Kobe ciekawostki Japonia atrakcje

Kobie – niezwykłe japońskie miasto. Ciekawostki i fakty

Czas czytania:6 minut/y, 4 sekund/y

Miasto Kobe Japonia

O Bostonie mówi się, że to najbardziej europejskie miasto USA. Podonie jest z Kobe. Mówią, że to najbardziej europejskie miasto Japonii. Żyje tu, pracuje oraz studiuje nawet 10 tys. cudzoziemców. Nie przez przypadek Kobe uważane jest za miasto kosmopolityczne. Już w 1868 roku Kobe i Osaka jako pierwsze miasta japońskie zostały otwarte na przybyszów z Zachodu

Symbolem miasta jest czerwona wieża. Na nabrzeżu jest też wielki, biały napis BE KOBE – zajrzyj, żeby zrobić tu sobie selfie.

Informacje o Kobe

Położone na wzgórzu japońskie miasto Kobe, to duży ośrodek handlowy, przemysłowy i finansowy kraju. Ma 1,5 miliona mieszkańców (szóste miejsce w Japonii) i znajduje się na wyspie Honsiu. Kobe jest stolicą prefektury Hyōgo i należy do obszaru metropolitalnego Keihanshin (18 mln mieszkańców). Kobe, to miasto portowe. Jest tu jeden z głównych portów handlowy Japonii, z przeładunkiem 170 mln ton rocznie.

miasto Kobe Japonia ciekawostki atrakcje wieża Kobe Port Tower
Z lewej wieża Kobe Port Tower. Także Wesoły Wieżowiec

Dzielnice Kobe: Nishi, Kita, Tarumi, Suma, Nagata, Hyōgo, Chūō, Nada, Higashinada. Ponieważ Kobe nie jest rozległe, można poznać je chodząc piechotą. Poza okolicami nowoczesnego portu warto zobaczyć okolice stacji kolejowej Sannomiya i Chinatown.

Co warto zobaczyć w Kobe? Atrakcje dla turystów

Słynna wołowina z Kobe
Kilogram mięsa krowy rasy Wagyu, (krowy te hodowane są w pobliżu japońskiego miasta Kobe) kosztuje w przeliczeniu za złotówki 1900 zł. Koszt utrzymania tych krów jest bardzo wysoki, a ich mięso ma wyjątkowy smak. Krowy pojone są piwem, dzięki czemu tłuszcz rozprowadza się równomiernie w ich tkance mięśniowej. Niektórzy twierdzą, że krowom serwuje się też muzykę klasyczną. Lunch ze 150-gramowym kawałkiem wołowiny z Kobe kosztuje (w przeliczeniu) ponad 100 PLN.
> Tu inne ciekawostki o krowach

Kobe ciekawostki Japonia atrakcje wieża Kobe Port Tower
Port w Kobe i ogromny diabelski młyn (z prawej). Ciekawostki o Kobe

Kobe i sake
W Kobe jest kilka wytwórni alkoholi z ryżu, w tym wódki sake. Znajdują się w dzielnicy Nada. Wizyta w dawnej hali produkcyjnej obok Hakutsuru Sake Brewery, gdzie jest muzeum sake (znajduje się w drewnianym budynku) jest bezpłatna. Można tu obejrzeć po angielsku film na temat produkcji sake.

Punkt widokowy
Aby zobaczyć z góry panoramę miasta, należy odwiedzić budynek ratusza. Widoki można oglądać z 24. pietra, do godz. 22. Ta atrakcja też jest bezpłatna.

Wieża w Kobe
Kobe Port Tower ma oryginalny kształt, czerwony kolor i ponad 100 metrów wysokości, więc nie sposób jej nie zauważyć. Na wysokości 90 metrów znajduje się taras widokowy. Stoi od 1963 roku.

Kobe Japonia ciekawostki atrakcje wieża Kobe Port Tower
Nabrzeże i wieża oświetlone nocą. Kobe ciekawostki Japonia

Meriken Park
Oprócz wieży portowej jest tu m.in. ciekawe architektonicznie Muzeum Morskie (Kobe Maritime Museum) i pomnik ofiar Wielkiego Trzęsienia Ziemi Hanshin. Także dwa duże hotele: Hotel Okura Kobe i Kobe Meriken Park Oriental Hotel.

Dzielnica Kitano
Najwyżej położona dzielnica Kobe. Można z niej podziwiać widok na zatokę. Przy okazji można też wejść do świątyni Tenmam-jinja.

Most Akashi Kaikyo

Most Perłowy, to najdłuższy most wiszący na świecie. Kto go zobaczył, na zawsze zapamięta ten zapierający dech w piersiach widok. Wjechaliśmy samochodem na “ślimaka”, i zaparkowaliśmy pod mostem. Silny wiatr zrywał czapki z głów, ale pogoda była słoneczna – to znaczy, że zdjęcia będą bardzo udane. Niestety nie było dużo czasu aby wjechać windą na taras widokowy, a przejazd mostem nie był konieczny na potrzeby naszej wizyty w Kobe. Zobaczyliśmy więc most od dołu, skąd widok na konstrukcję jest imponujący.

ciekawostki atrakcje most Akashi Kaikyo
Akashi Kaikyo Bridge – wielki most w Kobe ciekawostki

Most ma prawie 4 km długości (3911 m.) i zbudowano go miedzy 1986 a 1998 rokiem (czyli budowa trwała aż 12 lat). Środkowe przęsło ma aż 1991 m. długości. Zanim most postał, miejscowa ludność z wyspy Honsiu na na wyspę Awaji korzystała z drogi morskiej. Trzy przęsła mostu umieszczone na dwóch wieżach znajdują się aż 298 metrów nad powierzchnią wody (to drugi wynik na świecie).

Liny nośne mostu uplecione metodą krzyżową mają grubość 112,2 cm (ponad metr średnicy) i mogą wytrzymać obciążenie 6 milionów ton. Liny oświetlane są przez 1084 par lamp, które mogą świecić (i oświetlać most) w różnych kolorach. 3 razy dziennie most świeci w kolorach tęczy.

wielki most Akashi Kaikyo atrakcje turystyczne Japonii co zobaczyć
Most Akashi Kaikyo w Kobe

Samochody mogą się poruszać po moście z maksymalną prędkością 100 km/h. Dziennie most przejeżdża 20 tys. samochodów.

Atrakcją mostu jest winda prowadząca na taras widokowy. Znajduje się przy pierwszym pylonie, od strony miasta Kobe.

Kobe ciekawostki Japonia atrakcje most Akashi Kaikyo
Jeszcze raz imponujący most Akashi Kaikyo – najdłuższy wiszący most na świecie. Kobe Japonia

Kolejne atrakcje miasta Kobe

• W pobliżu portu jest duży park rozrywki, m.in. z widocznym z daleka dużym kołem diabelskim oraz muzeum Anpanmana, słynnej japońskiej postaci z mangi i anime. Obok jest Harborland, centrum handlowo-rozrywkowe. W pobliżu jest też Dworzec Kobe (wycieczki chętnie tu zaglądają).

• Kto lubi morskie/wodne klimaty, może przepłynąć się statkiem wycieczkowym.

• Można też odwiedzić Chinatown czyli chińską dzielnicę. Szczególnie w okresie hucznie obchodzonego chińskiego nowego roku.

• Zainteresowani mogą też odwiedzić Muzeum Trzęsienia Ziemi i Kobe City Museum czyli Muzeum Miasta Kobe. Są też: muzeum firmy Kawasaki i muzeum japońskiego przemysłu stoczniowego.

wieżowce Japonia atrakcje centrum konferencyjne
Międzynarodowe Centrum Konferencyjne. Atrakcje Kobe

Kobe Japonia ciekawostki z historii

– Kobe w obecnym kształcie urbanistycznym istnieje od 1889 roku.

– 17 stycznia 1995 w południowej części prefektury Hyōgo miało miejsce 20-sekundowe trzęsienie ziemi o skali o sile 7,3 stopnia w skali Richtera. Zginęły 6434 osoby, głównie mieszkańcy Kobe. Straty materialne wyceniono na ponad 100 miliardów USD.

Kobe ciekawostki Japonia atrakcje
W centrum japońskiego miasta Kobe

Inne ciekawostki o Kobe

– Kobe wymieniane jest w pierwszej dziesiątce najdroższych miast świata. Przykład? Małe piwo za 30 PLN.

– Miasto jest nowoczesne, dużo jest nowoczesnych budynków, ulice są szerokie. To w dużej mierze “zasługa” wspomnianego już wielkiego trzęsienia ziemi z 1995 r., które zmiotło z powierzchni Kobe dużą część zabudowy.

– W pobliżu Kobe Port Tower w okresie świątecznym co roku można oglądać Kobe Luminaire. To jedna z najbardziej znanych w Japonii tego typu świątecznych iluminacji.

– Kobe uważane jest za najczystsze miasto w Japonii. Podobno istnieje tu najbardziej efektywny system utylizacji odpadów na świecie.

– Lotnisko w Kobe obsługuje głównie loty krajowe.

Inne znaczenie słowa Kobe
Kobe Bryant (Kobe Bean Bryant, ur. 23 sierpnia 1978 w Filadelfii, Pensylwania) – amerykański koszykarz, grający na pozycji rzucającego obrońcy.

Kobe Japonia ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też: 
> Kamakura
> Hamamatsu
> Nikko
Inne informacje o Japonii i inne miasta świata? Skorzystaj z wyszukiwarki Sadurski.com

• • •
Wesoły Wieżowiec (Happy Skyscraper), to symbol wymyślonej w Polsce międzynarodowej organizacji o nazwie Partia Dobrego Humoru (Good Humor Party) i jej przenośna „siedziba”. Projekt artystyczny prezesa partii, satyryka Szczepana Sadurskiego będący m.in. parodią mody na selfie, wystartował w Nowym Jorku, w październiku 2012 r. W ciągu czterech kolejnych lat Wesoły Wieżowiec odwiedził ponad 500 miejsc, w kilkudziesięciu krajach, na wszystkich kontynentach. Do zabawy może włączyć się każdy, ścigając z Internetu plik do wydrukowania, wycinając i sklejając, a potem fotografując Wesołego Wieżowca w kolejnych ciekawych miejscach. W nagrodę – przesłana pocztą legitymacja Partii Dobrego Humoru. Patronem medialnym akcji jest Sadurski.com, pisały o niej media z różnych krajów.

> Lista miejsc na świecie, które dotychczas odwiedził Wesoły Wieżowiec

Wesoły Wieżowiec Happy Tower

borówka ciekawostki Poprzedni post Wszystko o borówce. Słodka i zdrowa
wypadki samochodowe młodzi kierowcy młody kierowca Następny post Młodzi kierowcy i wypadki na drogach