Kosowo ciekawostki informacje atrakcje zabytki co zobaczyć

Ciekawostki o Kosowie, które powinieneś znać

Czas czytania:2 minut/y, 17 sekund/y

Kosowo ciekawostki i najważniejsze informacje

Kosowo ciekawostki i informacje

1) Kosowo (Republika Kosowa, Kosova, Kosovë) ogłosiło niepodległość 17 lutego 2008 r. Ponad 100 państw (w tym Polska) uznała Kosowo. Wciąż jednak oficjalnie jest częścią Serbii, gdzie ten obszar jest nazywany: Prowincja Autonomiczna Kosowo i Metochia.

2) Kosowo ma powierzchnię 10887 km² (to ok. 15% powierzchni Serbii) i jest podzielone na pięć okręgów.

3) Mieszka tu 2 miliony ludzi. Ponad 90% mieszkańców to Albańczycy, wyznający islam. Jest tu dużo meczetów, a w południe głośny głos z minaretów wzywa do modłów.

gmach Biblioteka Narodowa w Prisztinie Kosowo
Gmach Biblioteki Narodowej w Prisztinie. Według niektórych jeden z najbrzydszych budynków świata. Foto: J.Gallant

4) Językiem urzędowym jest albański i serbski, ale też można bez większych przeszkód porozumieć się w języku angielskim. Walutą jest euro.

5) Kosowo jest republiką, a głową państwa jest prezydent. W parlamencie wyłonionym w wyborach powszechnych zasiada 120 parlamentarzystów, w tym 20 miejsc zarezerwowanych jest dla Serbów i innych mniejszości narodowych.

6) Na ciemnoniebieskiej fladze Kosowa, nad zarysem granic, jest 6 gwiazd. Symbolizują sześć grup etnicznych, które tu mieszkają: Albańczyków, Serbów, Romów, Turków, Bośniaków i Goranów.

Prizren ciekawostki twierdza zamek
Ruiny twierdzy w Prizren

Ciekawostki o Kosowie

7) Przyrost naturalny Kosowa w ostatnich 30 latach jest najwyższy w Europie. Krótko mówiąc: rodzi się tu dużo dzieci.

8) Stolicą Kosowa jest jego największe miasto, 200-tysięczna Prisztina.

9) Największe miasta Kosowa powyżej 20 tys. mieszkańców, to w kolejności od największego: Prisztina, Prizren, Mitrowica, Gnjilane, Peć, Uroševac, Djakowica, Vučitrn i Podujevo.

10) W Kosowie jest taniej niż w sąsiedniej Albanii. Benzyna, choć sprowadzana z Albanii, jest tu tańsza niż w Albanii.

11) Jesienią 1912 r. podczas I wojny bałkańskiej wojsko serbskie wkroczyło do Kosowa. Zamordowano ok. 25 tys. Albańczyków.

Prizren ciekawostki Kosowo obiad restauracja
Kosowo ciekawostki: takie pyszności zjedliśmy w restauracji na starym mieście w Prizren

12) Późniejsza historia była dla obecnego Kosowa tak skomplikowana, że nie podejmujemy się jej wyjaśnienia w kilku zdaniach. Napiszemy krótko o najnowszej historii czyli końcu lat 90. XX wieku. Wtedy działania partyzanckie przeciwko Jugosławii rozpoczęła Armia Wyzwolenia Kosowa, dlatego rząd Jugosławii wysłał tu dodatkowe oddziały. Walki szybko przekształciły się we wzajemne czystki etniczne. Naloty NATO zmusiły Jugosławię do wycofania jednostek. Porozumienie podpisane 9 czerwca 1999 r. mówiło o rozbrojeniu partyzantów i wycofaniu wojska Serbii. Sytuację miały uporządkować pokojowe, międzynarodowe oddziały KFOR (Kosovo Force), pod dowództwem NATO.

most Mitrowica ciekawostki atrakcje Kosowo
Mitrowica ciekawostki. Most Pokoju dzieli dwie skłócone ze sobą części miasta: albańską i serbską. Foto: J.Gallant

13) W Kosowie od 1999 r. stacjonuje kilkusetosobowy Polski Kontyngent Wojskowy w sile batalionu. Działa w ramach międzynarodowego kontyngentu KFOR.

14) W Kosowie nie ma międzynarodowego lotniska. Aby to dotrzeć np. z Polski, trzeba wylądować w którymś z sąsiednich krajów (np. w Albanii), a potem dojechać samochodem.

Kosowo ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Ciekawostki o Słowenii
> Atrakcje Sarajewa
> Tirana

Bravera Control antykoncepcja Poprzedni post Bravera Control – jak szybko przynosi efekty?
kalkulator OC ubezpieczenie motoryzacyjne internetowe kalkulatory ubezpieczeniowe Następny post Kalkulator OC – dlaczego warto z niego korzystać