Jądrowa broń taktyczna – wszystko, co powinieneś wiedzieć

wybuch bomba atomowa Nagasaki Japonia

Niestrategiczna broń jądrowa – jądrowa broń taktyczna ciekawostki

Trwa krwawa wojna rosyjskiej armii w Ukrainie. Putin coraz częściej straszy użyciem broni jądrowej. Straszy Ukraińców i narody mieszkające w innych państwach, choć wiadomo, że taką broń ma też NATO. Dlatego tylko szaleniec chciałby narazić świat na powtórkę z Hiroszimy i Nagasaki, prawdopodobnie w zwielokrotnionym wydaniu.

Broń nuklearna, to także jądrowa broń taktyczna. Równie straszna, choć mająca mniejszą siłę rażenia. Oto fakty i ciekawostki na ten temat.

Jądrowa broń taktyczna

1) Tactical nuclear weapon ma zasięg do 500 kilometrów. Czyli od chwili wystrzelenia przeleci nie dalej niż pół tysiąca kilometrów.

2) Moc takiej bomby jest kilkanaście lub kilkadziesiąt razy mniejsza niż bomby, które w 1944 r. zniszczyły japońskie miasta, Hiroszimę i Nagasaki. Można powiedzieć, to mini-ładunek nuklearny. Może mieć siłę od 1 kilotony wzwyż.

OTR-21 Toczka niestrategiczna jądrowa broń taktyczna bomba atomowa
Rosyjski pocisk rakietowy OTR-21 Toczka. Może wystrzelić 100-kilotonową głowicę jądrową (lub mniejszą) na odległość 185 km. Możliwe, że Toczki są w Okręgu Kaliningradzkim tuż przy granicy Polski. Foto: Gulustan / cc by-sa 3.0

3) Początki jądrowej broń taktycznej, to okres zimnej wojny czyli lata 50. XX wieku. Niedługo po zakończeniu II wojny światowej USA i ZSRR stanęły na krawędzi kolejnej wojny, na szczęście do niej nie doszło.

4) Mniejsza siła rażenia jądrowej broń taktycznej i jej mniejszy ciężar, to równocześnie nieskomplikowany, wręcz banalnie prosty sposób wystrzelenia takiego ładunku. Nie trzeba lecącego nad ziemią bombowca czy okrętu wojennego. Można to zrobić z wielu pojazdów wojskowych, a nawet z ręcznych wyrzutni. W zasadzie wystarczy jeden żołnierz z wyrzutnią i rakietą. Pod warunkiem, że otrzymał niezbędny sprzęt oraz rozkaz dowódcy.

5) Promieniowanie spowodowane użyciem jądrowej broń taktycznej oznacza, że w promieniu kilkuset metrów (lub większym) od wybuchu ginie życie. Przez kolejne dwie doby (lub dłużej, w zależności od mocy ładunku) żołnierze armii która użyła bomby, nie wejdą na teren zasięgu promieniowania, gdyż także umrą.

MGR-3 niestrategiczna jądrowa broń taktyczna bomba atomowa
Pocisk MGR-3 zwany Little John (Mały Janek) ma moc 10 kiloton, 4,4 metra długości i waży 350 kg. Od wystrzelenia razi cele w odległości do 19 kilometrów. Jądrowa broń taktyczna ciekawostki

Broń jądrowa – wzajemny straszak mocarstw nuklearnych

6) Niski potencjał rażenia jądrowej broni taktycznej sprawia, że napastnik na jednym polu bitwy może użyć przeciwko wojskom wroga kilka takich bomb równocześnie. Jednak byłoby to przekroczenie „czerwonej linii” powodujące, że przeciwnik użyje takich lub znacznie większych bomb nuklearnych przeciwko temu, kto wojnę jądrową zaczął jako pierwszy.

7) Putin i jego poplecznicy używają określenia „eskalacją w celu deeskalacji”. Twierdzą, że mogą użyć jądrowej broń taktycznej, aby przeciwnik nie zrobił tego jako pierwszy. To teoria, gdyż użycie takiej broni przez armię rosyjską wcale nie oznacza, że przeciwnik się przestraszy i nie odpowie podobnym lub większym atakiem z użyciem broni jądrowej. Wzajemny strach przed eskalacją i straszną wojną powoduje, że po II wojnie światowej nikt jeszcze nie użył ładunków jądrowych.

Davy Crockett niestrategiczna jądrowa broń taktyczna bomba atomowa
Davy Crockett, to już przeszłość. Jądrowa broń taktyczna ciekawostki

Pierwsze mini ładunki nuklearne

7) Davy Crockett powstała w USA podczas zimnej wojny. Swą nazwę ma od
Davy Crocketta (1786-1836), żołnierza i potem polityka amerykańskiego, który zginął podczas okrążenia fortu Alamo.

8) Ta broń powstała w drugiej połowie lat 50. X wieku. Łącznie zbudowano 2100 systemów gotowych do użycia. Davy Crockett był na wyposażeniu amerykańskiej armii, został wycofany w 1968 roku.

9) Było kilka wersji pocisków. Wersja W54 ważąca 23 kilogramy, miała moc 10 lub 20 kiloton. Pocisk miał 78,7 cm długości. Początkowo wyrzutnia mogła razić wojska wroga znajdujące się zaledwie kilka kilometrów dalej.

Jądrowa broń taktyczna ciekawostki: (c) Sadurski.com
Na górnym zdjęciu: wybuch bomby atomowej nad Nagasaki

Zobacz też:
> Przepowiednie dla Rosji i świata
> Czy Putin jest Antychrystem?
> Katiusza – broń, która dała ZSRR zwycięstwo