Nagasaki – życie w cieniu bomby atomowej

miasto Nagasaki ciekawostki miasto Japonia Kiusiu

Informacje i ciekawostki o japońskim mieście Nagasaki i wybuchu nuklearnym, który w 1945 roku zniszczył miasto

Japońskie miasto Nagasaki

1) Nagasaki, to 450-tysięczne miasto w Japonii. Leży na zachodzie wyspy Kiusiu. Jest stolicą prefektury Nagasaki.

2) Na terenie chramu Sannō w Nagasaki rosną dwa drzewa kamforowe, mające ok. 500 lat. Odżyły po wybuchu nuklearnym.

miasto Nagasaki ciekawostki miasto Japonia Kiusiu
Miasto Nagasaki dziś ma niemal pół miliona mieszkańców

Z historii Nagasaki

3) Od 1639 r., za czasów siogunatu Tokugawa, Nagasaki było jedynym japońskim portem, do którego przypływały statki z innych krajów – Europy, Chin i Korei. Przez ponad 200 lat, do 1859 r. Japonia prowadziła politykę samoizolacji (sakoku) od świata.

4) Nagasaki w średniowieczu było centrum japońskiego chrześcijaństwa. Głównie dzięki Franciszkowi Ksaweremu (1506-1552), jednemu z założycieli zakonu jezuitów, którego w 1622 r. wyświęconego na świętego.

Most Okularowy miasto Nagasaki ciekawostki miasto Japonia Kiusiu
Most Okularowy w Nagasaki

5) Pod koniec XVI wieku w Nagasaki doszło do prześladowania chrześcijan. W 1597 r. torturowano, wystawiono na publiczny widok, a potem ukrzyżowano 26. „Męczenników z Nagasaki” czyli Pawła Miki (ur. 1565), jezuitów, franciszkanów oraz japońskich chrześcijan.

6) Nagasaki i bliskie okolice nie miały szczęścia. Poza tym co piszemy niżej, w latach 1957 i 1982 były tu powodzie, a w latach 1922 i 1999 wybuchał wulkan Unzen.

bombowiec B-29 Superforteca Nagasaki ciekawostki miasto Japonia Kiusiu
Bombowiec B-29, słynna Superforteca. Z pokładu takiego samolotu zrzucono bombę nad Nagasaki

Wybuch bomby atomowej

7) W jednej chwili wydarzyło się coś, co na zawsze odmieniło losy Nagasaki i jego mieszkańców. Trzy dni po detonacji bomby atomowej nad japońskim miastem Hiroshima, 9 sierpnia 1945 roku o godzinie 11:02, amerykański bombowiec zrzucił bombę atomową nad miastem. W jednej chwili przestała istnieć połowa zabudowy miasta, zginęło 40 tys. ludzi, wkrótce kolejnych 35 tysięcy, do tego późniejsze ofiary zmarłe w wyniku promieniowania.

bomba atomowa Fat Man Nagasaki ciekawostki miasto Japonia Kiusiu
Bomba atomowa Fat Man, zanim zniszczyła miasto Nagasaki

Bomba, samolot i pilot

8) Bombę atomową zrzuconą nad miastem Nagasaki Amerykanie nazwali Fat Man (Grubas). Została zbudowana w latach 1942-1945, ważyła 4,67 tony i miała moc 21 kiloton. Jej rozmiary: 3,3 m długości i 1,5 m średnicy. Zawierała ładunek plutonu. Została zrzucona z amerykańskiego bombowca B-29 (nazywanego przez załogę „Bockscar”), numer seryjny 44-27297, wyprodukowanego w zakładach Glenn L. Martin Co. w Omaha (stan Nebraska).

Maszynę pilotował Charles Sweeney (1919-2004), który służył USA Army i US Air Force w latach 1941-1976.

bomba atomowa wybuch nuklearny Nagasaki ciekawostki miasto Japonia Kiusiu
Ten sam fragment Nagasaki przed wybuchem nuklearnym i po nim – zdjęcia z samolotu

Pech i szczęście

9) Nagasaki może mówić o „pechu”. Bomba miała być zrzucona nad miastem Kokura w prefekturze Fukuoka (obecnie mieszka tu ponad 300 tys. ludzi). Tego dnia nad miastem były gęste chmury. Dlatego pilot w porozumieniu z dowództwem zrzucił bombę nad „celem rezerwowym” czyli Nagasaki. Od tego czasu w Japonii funkcjonuje powiedzenie „szczęście Kokury” – tak mówi się o nieświadomym uniknięciu katastrofy, w dowolnej sytuacji.

drzewa bomba wybuch miasto Nagasaki ciekawostki miasto Japonia Kiusiu
Nagasaki po wybuchu nuklearnym. Ta dwa wielkie drzewa odżyły i rosną do dziś

Co to jest ibakusha?

10) Po dwóch wybuchach nuklearnych w Japonii pojawiło się określenie ibakusha oznaczające osobę, która była ofiarą eksplozji (głównie chodzi o eksplozje atomowe). Są to osoby, które eksplozję przeżyły, mimo że były w pobliżu wybuchu, przebywały w strefie opadu promieniotwórczego lub były dziećmi matek spełniających jeden z tych warunków. W 2008 r. rejestry wykazały ok. 400 tys. takich ludzi. Osoby które jeszcze żyją, mają wypłacany comiesięczny zasiłek od japońskiego rządu.

wyspa Hashima Nagasaki ciekawostki miasto Japonia Kiusiu
Wyspa Hashima obok Nagasaki. Tu pozostawiono zniszczenia po wybuchu nuklearnym

Jedyną osobą, która przeżyła oba wybuchy nuklearne (w Hiroshimie i Nagasaki), był zmarły 4 stycznia 2010 roku Tsutomu Yamaguchi. Po wybuchu w Hiroshimie, poparzony, pojechał do rodzinnego Nagasaki.

Statua Park Pokoju Nagasaki ciekawostki miasto Japonia Kiusiu
Nagasaki, Statua i fontanna w Parku Pokoju. Foto: Tomi Mäkitalo / cc by-sa 3.0

Co zobaczyć w Nagasaki

11) Park Pokoju Heiwa-kōen, to miejsce upamiętniające wybuch atomowy w Nagasaki. Stoją tu rzeźby, podarowane przez wiele krajów. Obok jest Muzeum Bomby Atomowej.

noc miasto Nagasaki ciekawostki miasto Japonia Kiusiu
Miasto Nagasaki nocą

12) Katedra Urakami czyli Katedra Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny (Urakami tenshudō), to główna świątynia archidiecezji Nagasaki. Zbudowano ją w 1895 r. W 1945 r. przestała istnieć, a jej ruiny zostały zachowane jako pomnik wojny. Została odbudowana w 1959 roku.

13) W Nagasaki są też m.in: Mauzoleum Konfucjusza, Muzeum Historii i Kultury Nagasaki, Muzeum Nauki w Nagasaki.

Ciekawostki o Nagasaki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Hiroshima
> Tokio
> Kobe