telefony komórkowe ciekawostki telefon komórkowy

Niezwykłe ciekawostki o telefonach komórkowych

Czas czytania:2 minut/y, 35 sekund/y

Telefony komórkowe ciekawostki i fakty, które zainteresują i zadziwią. Historia komórek i smartfonów, o której nie miałeś pojęcia

Ciekawostki o telefonach komórkowych

1) W Malezji rozwód z małżonkiem za pośrednictwem wiadomości tekstowej jest dopuszczalny prawnie. Wystarczy, że jeden z małżonków wyśle drugiemu SMS-a i w świetle tamtejszego prawa już nie są małżeństwem.

2) Pierwszym telefonem komórkowym była Motorola Dyna TAC 8000X. Urządzenie zostało skonstruowane w 1983 roku przez Martina Coppera, pracownika Motoroli. Weszło do sprzedaży w USA i kosztowało około 4 tys. USD za sztukę.

3) Czy wiesz, że twój telefon komórkowy ma większą moc obliczeniową niż komputer użyty do lądowania na Księżycu Apollo 11?

4) Telefony komórkowe mają na swej powierzchni średnio 18 razy więcej bakterii niż deski sedesowe.

5) W Japonii 90% telefonów komórkowych jest wodoodpornych, ponieważ dzieci tak bardzo je uwielbiają, że zabierają je wszędzie, nawet pod prysznic.

telefony komórkowe ciekawostki telefon komórkowy
Telefony komórkowe ciekawostki i historia w Sadurski.com

Telefony komórkowe ciekawostki

6) 65% użytkowników smartfonów nie pobiera żadnych aplikacji.

7) IBM wypuścił pierwszy smartfon 16 sierpnia 1994 roku. Miał ekran dotykowy, rysik i był wyposażony w preinstalowane funkcje, takie jak książka adresowa, kalkulator, kalendarz i notes.

8) Najwyższy w historii rachunek za telefon komórkowy wyniósł 201 tysięcy USD i otrzymała go mieszkanka Florydy (USA) Celina Aarons. Bracia Celiny byli głuchoniemi, więc rodzeństwo komunikowało się wyłącznie przez SMS-y. Jeden z braci podczas podróży do Kanady wysłał ponad 2000 SMS-ów i pobrał filmy, a pobranie jednego średnio kosztowało ponad 2000 dolarów.

9) 47% milenialsów twierdzi, że używa smartfonów, bo nie lubi towarzystwa innych ludzi.

10) Rekord Guinnessa dla najszybszego wysyłającego wiadomości tekstowe należy do Sonji Kristiansen z Norwegii. W 37,28 sekundy napisała na klawiaturze smartfona wiadomość: „Piranie o brzytwozębnych zębach generała Serrasalmus i Pygocentrus, to najbardziej dzikie ryby słodkowodne na świecie. W rzeczywistości rzadko atakują człowieka”.

telefony komórkowe ciekawostki telefon komórkowy
Teraz nawet dzieci nie wyobrażają sobie życia bez smartfonów. Telefony komórkowe ciekawostki

Historia telefonów komórkowych

11) Telefony komórkowe, zwłaszcza smartfony, które są dziś naszymi nieodłącznymi towarzyszami, istnieją od niedawna. Jednak historia telefonów komórkowych sięga 1908 roku, kiedy w amerykańskim stanie Kentucky wydano patent amerykański na telefon bezprzewodowy.

12) Telefony komórkowe zostały wynalezione już w latach czterdziestych XX wieku, kiedy inżynierowie pracujący w AT&T opracowali komórki do stacji bazowych telefonów komórkowych. Pierwsze wcale nie były małymi „komórkami”. Były to dwukierunkowe radia, które umożliwiały komunikację ludziom takim, jak np. taksówkarze i służby ratownicze.

13) Zamiast polegać na stacjach bazowych z oddzielnymi komórkami (i przekazywaniu sygnału z jednej komórki do drugiej), pierwsze sieci telefonii komórkowej obejmowały jedną bardzo wydajną stację bazową, obejmującą znacznie większy obszar.

14) Motorola była pierwszą firmą, która masowo produkowała pierwszy przenośny telefon komórkowy. Zaczęła to robić 3 kwietnia 1973 roku.

15) Wczesne telefony komórkowe są często określane jako telefony komórkowe 0G lub telefony komórkowe generacji zerowej. Większość dzisiejszych telefonów opiera się na technologii mobilnej 3G lub 4G.

16) Na terenie Polski istnieje szereg sieci komórkowych. Obecnie największe, to Orange, Play, Plus i T-mobile. Pierwszą siecią w Polsce był Centertel, który zaczął działać 18 czerwca w 1992 roku.

Telefony komórkowe ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Ciekawostki o telewizji
> Centrale telefoniczne
> Nieznane ciekawostki

gdzie kupić lek online ciekawostki Poprzedni post Gdzie kupić lek online?
bazylika rynek Limanowa ciekawostki atrakcje zabytki Następny post Limanowa – 10 interesujących faktów