Ciekawostki o Tarnowie

ratusz Tarnów ciekawostki zabytki atrakcje

Tarnów ciekawostki i informacje o mieście Tarnów. Historia Tarnowa, zabytki i tarnowskie atrakcje

Miasto Tarnów

1) W Tarnowie, jednym z miast Małopolski mieszka ponad 100 tys. osób. Miasto leży nad rzekami: Białą i Dunajcem. Początkowo była to wieś rycerska, która otrzymała prawa miejskie już w 1330 roku.

2) Nazwa Tarnów pochodzi od prasłowiańskiego słowa tarn (późniejszy cierń). To określenie związane z roślinami kolczastymi.

Tarnów ciekawostki z historii

3) Początkowo, w IX wieku na Górze św. Marcina (2,5 km od centrum obecnego Tarnowa) wzniesiono słowiański gród o powierzchni ponad 20 ha, otoczony wałami. Istniał do początku XI wieku. Potem (lata 1328-1331) zbudowano tu zamek. Bywali tu królowie: Kazimierz Wielki, Władysław Jagiełło, Bona Sforza i Zygmunt Stary. Obecnie istnieją tylko ruiny zamku.

4) W 1536 r. przeprowadzono spis podatkowy. W Tarnowie było wtedy 200 domów, w których mieszkało 1500-2000 ludzi.

ratusz rynek Tarnów atrakcje zabytki co zobaczyć
Ratusz stoi na środku tarnowskiego rynku. Tarnów atrakcje

Zabytki Tarnowa

5) Gotycka bazylika katedralna Narodzenia Najświętszej Maryi Panny została wzniesiona w Tarnowie w XIV wieku. Potem była przebudowywana.

6) W latach 1595-1597 wzniesiono w Tarnowie późnogotycki, drewniany kościół pw. Świętej Trójcy. W XIX wieku został gruntownie odnowiony. Stoi przy ul. Tuchowskiej.

7) Przy ul. Najświętszej Panny Marii 1 w Tarnowie stoi drewniany Kościół Najświętszej Marii Panny Wniebowziętej, zbudowany w 1458 roku. Jest nazywany Kościołem na Burku (tak nazywa się obecne targowisko).

ratusz muzeum Tarnów ciekawostki zabytki atrakcje
W tarnowskim rynku jest też Muzeum Okręgowe. Tarnów ciekawostki

8) Budynek ratusza stoi na środku tarnowskiego rynku. Zbudowano go w XV/XVI wieku. To budynek w stylu manierystycznym, który jest rozpoznawalnym symbolem miasta. W budynku mieści się m.in. Muzeum Okręgowe.

9) Najstarszą kamienicą na tarnowskim rynku jest kamienica przy ul. Rynek 5. Została zbudowana w XV wieku, była przebudowywana w XVIII wieku.

10) Przy pl. Katedralnym w 1524 r. przy murze miejskim zbudowano Dom Mikołajowski, jeden z najstarszych budynków Tarnowa. Obecnie jest tu siedziba Muzeum Diecezjalnego. Założono je w 1888 roku, jest to więc najstarsze muzeum diecezjalne w Polsce.

kościół misjonarzy Tarnów ciekawostki zabytki atrakcje
Kościół misjonarzy stoi nieopodal tarnowskiego rynku

11) Kirkut (cmentarz żydowski) znajduje się przy ul. Szpitalnej. Ma 3,2 ha powierzchni, powstał prawdopodobnie już w XVI wieku. Jest tu ok. 3 tys. nagrobków (macew), najstarszy z 1667 roku.

12) Niektórzy turyści odwiedzający Tarnów, chętnie robią zdjęcia obok figury kataryniarza. Ta rzeźba z brązu stoi na placu targowym Burek od 1914 roku i dzięki specjalnemu mechanizmowi gra melodyjkę. A żeby nie było wątpliwości, skąd pochodzi kataryniarz, na katarynce jest napis: MIASTO TARNÓW.

Tarnów ciekawostki

13) Tarnów, to ważny ośrodek sportu żużlowego. Działa tu Zakładowy Klub Sportowy Unia Tarnów, założony w 1928 roku, a jego sekcja żużlowa działa od 1957 roku. Żużlowcy Unii Tarnów kilkukrotnie zdobywali drużynowe mistrzostwo Polski.

14) W latach 1911–1942 po Tarnowie jeździły tramwaje. Obok Krakowa i Lwowa było to jedno z trzech miast Galicji, w których kursowały tramwaje elektryczne. Miały czerwony kolor i były nazywane „biedronkami”. Od 2004 r. przy ul. Wałowej stoi historyczny przystanek z ławką, kilka metrów obok jednego z niegdysiejszych przystanków tramwajowych.

Tarnów ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Inne ciekawostki:
> Ciechanów
> Biała Podlaska
> Gniezno