Rydzyna na Wielkopolsce – ciekawostki

Rydzyna ciekawostki atrakcje zabytki zamek

Rydzyna ciekawostki i najważniejsze informacje. Zamek w Rydzynie i jego historia oraz inne zabytki

Rydzyna

1) Rydzyna, to 3-tysięczne miasto w województwie wielkopolskim. Leży 8 km od Leszna. Jest tu siedziba gminy miejsko-wiejskiej Rydzyna.

2) Miasto założono na początku XV wieku.

3) Na granicy Rydzyny i wsi Dąbcze znajduje się zbiornik wodny Rydzyna, o powierzchni 40 ha. Zbiornik ma charakter retencyjny.

ratusz rynek pomnik rokokowy Rydzyna
Rokokowy pomnik morowy na rynku oraz budynek ratusza
ratusz w Rydzynie rynek aleja drzewa ul. Zamkowa
Ratusz i fragment ulicy Zamkowej. Zdjęcie zrobione spod zamku

Rydzyna zabytki

4) Na rynku w Rydzynie stoi rokokowy pomnik wzniesiony w 1761 roku – Kolumna Trójcy Przenajświętszej. To tzw. kolumna morowa. Upamiętnia epidemię dżumy z 1709 roku.

5) Budynek ratusza z wieżą zegarową stoi przy rynku. Zbudowano go w 1752 roku.

kamienice przy rynku w Rydzynie
Kamienice przy rynku w Rydzynie

6) W 1777 r. zbudowano w Rydzynie konwikt (internat) ojców pijarów. Obecnie w tym budynku przy ul. Zamkowej mieści się szkoła.

konwikt Pijarów ul. Zamkowa
Dawny konwikt Pijarów, ul. Zamkowa

7) Późnobarokowy kościół św. Stanisława Biskupa zbudowano w Rydzynie w połowie XVIII wieku. Wcześniej stałą tu świątynia z XV wieku.

kościół Stanisława Biskupa Rydzyna ciekawostki zabytki
Kościół Stanisława Biskupa. Rydzyna ciekawostki

8) Zbudowany w latach 1779-1783 późnobarokowy kościół ewangelicki (ul. Wolności), po wyremontowaniu w 1996 r. pełni funkcję sali koncertowej.

9) W Rydzynie stoi wiatrak koźlak z XVIII wieku. Na początku XXI wieku mieściło się w nim Muzeum Rolnictwa i Młynarstwa.

10) W budynkach obok zamku (pl. Zamkowy 2), od 1949 r. działa SOSW czyli Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Franciszka Ratajczaka (1887-1918), powstańca wielkopolskiego.

SOSW Rydzyna atrakcje co zobaczyć
SOSW w Rydzynie

Zamek w Rydzynie

11) Przy pl. Zamkowym 1, w parku z XVII wieku, stoi największy zamek Wielkopolski. Ma powierzchnię 42,5 tys. m. kwadratowych. Został zbudowany w latach 1685-1695 dla Rafała Leszczyńskiego. Jest dostępny dla zwiedzających.

zamek Rydzyna ciekawostki zabytki
Zamek. Rydzyna ciekawostki
zamek w Rydzynie ul. Zamkowa park zamkowy
Zamek w Rydzynie od strony parku

12) W latach 1738-1909 zamek był własnością książąt Sułkowskich. Pełnił też miejsce o charakterze kulturalnym i edukacyjnym. Młodość spędził tu Józef Sułkowski, późniejszy adiutant Napoleona.

13) W XX w. na zamku był obóz jeniecki (podczas I wojny światowej), potem gimnazjum i szkoła Hitlerjugend z internatem. Po ograbieniu i splądrowaniu w 1945 r. przez Armię Czerwoną, zamek odbudowano. Obecnie jego właścicielem jest SIMP – Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Mechaników Polskich.

król Stanisław Leszczyński pomnik w Rydzynie
Pomnik króla Stanisława Leszczyńskiego

14) Obok zamku stoi pomnik króla Stanisława Leszczyńskiego (1677-1766). Stanął w 2020 r. w 750 rocznicę jego urodzin. Zamek w Rydzynie odziedziczył po ojcu w 1703 roku, a w kolejnym roku został królem Polski. Rezydował w Rydzynie i tu przyjmował dyplomatów. Dodajmy, że w 1725 r. jego córka Maria została żoną króla Francji Ludwika XV.

Rydzyna park zamkowy rzeźby
Rzeźby w parku zamkowym, z lewej fragment zamku

15) Zamek stoi w parku, który w 2007 r. otrzymał miano Pomnika Historii Polski. Park ma 12 ha powierzchni i otacza go fosa długości 2,5 km. Leszczyńscy założyli park w 1690 r., a obecną formę park uzyskał w 1820 roku. W parku rosną blisko 200-letnie drzewa. Na tablicy informacyjnej oznaczono najciekawsze miejsca parku.

16) Podobno w zamku mieszka duch „Białej Damy”.

Rydzyna ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Kalisz
> Gniezno
> Bojanowo