24 najlepsze ciekawostki o Belgii

Belgia ciekawostki o Belgii atrakcje zabytki

Z czego słynie Belgia ciekawostki o Belgii, które zainteresują każdego. Znane i mniej znane atrakcje turystyczne, słynne zabytki, miejsca warte odwiedzenia. Belgijskie miasta i ich ciekawe destynacje

Fakty i ciekawostki o Belgii

1) Belgia, to jedno z państw Europy. Jest członkiem Unii Europejskiej, NATO i ONZ. Mieszka tu ponad 11 milionów ludzi.

2) Każdego roku w Belgii jest produkowane ponad 200 tysięcy ton czekolady. Na jednego mieszkańca przypada 20 kilogramów rocznie. Z tego państwa wywodzi się wielki mistrz czekolady Jean Neuhaus. To właśnie on stworzył pyszne pralinki.

3) Od dawna pomiędzy Belgią a USA toczy się spór o frytki. Belgowie uważają, że to ich należy kojarzyć z frytkami, a nie tak jak do tej pory – z USA.

4) Rocznie w Belgii spożywa się około 150 litrów piwa na osobę. Smakosze moją tu pić rekordowe 800 rodzajów piwa.

5) Belgowie uwielbiają czytać komiksy, więc produkuje się tam najwięcej komiksów na świecie. To u nich powstał m.in. komiks o Lucky Luke’u. W Brukseli znajduje się Muzeum Komiksu, otwarte w 1989 roku.

6) W Binche od średniowiecza odbywa się trzydniowy, jeden z najstarszych karnawałów ulicznych w Europie. Nawet został wpisany na listę arcydzieł niematerialnego dziedzictwa UNESCO. Co ciekawe, wszyscy ubierają się wtedy w identyczne stroje.

kamienice Grand Place rynek w Brukseli Belgia ciekawostki atrakcje zabytki
Część kamienic na Grand Place czyli rynku w Brukseli. Belgia ciekawostki

Belgijskie NAJ

7) Jednym z największych obiektów handlowych w średniowieczu były Sukiennice w belgijskim mieście Ieper. Od 1989 roku obiekt znajduje się na liście UNESCO. Dodamy od razu, że Belgia jest w ścisłej czołówce światowego dziedzictwa UNESCO, pod względem największej ilości obiektów.

8) Wśród najpiękniejszych zabytków Gandawy jest Katedra Św. Bawona, w której można podziwiać m.in. Ołtarz Baranka Mistycznego, autorstwa braci Huberta i Jana van Eyck. Warty odwiedzin jest też Zamek Gravensteen, zbudowany w IX wieku. W mieście odbywa się doroczny festiwal kwiatów o nazwie Floralies Gantoises.

9) Jednym z najważniejszych zabytków w Belgii jest Kościół Najświętszej Marii Panny w Brugii. Budowa trwała przez trzy wieki, od XIII wieku i w całości zbudowanego z cegieł. Ma wieżę mającą 116 metrów wysokości, a największą atrakcją jest rzeźba Madonna i Dzieciątko, której autorem jest Michał Anioł.

miasto Brugia w Belgii kościół NMP
Brugia, kościół NMP. Belgia ciekawostki

Belgijskie atrakcje

10) Dzięki dużej gęstości dróg i dobremu oświetleniu, belgijskie autostrady są widoczne z kosmosu.

11) W Belgii znajduje się też najdłuższa linia tramwajowa na świecie. Przebiega przez całą Belgię, od granicy francuskiej do holenderskiej. Jadąc taką linią zobaczymy wspaniały widok na morze.

12) Miejscem wartym odwiedzenia w Antwerpii jest Dom Rubensa czyli dom, w którym mieszkał ten słynny malarz. Obecnie znajduje się tu muzeum, gdzie udostępnione są m.in. dzieła artysty.

13) Kurort nadmorski Blankenberge może się pochwalić się ponad 3-kilometrową plażą i 350-metrowym molo. Przy plaży znajduje się kasyno, działające w dawnej twierdzy Napoleona. Niedaleko znajduje się przystań, która może pomieścić 750 jachtów.

miasto Antwerpia kapitanat portu Belgia ciekawostki atrakcje
Antwerpia. Niesłychanie oryginalny architektonicznie kapitanat portu

Belgia – aktywny wypoczynek i wycieczki

14) Rowerowa ścieżka Cycling Through Water powstała pośrodku jeziora, w parku Bokrijk. Rocznie korzysta z niej ponad pół miliona rowerzystów. Można też skorzystać z 700-metrowej ścieżki rowerowej w koronach drzew, która znajduje się w lesie Bosland.

15) Ardeny, to rozległe pasmo górskie. Rozciąga się przez Belgię, Francję i Luksemburg. Pasmo to oferuje wiele kilometrów dobrze oznakowanych szlaków na kolarstwo górskie oraz piesze wędrówki. Są tu liczne jaskinie i wąwozy.

16) Najchętniej odwiedzanymi przez turystów są góry wokół rzeki Semois. Przez de Remouchamps podróżuje się łodziami, na Grottes de Han można wjechać tramwajem, a do de Lorette możemy schodzić po ponad stu stromych schodach.

miasto Dinant w Belgii skały
Miasto Dinant w Belgii

17) Dinant, to urokliwe miasteczko „przyklejone do klifów” Znajduje się tam prawie 40-metrowa pionowa skała podzielona na dwie części. Przez wąską szczelinę przebiega droga.

18) W Charleroi znajduje się Muzeum Lekkiej Piechoty, utworzone w dawnych koszarach. Jest też dostępnych kilka szlaków turystycznych, które przebiegają po polach bitew z lat 1914-1918.

Miasta Belgii – ciekawostki i fakty

19) W Brukseli znajduje się figura sikającego chłopca, pochodząca z XVII wieku. Jest on symbolem stolicy. Będąc w mieście warto odwiedzić słynny rynek La Grand Place. Co dwa lata od XVII wieku na rynku układany jest piękny kwiatowy dywan.

siusiający chłopiec Manneken pis w Brukseli
Siusiający chłopiec czyli Manneken pis – słynny symbol Brukseli niedaleko rynku

20) Ponad 80% diamentów z całego świata trafia do Antwerpii czyli drugiego miasta w Belgii. Jest tu obrabiane i przygotowywane do sprzedaży. Antwerpia zajmuje się handlem diamentów od pięciu wieków.

21) Wykopaliska archeologiczne w Charleroi wykazały, że na tych terenach istniała osada z czasów rzymskich. Resztki dawnych willi odnaleziono w kilku dzielnicach.

22) W mieście Charleroi możemy zobaczyć kilka kolorowych rzeźb poświęconych postaciom z komiksów. Są tu m.in. Sprycjan i Fantazjusz, Ptyś i Bill oraz Lucky Luke.

Atomium Bruksela Belgia ciekawostki atrakcje
Belgia ciekawostki: słynne Atomium w Brukseli

23) Na przełomie lat 80. i 90. mieszkańcy dzielnicy Marcinelle w Charleroi byli terroryzowani przez seryjnego mordercę i pedofila. Obecnie podczas wycieczek po mieście, przewodnicy pokazują dom, w którym mieszkał ten przestępca.

24) Atomium wybudowane w 1958 roku w Brukseli, to jeden z najsłynniejszych obiektów tego miasta. Przedstawia model kryształu żelaza, powiększony 165 miliardów razy. Znajduje się w dzielnicy Laeken, na przedmieściach Brukseli.

Belgia ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Amsterdam, stolica Holandii
> Haga, miasto w Holandii
> Liverpool w Anglii