Bojanowo na Wielkopolsce

ratusz Urząd Miejski Bojanowo wielkopolskie miasto ciekawostki informacje

Bojanowo ciekawostki i najważniejsze informacje. Historia i dzień dzisiejszy. Co ciekawego w Bojanowie?

Bojanowo – informacje

1) Bojanowo, to 3-tysięczne miasto w województwie wielkopolskim, w powiecie rawickim. Jest tu siedziba gminy miejsko-wiejskiej Bojanowo. Z Bojanowa do Poznania jest 90 km, do Leszna 20 km, a do Rawicza 15 km.

2) Obecny herb Bojanowa (jest na nim baran) nawiązuje do pierwszych właścicieli, Bojanowskich. Podobnie wyglądała ich pieczęć. To od Bojanowskich pochodzi nazwa Bojanowo.

rynek Bojanowo wielkopolskie miasto ciekawostki informacje
Część kamienic przy rynku w Bojanowie, woj. wielkopolskie

Bojanowo ciekawostki z historii

3) Prawa miejskie Bojanowo uzyskało w 1638 roku, a akt lokacyjny nadał król Polski, Władysław IV Waza. Właścicielem Bojanowa został Stefan Bojanowski – szlachcic, który był również właścicielem sąsiedniej wsi Gołaszyn.

4) Pierwszy właściciel miasta był protestantem, a Bojanowo leżało zaledwie 2 km od ówczesnej granicy śląsko-wielkopolskiej. Ponieważ na Śląsku protestanci byli prześladowani przez katolików i osiedlali się na Wielkopolsce, wkrótce zaczęli się też osiedlać w Bojanowie. Już w 1641 roku założono tu zbór luterański, wkrótce też gimnazjum luterańskie dla młodzieży szlacheckiej.

historia Bojanowo wielkopolskie miasto ciekawostki informacje
Tablica przy rynku. Plan Bojanowa z przełomu XVIII i XIX wieku

5) Podczas okresu zaborów Bojanowo znajdowało się w zaborze pruskim i miasto wówczas podupadło.

6) Podczas pożaru 12 sierpnia 1858 r. spłonęło całe miasto. Spłonęło 440 domów i bez dachu nad głową zostało 4 tys. mieszkańców. Wkrótce wytyczono rynek i wybudowano przy nim domy z cegły i kamienia.

7) W budynku przy ul. Rynek 1 w 1887 r. mieszkał niemiecki bakteriolog Emil Adolf Behring (1854-1917), późniejszy laureat Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny (1901). Jego nazwiskiem nazwano nagrodę przyznawana przez Uniwersytet w Marburgu – najważniejszą niemiecką nagrodę w dziedzinie medycyny.

8) Obóz pracy w Bojanowie założyli Niemcy w 1939 roku. Był to obóz pracy przymusowej dla kobiet i mężczyzn narodowości polskiej, niemieckiej, żydowskiej i cygańskiej i przeciętnie było w nim 400 osób. Pracowali w zakładach rzemieślniczych poza murami więzienia oraz w więzieniu.

9) Żydowski cmentarz znajdujący się w Bojanowie podczas II wojny światowej został całkowicie przez Niemców zdewastowany. Zajmował powierzchnię 0,25 ha.

kościół Bojanowo wielkopolskie miasto ciekawostki informacje
Bojanowo. Kościół Najświętszego Serca Jezusa

Bojanowo ciekawostki

10) Obok rynku Bojanowa, przy ul. Marcinkowskiego 4 stoi poewangelicki kościół, największa świątynia w mieście. Został zbudowany w drugiej połowie XIX wieku. Obecnie jest to rzymskokatolicki kościół pw. Najświętszego Serca Jezusa.

11) W 1793 roku wybudowano w Bojanowie żydowską bożnicę z drewna. Po pożarze w 1859 r. zbudowano nową, murowaną synagogę, w stylu neoromańskim. Po dewastacji wnętrza przez Niemców podczas II wojny światowej, po wojnie była tu łaźnia miejska. Obecnie jest to budynek mieszkalny, znajduje się też galeria sztuki.

12) Budynek stacji kolejowej otwarto w Bojanowie w 1900 roku. Początkowo Bojanowo miało kolejowe połączenie z Głogowem.

13) Urząd Miejski w Bojanowie mieści się przy ul. Rynek 12. Budynek znajduje się w południowej pierzei rynku. Patrz: foto na samej górze.

rynek Bojanowo wielkopolskie miasto ciekawostki informacje
Bojanowo. Kamienice przy rynku i wieża kościoła

14) Park miejski w Bojanowie istniał w XIX wieku, a jego założycielami i pierwszymi właścicielami dworu była rodzina Komorowskich.

15) W Bojanowie działa browar. Znajduje się przy ul. Browarowej 2.

16) Na cmentarzu w Bojanowie znajduje się kaplica grobowa rodziny Komorowskich. Zbudowano ją w 1856 roku.

17) W Bojanowie jest też cmentarz żołnierzy poległych podczas I wojny światowej. Został założony prawdopodobnie w 1915 roku.

18) Wieś o tej samej nazwie znajduje się w województwie pomorskim, w powiecie starogardzkim, w gminie Skórcz. Test też druga wieś o nazwie Bojanowo. Znajduje się w województwie mazowieckim, w powiecie mławskim, w gminie Radzanów.

Bojanowo ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Chodzież
> Leszno
> Gostyń