Licheń ciekawostki bazylika kościół

Największy kościół w Polsce: bazylika w Licheniu Starym

Czas czytania:1 minut/y, 42 sekund/y

Licheń Stary ciekawostki

Dojeżdżając do tego miejsca, z daleka widać wielką złotą kopułę, górującą nad okolicą. Ma ona 25 metrów średnicy i 45 metrów wysokości

Bazylika Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski wybudowana w Licheniu Starym. To wieś w gminie Ślesin, w województwie wielkopolskim, niedaleko Konina, Bazylika, to obecnie największy kościół w Polsce i jeden z największych na świecie. To ważny katolicki ośrodek religijny w Polsce.

Budowlę wzniesiono dla upamiętnienia objawień z lat 1813 i 1850-1852, których świadkami byli Tomasz Kłossowski i Mikołaj Sikatka.

Licheń ciekawostki bazylika kościół
Wnętrze bazyliki i kopuły świątyni. Licheń ciekawostki
Licheń ciekawostki bazylika kościół
Bazylika, tym razem od frontu. Z prawej dzwonnica. Licheń Stary ciekawostki

Została zbudowana w latach 1994-2004. Jest pięcionawową bazyliką z centralną kopułą, zbudowana jest na planie krzyża. Składa się z części głównej, dzwonnicy, wieży oraz trzech okazałych portyków. Do kościoła prowadzą 33 stopnie nawiązujące do lat życia Chrystusa na ziemi. W świątyni znajduje się 365 okien symbolizujących liczbę dni w roku kalendarzowym, 52 otwory drzwiowe symbolizujące liczbę tygodni w roku kalendarzowym oraz 12 kolumn symbolizujących dwunastu apostołów.

Dzwon Maryja Bogurodzica

W dzwonnicy znajduje się Dzwon Maryja Bogurodzica – największy dzwon w Polsce i jeden z największych w Europie. Dzwon wraz z Bazyliką jest wotum Polaków za 2000 lat chrześcijaństwa. Dzwon ma wysokość: 4,4 m., średnicę 3,12 m i wagę 19 ton.

Twórcą idei wytopienia dzwonu godnego bazyliki Trzeciego Tysiąclecia jest ks. Eugeniusz Makulski, ówczesny proboszcz parafii i kustosz sanktuarium w Licheniu. Dzwon został wytopiony z brązu w ludwisarni Capanniniego we Włoszech w 1999 roku. Do Lichenia przybył 19 listopada 1999 roku, a został poświęcony 25 czerwca 2000 r. przez nuncjusza apostolskiego Józefa Kowalczyka.

Licheń Stary

Do 31 grudnia 2011 r. ta miejscowość licząca 1,5 tys. mieszkańców nazywała się Stary Licheń. Obecnie jest dużym ośrodkiem pielgrzymkowym Chrześcijan, o znaczeniu ogólnopolskim oraz światowym. Przybywa tu 1,5 miliona pielgrzymów i turystów rocznie.

Bazylika, Licheń Stary tekst + zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Kazimierz Dolny
> Wisła
> Szydłowiec

meble do restauracji Poprzedni post Kupujemy meble do restauracji. Na co zwrócić uwagę?
Merida Hiszpania Extramedura akwedukt de los Milagros Wesoły Wieżowiec Następny post Mérida w Hiszpanii i Wesoły Wieżowiec