największe meczet ciekawostki meczety islam koran Mahomet Allah

10 największych meczetów świata

Czas czytania:5 minut/y, 0 sekund/y

Największe meczety – informacje i ciekawostki o największych meczetach na świecie. Świątynie islamu i wyznawcy Allaha

Islam, koran i Allah

Ponad 1,5 miliarda ludzi na świecie uważa Islam za religię, z kolei 2 miliardy chrześcijan mogą nazywać go religią lub systemem. Świętą księgą Islamu jest Koran w którym zebrane są wszystkie prawa i obowiązki, według których mają żyć ludzie wierzący w Mahometa. Podstawowym dogmatem islamu jest wiara w jedynego Boga, zwanego Allahem.

Muzułmanie modlą się w meczetach, które w pewnym sensie odgrywają podobną rolę, co kościoły dla chrześcijan. Jednak w języku arabskim istnieją dwa pojęcia odnoszące się do meczetu: masdżid i dżami. Meczet masdżid to budowla, w której oddaje się cześć Mahometowi, z kolei dżami, to miejsce służące do odprawiania wspólnych rytualnych modłów odbywających się w piątki.

Najbardziej znane meczety świata

1. Al-Masjid al-Haram – Najświętszy Meczet, Meczet Mekka

Mekka, Arabia Saudyjska

Święty Meczet jest największym meczetem świata, otacza Al-Kabę, która jest najświętszym miejscem islamu. Pomieści do 4 mln ludzi w środku i na zewnątrz, zajmując powierzchnię 356 800 m² (35,68 ha). Wszystkie zamknięte przestrzenie są wyposażone w klimatyzację.

Centralnym punktem Wielkiego Meczetu jest sanktuarium Al-Kaaba z największą świętością muzułmanów – Hadżarem – będącymi głównym celem rytualnej pielgrzymki zwanej hadż. W czasie Zu al-hidżdża, który jest miesiącem pielgrzymki, odbywa się tu jedno z najliczniejszych zgromadzeń na świecie.

Początki Świętego Meczetu związane są z panowaniem kalifa Umara w latach 634-644. Na przestrzenie wielu lat świątynia była rozbudowywana, przebudowywana i udoskonalana.

Masijad Mekka Arabia Saudyjska Al-Kaba meczet ciekawostki meczety islam
Al-Kaba (z prawej), najważniejsze miejsce największego meczetu świata w mieście Mekka

2. Blue Mosque – Meczet Sulejmana

Stambuł, Turcja

Jest zwany Meczetem niebieskim. To budowla z XVII wieku, która powstawała w latach 1609-1616. Meczet zlokalizowany jest na wzniesieniu, a takie położenie czyni go widocznym z niemal każdego punktu w Stambule.

Przed głównym wejściem do świątyni znajduje się midha czyli zbiornik z wodą służący do obmywania stóp. Wnętrze Blue Mosque jest ogromne, przestrzeń do modlitwy znajduje się pod kopułą licznych sklepień i łuków, otoczona licznymi kolumnami. Meczet posiada 260 okien, przez które wpada światło rozświetlające kolorowe ściany, ozdobione 21 tysiącami błękitnych kafelków. To od nich wzięła początek nazwa: Błękitny meczet.

Blue Mosque Meczet Sulejmana Stambuł Turcja meczety ciekawostki
Blue Mosque czyli Meczet Sulejmana. Stambuł, Turcja

3. Al-Masjid al-Nabawi – Meczet Proroka

Medyna, Arabia Saudyjska

Został zbudowany w 622 r. przez proroka Mahometa, a w swoim wnętrzu podobno jest w stanie pomieścić milion wiernych. To jeden z największych oraz najstarszych meczetów świata. Jest miejscem wyjątkowym, gdyż wewnątrz znajdują się gruby Proroka oraz jego córki Fatimy.

Meczet Proroka Medyna Arabia Saudyjska największe meczety ciekawostki
Meczet Proroka. Medyna, Arabia Saudyjska

4. Duma Muzułmanów im. Proroka Mahometa

Szali, Czeczenia

Meczet zbudowano niedawno, jego otwarcie miało miejsce w 2012 roku. Jest uznawany za największy meczet w Europie, który pomieści 30 tysięcy wiernych wewnątrz oraz nawet 70 tysięcy na terenie wokół meczetu.

Obiekt mieści się na terenie zajmującym 5 hektarów, a wewnątrz został zainstalowany 8-metrowy żyrandol ważący ok. 3 ton, składający się z 400 żarówek. Centralna kopuła świątyni ma wysokość ponad 40 metrów, a cztery minarety mają 63 metrów wysokości.

5. Türkmenbaşy Ruhy Metjidi Gypjak Mosque – Meczet Gypjak

Wioska Gypjak, Turkmenistan

W roku 2004 zakończyła się budowa największego meczetu w Azji Środkowej, który może pomieścić do 10 tys. wiernych jednocześnie. Wielkość minaretów, to hołd dla daty uzyskania przez kraj niepodległości w 1991 roku.

Meczet Gypjak został zbudowany przez Nijazowa (Saparmyrat Nyýazow, 1940-2006, przywódca Turkmenistanu), w ramach przygotowań do jego śmierci. Jest tu jego mauzoleum.

Teren wokół meczetu posiada baseny i ozdobiony jest starannie utrzymaną zielenią, o którą tak trudno w pustynnym krajobrazie Turkmenistanu. Nad meczetem góruje lśniąca, złota kopuła, a podłogę zdobi wielki, ręcznie tkany dywan.

Gupjak Turkmenistan meczet największe meczety ciekawostki
Meczet w Gupjak koło Aszchabadu, stolicy Turkmenistanu. Foto: Juris Paiders / cc by-sa 2.0

6. Masjid Tuanku Mizan Zainal Abidin – Żelazny Meczet

Putrajaya, Malezja

Został oddany do użytku w roku 2009 i może pomieścić do 20000 wiernych. Żelazny meczet swoją nazwę zawdzięcza metalowej konstrukcji, która w 70% składa się właśnie z metalu. W nowoczesnym wnętrzu jest basen z wodą, dzięki któremu powietrze wewnątrz jest chłodne i wilgotne.

Putrayaja Malezja Żelazny Meczet największe meczety ciekawostki
Największe meczety. Putrayaja, Malezja. Żelazny Meczet

7. Sheikh Zayed Grand Mosque – Wielki Meczet Szejka Zayeda

Abu Zabi, Zjednoczone Emiraty Arabskie

Budowa meczetu trwała w latach 1996-2007. Rozpoczęła się z inicjatywy prezydenta Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Szejk Zayed bin Sultan Al Nahyan który doprowadził do zjednoczenia 7 niezależnych emiratów, uważany jest za ojca narodów. Budowę meczetu zakończono 3 lata po jego śmierci, a na terenie świątyni znajduje się mauzoleum szejka Zayeda.

W skład kompleksu meczetu wchodzą ogrody i parkingi, a wszystko zajmuje 22 hektary powierzchni.

Meczet jest rekordzistą Guinnessa w 3 kategoriach:
– największy na świecie ręcznie tkany dywan,
– największy na świecie żyrandol,
– największa kopuła.

Wielki Meczet Szejka Zayed Zayeda Abu Zabi Zjednoczone Emiraty Arabskie
Wielki Meczet Szejka Zayed Zayeda. Miasto Abu Zabi, Zjednoczone Emiraty Arabskie

8. Hazrat Sultan Mosque – Meczet Sułtana Hazrat

Astana, Kazachstan

Meczet Sułtana Hazrat został oddany do użytku w 2012 roku, a jego budowę rozpoczęto w 2009 r. Teren powierzchni meczetu, to 11 hektarów. Jego pojemność szacowana jest na 5 tysięcy osób, a w święta może pomieścić do 10 tys. wiernych.

Budynek posiada klasyczny Islamski styl, z kazachskimi ozdobami. Dla funkcjonalności i wygody wnętrze zostało wyposażone w sale do czytania Koranu, przestrzeń do posiedzeń edukacyjnych oraz miejsce na rytualne kąpiele i wesela. Podczas modlitwy kobiety nie mogą przebywać na terenie meczetu, mogą go jedynie zwiedzać.

Meczet Sułtana Hazrat Astana Kazachstan
Największe meczety. Astana w Kazachstanie. Meczet Sułtana Hazrat

9. Masjid Kristal – Kryształowy Meczet

Kuala Terengganu, Malezja

Kryształowy Meczet został wybudowany w latach 2006-2008. Jest usytuowany w Parku Dziedzictwa islamskiego, na wyspie Wan Man. Jego konstrukcja, to połączenie stali, szkła i kryształu.

Kryształowy Meczet Kuala Terengganu Malezja
Kryształowy Meczet w Kuala Terengganu, Malezja. Foto: Emran Kassim / cc by-sa 2.0

10. Meczet Zahir, Alor Setar

Kedah, Malezja

Meczet Zahir został zbudowany w 1912 roku i jest jednym z najstarszych meczetów w Malezji. Został uznany za jeden z 10. najpiękniejszych meczetów na świecie. Ma powierzchnię około 124.412 stóp kwadratowych. Został ozdobiony pięcioma głównymi kopułami, które symbolizują pięć filarów islamu. Jednym z architektonicznych punktów orientacyjnych malezyjskiego miasta Kedah.

Największe meczety świata ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Najdziwniejsze budowle świata
> Empire State Building, Nowy Jork
> Najwyższe wieżowce świata

Sucre ciekawostki Boliwia atrakcje zabytki Poprzedni post Stolica Boliwii – miasto Sucre
Ashbourne Derbyshire Royal Shrovetide Football sport ciekawostki Następny post Poznaj Royal Shrovetide Football – niezwykły sport