ratusz Gostyń ciekawostki atrakcje zabytki

10 niesamowitych ciekawostek o Gostyniu

Czas czytania:1 minut/y, 35 sekund/y

Z czego słynie Gostyń ciekawostki i najważniejsze informacje

Miasto Gostyń

1) Gostyń leży 60 km na południe od Poznania. Jest to 20-tysięczne miasto w województwie wielkopolskim, w powiecie gostyńskim, nad rzeką Kanią. Jest tu siedziba gminy miejsko-wiejskiej Gostyń.

2) Po raz pierwszy miejscowość wymieniono w dokumencie księcia polskiego Przemysła II z 1275 roku. Trzy lata później Gostyń otrzymał prawa miejskie. Wcześniej był wsią Gostyń Stary.

Gostyń – wybrane zabytki

3) Najstarszym zabytkiem Gostynia jest gotycki kościół pw. św. Małgorzaty (ul. Przy Farze). Stał prawdopodobnie już w końcu XIII wieku, potem był rozbudowywany. Dziedziniec przykościelny otoczony jest murem z bramą, zbudowaną w XVIII wieku.

4) Bazylika na Świętej Górze w Gostyniu została zbudowana w 1512 r. w miejscu wcześniejszej drewnianej świątyni. Od 1542 r. Obecny wygląd otrzymała w latach 1675-1698. Wewnątrz jest obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, który stał się miejscem kultu i pielgrzymek.

5) Budynek ratusza zbudowano w Gostyniu w I połowie XIX wieku, po pożarze wcześniejszego. W latach 1910–1912 został przebudowany. Stoi przy ul. Rynek 2.

6) Kościół Ducha Świętego i Najświętszego Serca Pana Jezusa, to neorenesansowa świątynia wybudowana w latach 1907 – 1909. Stoi przy ul. Wrocławskiej 255.

Gostyń – ciekawostki, informacje

7) Przy ul. Kościelnej 5 mieści się Muzeum w Gostyniu. Są tu m.in. eksponaty związane z miastem i okolicami. W Gostyniu jest też Prywatne Muzeum Automobilizmu Jana Pedy. Są tu m.in. zabytkowe samochody.

8) Miejski Klub Sportowy Kania Gostyń założono w 1923 roku. To klub piłkarski. Zawodnicy grają na stadionie przy ul. Sportowej 1, mającym 1500 miejsc siedzących.

9) W Gostyniu znajduje się największy w Polsce silos cukrowniczy. Ma wysokość 75 metrów i może pomieścić 80 tysięcy ton cukru.

10) Ulica 1 Maja w pobliżu Rynku, obecnie jest deptakiem.

Gostyń ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com
Na zdjęciu: ratusz w Gostyniu. Foto: Jan Jerszyński / cc by-sa 2.5

Zobacz też:
> Jarocin
> Nowy Tomyśl
> Koło

mózg humor dowcipy o mózgu kawały umysł Poprzedni post Najlepsze dowcipy o mózgu
iPhone 14 Pro ciekawostki smartfony Następny post iPhone 14 czy iPhone 14 Pro – porównanie nowych modeli od Apple