Nowy Tomyśl – 10 ciekawostek

Nowy Tomyśl ratusz ciekawostki zabytki atrakcje

Nowy Tomyśl ciekawostki i informacje o Nowym Tomyślu. Zabytki, atrakcje i wiklina

Nowy Tomyśl ciekawostki i informacje

1) Nowy Tomyśl, to 15-tysięczne miasto w zachodniej części woj. wielkopolskiego, nad rzeką Szarką. Siedziba powiatu nowotomyskiego i gminy miejsko-wiejskiej Nowy Tomyśl.

2) Miejscowość została założona w drugiej połowie XVIII w. i już kilka lat później, w 1786 r. otrzymała prawa miejskie. Jest więc jednym z najmłodszych miast Wielkopolski.

3) Pod koniec XIX w. Nowy Tomyśl był jedynym miastem Wielkopolski, w którym nie było kościoła katolickiego.

4) Obok miejscowości Paproć działa Elektrownia Wiatrowa Nowy Tomyśl. Stoją tu dwa wiatraki, każdy o mocy nominalnej 2,5 MW. Mają wysokość 210 metrów i rozpiętość skrzydeł 100 metrów. W chwili wybudowania (rok 2012) były najwyższymi typu konstrukcjami na świecie.

Nowy Tomyśl i wiklina

5) W domu szachulcowym z końca XVIII w. od 1985 r. mieści się Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa. Obie branże mają w Nowym Tomyślu ponad 200-letnią tradycję, a Nowy Tomyśl słynie jako miasto wikliniarzy. Adres: ul. Topolowa 10.

6) Na pl. Niepodległości w Nowym Tomyślu znajduje się największy na świecie kosz wiklinowy. Ma ok. 20 m długości, ok. 10 m szerokości i ok. 9 m wysokości. Stoi tu od 2006 r. i został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa.

Nowy Tomyśl kościół ciekawostki zabytki atrakcje
Nowy Tomyśl, kościół Najśw. Serca Pana Jezusa, foto: P.R.Schreyner / cc by-sa 3.0

Nowy Tomyśl zabytki i atrakcje

7) Barokowo-klasycystyczny Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa stoi przy pl. Fryderyka Chopina. Został zbudowany w latach 1778-1779. Początkowo był kościołem ewangelickim, od 1946 r. jest świątynią rzymskokatolicką.

8) Klasycystyczny budynek ratusza stoi na środku Placu Niepodległości w Nowym Tomyślu. jest tu Urząd Stanu Cywilnego i sąd. Budowę tego dwukondygnacyjnego budynku zakończono w 1879 r. Obok ratusza od 1963 r. stoi pomnik powstańców wielkopolskich.

9) W 1896 r. wybudowano w Nowym Tomyślu rzymskokatolicki kościół Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy. W 1925 r. kościół przebudowano. Stoi przy ul. Piłsudskiego.

10) Między 1863 a 1867 r. zbudowano w Nowym Tomyślu żydowską synagogę. Podczas II wojny światowej została zdewastowana, a po wojnie przebudowana na sklepy i mieszkania.

11) W 1974 r. powstał Nowotomyski ogród zoologiczny. Mieści się na obszarze ponad 5 ha, żyje tu ok. 200 zwierząt z 48. gatunków, m.in małpy, niedźwiedzie, strusie, lamy, wielbłąd i zebra. Adres: ul. Topolowa 11.

Nowy Tomyśl ciekawostki: (c) Sadurski.com
Na górnym zdjęciu: ratusz w Nowym Tomyślu. Foto: Silu / cc by-sa 4.0

Zobacz też:
> Świebodzin
> Kruszwica
> Szamotuły