Telewizja. Mam dziecko z nieznajomym

rodzina dzieci telewizja macierzyństwo show

Duński Kanal 4, należący do Discovery planuje emisję show „Pregnant with a stranger”, co w dosłownym tłumaczeniu brzmi: „W ciąży z nieznajomym”. Jeśli znalazłeś podobieństwa do programu „Ślub od pierwszego wejrzenia”, dobrze kombinujesz. W Danii pracuje nad tymi programami ten sam producent.

Pewnie już po tytule domyślasz się, o czym będzie to kontrowersyjne show. Teraz nieco więcej informacji na jego temat. Ten program, to kolejny eksperyment. Tym razem jednak skierowany dla osób, które chcą mieć dziecko, ale chcą nadal być singlami. Podobnie jak w „Ślubie od pierwszego wejrzenia”, grupa ekspertów dopasowuje potencjalne matki z potencjalnymi ojcami. Co ważne, mężczyźni nie będą tu tylko dawcami nasienia, a uczestnicy mają dzielić się obowiązkami rodzicielskimi, choć rodzice nie będą mieszkać razem.

Nowy model rodziny? Niekoniecznie. Raczej rodzicielstwo całkowicie nowoczesne. Wyzbyte z uczuć pomiędzy rodzicami. Program ma jednak spełniać misję. Jaką? Chodzi o duński problem z coraz większą ilością dzieci rodzonych metodą in vitro, gdzie ojcowie w ogóle są anonimowi. Tu telewizja do tego nie dopuszcza.

Tak naprawdę kontrowersja tego programu jest więc jedna, ale poważna. To nie „Ślub od pierwszego wejrzenia”, który kończy się ewentualnym rozwodem i pożegnaniem. Mamy przecież żywą istotę. Dziecko, które potrzebuje miłości. Dziecko, które będzie z tymi rodzicami przez całe życie. Dziecko, które nie jest zabawką i nie można z niego tak po prostu zrezygnować.

I tego można się obawiać. Że rodzice z telewizyjnego show wkrótce znudzą się tym układem, albo swoją pociechą. Bo skoro nie są gotowi do nawiązania wspólnych relacji, to czy są gotowi na dziecko?

A swoją drogą nie wyobrażam sobie sytuacji, w której dorosły już człowiek ogląda archiwalne odcinki programu o swoim przyjściu na świat i dowiaduje się, że to wszystko było jedynie telewizyjnym eksperymentem.

Tekst: (c) Jakub Sadurski / mediamoje.pl

Zobacz też:
> Ciekawostki o telewizji