Oryginalne ciekawostki o mieście Utrecht

kanał Utrecht ciekawostki atrakcje zabytki Holandia

Utrecht ciekawostki, fakty, zabytki. Z czego słynie to holenderskie miasto, co warto zobaczyć w Utrechcie

Utrecht w Holandii

1) Utrecht, to ponad 300-tysięczne miasto w środkowej Holandii. Jest stolicą prowincji o tej samej nazwie, w której mieszka 1,2 mln ludzi.

2) Miasto leży nad kanałem Amsterdam-Ren. Wybudowano go w latach 1931-1952 i ma 72 km długości. Kanał łączy Amsterdam (stolicę Holandii) i Tiel, ponad 40-tysięczne miasto.

3) Z historii Utrechtu, w maksymalnym skrócie. Około roku 47 Rzymianie zbudowali tu warownię. W średniowieczu miasto było siedzibą biskupią. W 1122 r. Utrecht uzyskał prawa miejskie. W XII-XIII wieku był głównym miastem Niderlandów.

Uniwersytet w Utrechcie Holandia zabytki
Uniwersytet w Utrechcie, jeden z budynków. Utrecht ciekawostki

Utrecht zabytki, co zobaczyć

4) Najsłynniejszym zabytkiem Utrechtu jest gotycka katedra (Domkerk) św. Marcina. Budowano ją od połowy XIII do XVI wieku. Z dawnej katedry do naszych czasów dotrwała część wschodnia, obok wieży. Wieża kościelna mająca 112 m wysokości jest najwyższą w Holandii. Obecnie jest punktem widokowym.

5) Na liście UNESCO znajduje się Dom Rietvelda z 1924 roku. Jest jednym z najważniejszych dział znanej artystycznej grupy De Stijl.

zamek De Haar Utrecht ciekawostki zabytki atrakcje
Zamek De Haar. Utrecht ciekawostki

6) De Haar, to zamek na obrzeżach Utrechtu. Wygląda jakby zbudowano go kilkaset lat temu, jednak wybudowano go nie tak dawno, bo w latach 1892–1912, dla barona Etienne van Zuylen van Nijevelt. Warto jednak dodać, że stanął na miejscu dawnego XIV-wiecznego zamku, którego fragmenty murów celowo zachowano. Jeden z największych i najbardziej luksusowych obiektów tego typu, który otoczony jest ogrodem i parkiem.

Utrecht ciekawostki

7) W Utrechcie urodził się Adriaan Florenszoon Boeyens (1459-1523). To jedyny w historii papież – Holender.

8) 12,5 tys. miejsc na rowery – ta liczba powoduje, że parking rowerowy w Utrechcie jest największym na świecie.

dworzec kolejowy w Utrechcie Holandia
Dworzec kolejowy w Utrechcie

9) Uniwersytet w Utrechcie (Universiteit Utrecht) założono w 1636 roku. To najstarsza uczelnia tego miasta i studiuje tu równocześnie 30 tys. osób.

10) Polacy, którzy zginęli podczas wyzwalania Utrechtu pod koniec II wojny światowej, mają tu swój cmentarz.

11) FC Utrecht, to klub piłkarski. Z miasta pochodzi znany piłkarz holenderski Marco van Basten (ur. 1964), zdobywca 218 goli, w tym 37 w reprezentacji.

Utrecht ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Haga
> Ciekawostki o Belgii