowano.

6. Ośrodek Kultury Muzułmańskiej
al. Bohaterów Września 23, Warszawa (Ochota)

Został otwarty w 2015 roku. To trzykondygnacyjny gmach nad którym góruje 18-metrowa wieża, będąca nowoczesną wersją minaretu. Elewacja przypomina srebrną łuskę, a zachodnia ściana budynku została prawie całkowicie przeszklona.

Oprócz sali do modlitw mieści się w nim także biblioteka z salą multimedialną, galeria sztuki, przedszkole, restauracja i sklepik. Pod ziemią znajduje się dwupoziomowy parking na 32 samochody. W budynku znajduje się Centrum Kultury Muzułmańskiej, a budynek każdy może zwiedzić bezpłatnie.

Warszawa Ochota meczet meczety Polska w Polsce islam
Meczet na Ochocie w Warszawie, blisko Ronda Zesłańców Syberyjskich. Foto: Andrzej Błaszczak / cc by-sa 4.0

7. Stowarzyszenie Muzułmańskie Ahmadija
ul. Dymna 17, Warszawa

Światowa Wspólnota Muzułmańska Ahmadiyya została zarejestrowana w Polsce, 3 grudnia 1990 r. pod nazwą: Stowarzyszenie Muzułmańskie Ahmadiyya. W roku 1991 Stowarzyszenie zakupiło dom wolnostojący wraz z działką i został zaadaptowany na Dom Misyjny i pomieszczenia meczetu. Do dziś pełni funkcję siedziby SMA.

8. Muzułmańskie Centrum Kulturalno-Oświatowe
ul. Kasprowicza 24, Wrocław

Mieści się w starej stylowej willi. W Centrum ma swoją siedzibę Liga Muzułmańska w RP oddział we Wrocławiu oraz Stowarzyszenie Studentów Muzułmańskich w Polsce.

W budynku na parterze są dwie sale lekcyjne oraz kuchnia. Wysoki parter, to sala meczetu wraz z szatnią i łaźniami. 2 piętro to siedziba Centrum-biuro dyrektora imama dr Alego Abi Issy, redakcja czasopisma As-Salam, 3 sale lekcyjne, biblioteka. W parterowym pawilonie w podwórku mieści się klub młodzieżowy, tu mieści się też wystawa kultury i sztuki Islamu.

9. Centrum Kultury Islamu w Raszynie
ul. Jasna 4, Raszyn

Muzułmańska Gmina Wyznaniowa MZR w RP Warszawa-Fatih.

10. Islamskie Centrum Kultury
ul. Sobieskiego 10/30, Kraków

W 2004 roku został zarejestrowany i oficjalnie wpisany do rejestru kościołów i innych związków wyznaniowych. Centrum Muzułmańskie w Krakowie jest integralną częścią Ligii muzułmańskiej w RP.

Meczety w Polsce: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Największe meczety świata
> Parki miejskie
> Najdziwniejsze budowle świata

Namibia ciekawostki atrakcje Afryka Poprzedni post 22 niezwykłe ciekawostki o Namibii
dowcipy o pijanych kierowcach humor kierowcy kawały alkohol Następny post Dowcipy o pijanych kierowcach