Termometry. Prawie wszystko o termometrach

termometr termometry

Czujesz gorące czoło? Masz dreszcze i źle się czujesz? Być może masz pierwsze objawy gorączki. Jeśli nie masz jeszcze termometru, czas abyś pomyślał o jego zakupie. Bo termometr jest to urządzenie, które powinno być praktycznie w każdym domu. 

Najpopularniejsze termometry na naszym rynku

Termometr szklany

Kilkanaście lat temu praktycznie każdy termometr był szklany, a w środku zawierał rtęć. Badania wykazały, że rtęć jest bardzo niebezpieczną substancją dla naszego zdrowia, dlatego zdecydowano się na wycofanie ich z rynku. Obecnie w szklanych termometrach umieszcza się innego rodzaju ciecz, np. gal. Dużym minusem tego rodzaju termometru jest długość pomiaru. Na wynik musimy czekać od 2-3 minuty, co w porównaniu z innymi rodzajami termometrów obecnie dostępnych na rynku jest długim czasem oczekiwania.

Termometr elektroniczny

Tego typu sprzęt jest najpopularniejszy w Polsce. Sam pomiar trwa kilka minut, jeśli chodzi o dokładność to zależy od poszczególnych modeli. Z wyglądu termometr elektroniczny, przypomina klasyczny termometr rtęciowy.

Termometr bezdotykowy

W sklepach możemy również spotkać modele bezdotykowe. Jest to najbardziej zaawansowany sprzęt. Pomiar odbywa się na odległość i bardzo szybko.

Termometr na podczerwień

Termometry tego typu zyskują coraz większą popularność. Są bardzo wygodne w użytkowaniu. Pomiar odbywa się bardzo szybko. Należy tylko włożyć na kilka sekund czujnik do ucha.

Termometr dla dzieci

Sklepy mają w swojej ofercie również sprzęt skierowany tylko dla najmłodszych. Ciekawym rozwiązaniem dla małych dzieci są termometry w smoczku. Pozwalają zmierzyć temperaturę w naturalny sposób, z bardzo dużą dokładnością. Z pewnością tego rodzaju sprzęt jest dużym ułatwieniem dla rodziców.

Jak odpowiednio zmierzyć temperaturę?

W jaki sposób odpowiednio zmierzyć temperaturę, tak aby błąd pomiaru był jak najmniejszy? Jest wiele miejsc na ciele, w którym możemy dokonać pomiaru temperatury. W zależności od rodzaju termometru, będą to różne miejsca.

Termometrem szklanym możemy mierzyć temperaturę poprzez włożenie go pod pachę na około 2-3 minuty. Taki pomiar nie jest najdokładniejszym sposobem, lecz jeśli nie mamy innego typu sprzętu, musimy się zadowolić tym.

Termometr elektroniczny podobnie jak szklany można włożyć pod pachę i dokonać pomiaru. W takim wypadku pomiar trwa około minutę. Można także dokonać pomiaru, wkładając termometr do ust. W takim wypadku czas trwania pomiaru trwa ok. 30-45 sekund.

Termometrem bezdotykowym temperaturę mierzymy na czole. Sprzęt trzeba trzymać prostopadle do środka czoła i zbliżać go do czoła lub oddalać, tak aby zobaczyć punkt światła na czole. Po zobaczeniu punktu mamy pewność, że pomiar odbywa się prawidłowo.

Który termometr będzie idealny?

Większość termometrów dostępnych na naszym rynku nadaje do domowych zastosowań. Każdy z powyżej wymienionych posiada odpowiednią dokładność przy pomiarach. Głównym czynnikiem, który może decydować o tym jaki powinniśmy wybrać sprzęt, jest sposób w jaki chcemy mierzyć temperaturę. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na to, czy będziemy mierzyć temperaturę małemu dziecku. W takim przypadku na pewno powinniśmy zwrócić się po sprzęt innego typu jak termometr bezdotykowy.

Tekst: oromed.pl