Prisztina, stolica Kosowa – ciekawostki

co ciekawego w Prisztinie z czego słynie atrakcje Kosowo zabytki

Prisztina ciekawostki i najważniejsze informacje. Historia, zabytki, co zobaczyć w Prisztinie

Prisztina

1) Prisztina (Prishtinë, Prishtina), to stolica i największe miasto Kosowa. Mieszka tu 150 tys. ludzi. Jest też stolicą regionu Prisztina.

2) Kosowianie uwielbiają Stany Zjednoczone. W Prisztinie jest pomnik prezydenta USA Billa Clintona i jego ulica (Kosowianie uważają go za „ojca” niepodległości) oraz ulica prezydenta George’a W. Busha.

3) Jest też pomnik Hasana Prishitina (1873-1933), od którego nazwę ma to miasto. Tak naprawdę nazywał się Hasan Bej Vuçiterna. Był albańskim politykiem, przez 5 dni w 1921 r. premierem rządu Albanii. Zginął zastrzelony przez zamachowca.

Hasan Pristina pomnik w Prisztinie Albania
Hasan Pristina ma pomnik w Prisztinie

Prisztina ciekawostki z historii

4) Najpierw była tu rzymska osada Vicianum. W XIII wieku serbski król Stefan Urosz II Milutin (1253-1321) zrobił z obecnej Prisztiny stolicę swego państwa. Po bitwie na Kosowym Polu (1389) miasto i okolice dostały się pod panowanie tureckie.

5) Antytureckie powstanie w Prisztinie w 1910 r. zostało stłumione. W 1913 r. weszła w skład Serbii.

Prisztina ciekawostki

6) W mieście działa Uniwersytet Prisztiński, znajduje się Narodowa Galeria Kosowa, Biblioteka Narodowa Kosowa, także Muzeum Kosowa gromadzące m.in. zbiory archeologiczne oraz Muzeum Etnograficzne Emim Gjiku.

7) Gmach Biblioteki Narodowej przez wielu nazywany jest jednym z najbrzydszych budynków świata. Wygląda dosyć dziwacznie.

gmach Biblioteka Narodowa w Prisztinie Albania
Oryginalny gmach Biblioteki Narodowej w Prisztinie

8) Międzynarodowe lotnisko Slatina znajduje się 16 km od centrum Prisztiny, we wsi Slatina.

9) FC Prishtina, to klub piłkarski utworzony w 1922 r. Piłkarze rozgrywają mecze na wielofunkcyjnym stadionie miejskim im. Fadila Vokrriego, o objętości 13,4 tys. miejsc. Stadion zbudowano w latach 1951-1953.

10) Choć w islamskim Kosowie i w Prisztinie zdecydowanie dominuje islam i jest tu dużo meczetów, w 2010 r. otwarto katolicką katedrę św. Matki Teresy.

plac konny pomnik Skanderbega Prisztina ciekawostki atrakcje co zobaczyć
Pomnik konny Skanderbega na głównym placu miasta. Prisztina ciekawostki

Prisztina co zobaczyć

11) Głównym placem miasta jest Plac Skanderbega (Sheshi Skënderbeu). Stoją tu: parlament, ministerstwa, teatr i dwa hotele. Także konny pomnik Skanderbega (1405-1468, który jest uznawany za albańskiego bohatera narodowego). Dodajmy, że główny deptak Prisztiny nosi imię Matki Teresy z Kalkuty.

12) Najstarszą świątynią islamską w Kosowie jest Meczet Çarshi. Zbudowano go w Prisztinie w 1389 roku.

13) Dla sułtana tureckiego Mehmeda II Zdobywcy w 1461 r. zbudowano Wielki Meczet (Meczet Sułtana Mahmeda). W XVII wieku na krótko był kościołem katolickim.

14) Wśród zabytków miasta można też wymienić m.in. XV-wieczne łaźnie czyli Wielki Hammam, XVI-wieczny meczet Pirinaz i meczet Jashira Paszy z 1834 roku.

albańskie miasto Prisztina ciekawostki atrakcje zabytki kościół
Miasto Prisztina. Sporo tu meczetów, a na zdjęciu katedra katolicka

15) 26-metrowa wieża zegarowa znajduje się blisko meczetu Jashira Paszy, w centrum miasta. Zbudowano ją pod koniec XIX wieku.

16) W 2008 r. z okazji ogłoszenia przez Kosowo deklaracji niepodległości, w Prisztinie odsłonięto pomnik Newborn (Nowonarodzony). Stoi przed Pałacem Młodzieży i Sportu, obiektem sportowym otwartym w 1977 roku.

17) 10 km od Prisztiny, blisko miasteczka Lipljan, stoi jeden z najcenniejszych zabytków sztuki bizantyjsko-serbskiej. To XIV-wieczny prawosławny monaster Gračanica, znajdujący się na liście UNESCO. Wcześniej w tym samym miejscu stała bazylika wczesnochrześcijańska, a od XIII w. kościół.

18) W Prisztinie jest sporo pomników. Wymieńmy tylko kilka: pomnik Skanderbega, Matki Teresy, Ibrahima Rugovy, Pomnik braterstwa i jedności.

Prisztina ciekawostki: (c) Sadurski.com. Zdjęcia: Jacek Gallant / gallant.pl

Zobacz też:
> Mitrowica
> Prizren
> Ciekawostki o Albanii