Cypr – fakty, które warto wiedzieć

Cypr ciekawostki atrakcje zabytki

Cypr ciekawostki i najważniejsze informacje o Cyprze. Z czego słynie, zabytki, atrakcje, kurorty, co zobaczyć

Cypr ciekawostki i informacje

1) Cypr, to wyspa na Morzu Śródziemnym o powierzchni 9251 km², położona 70 kilometrów na północ od Turcji. Geograficznie znajduje się w zachodniej Azji.

2) Cypr (Republika Cypryjska), to 1,2-milionowe państwo europejskie. Zajmuje południową część wyspy Cypr. Północna część należy do Turcji, która zajęła terytorium w wyniku krwawej inwazji żołnierzy tureckich w 1974 roku. Powstała tu Turecka Republika Cypru Północnego, nie jest uznawana na arenie międzynarodowej.

3) Jest jednym z państw Unii Europejskiej, a walutą na Cyprze jest euro.

4) Ok. 80% mieszkańców Cypru jest narodowości greckiej i wyznaje chrześcijaństwo w obrządku prawosławnym, a ok. 20% tureckiej i wyznaje islam.

katedra Larnaka zabytki atrakcje
Katedra w Larnace

5) Stolicą Cypru jest 300-tysięczne miasto Nikozja. Trzy pozostałe największe miasta kraju, to: Limassol (ponad 100 tys.), Larnaka (ponad 50 tys.) i Pafos (ponad 35 tys.).

6) Cypr jest niepodległym państwem od 1960 roku. Wcześniej (od 1878 r.) był pod panowaniem brytyjskim. To dlatego na drogach jest tu ruch lewostronny, jak w Anglii.

7) Olympos (1951 m n.p.m.), to najwyższy szczyt na terytorium Cypru. Jest najwyższym szczytem pasma górskiego Trodos.

8) Największym lotniskiem Cypru jest Port lotniczy Larnaka. Zlokalizowany jest 8 km na południe od Larnaki.

Skała Afrodyty Cypr ciekawostki atrakcje plaża
Skała Afrodyty. Cypr ciekawostki

Zabytki i atrakcje Cypru

9) Skała Afrodyty, to formacja skalna na południowym wybrzeżu Cypru. Znajduje się między miastami Pafos i Limassol, w pobliżu wsi Kuklia. Według legendy, w tym miejscu narodziła się gracka bogini Afrodyta.

10) Wśród zabytków Limassol jest zamek. Najpierw stała tu ważna świątynia chrześcijańska, a zamek w 1193 roku wzniósł Gwidona z Lusignan, wówczas król Cypru. Był wiele razy niszczony przez obce wojska, trzęsienia ziemi i pożary, a pod koniec XVI w. został przebudowany. Podobno w tym zamku w 1191 r. Ryszard I Lwie Serce poślubił Berengarię z Nawarry i koronował ją na królową Anglii.

11) W mieście Larnaka jest XVII-wieczny fort zbudowany przez Turków, ruiny starożytnego miasta Kition i Cerkiew Świętego Łazarza zbudowana w IX wieku.

12) Prawosławną Katedrę Świętego Jana Teologa wybudowano w Nikozji w 1662 roku, na ruinach średniowiecznego klasztoru benedyktynów.

zamek w Pafos na Cyprze zabytki atrakcje
Zamek w Pafos

13) Zamek w Pafos znajduje się u wejścia do portu. Bizantyjską twierdzę przebudowano w XIII wieku, a po zdobyciu przez wojska Wenecjan w 1570 r. znów ufortyfikowano. Potem było tu więzienie, w XIX wieku magazyn soli. Od 1935 r. został uznany za zabytek.

meczet kościół Famagusta Cypr ciekawostki zabytki
Meczet (dawniej kościół katolicki) w Famagusta. Cypr ciekawostki

14) Największą średniowieczną budowlą miasta Famagusta jest meczet Lala Mustafa Paszy, który wcześniej był chrześcijańską katedrą św. Mikołaja. W Famaguście jest też XIV-wieczny Zamek Otella.

zamek Kirenia Cypr ciekawostki zabytki atrakcje
Cypr ciekawostki: zamek w mieście Kirenia

15) W 30-tysięcznym mieście Kirenia (Girne) stoi XVI-wieczny zamek Girne Kalesi. W pobliżu miasta jest też druga twierdza – zamek Saint-Hilartion.

16) W pobliżu Larnaki jest jedno z najświętszych miejsc islamu. W meczecie Hala Sultan jest grób ciotki Mahometa.

meczet Hala Sultan w Larnace
Meczet Hala Sultan niedaleko Larnaki

17) Największymi kurortami Cypru, których plaże odwiedza w wakacje wielu turystów, są: Larnaka, Limassol, Pafos, Protaras. Także licząca kilka tys. mieszkańców Ajia Napa w dystrykcie Famagusta, która 3 dekady temu była wioską rybacką.

Na koniec dodamy, że na Cypr można polecieć z Polski m.in. z ITAKĄ.

Cypr ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Malta ciekawostki
> Prisztina, Kosowo