zamek Szamotuły ciekawostki

Szamotuły – 10 ciekawostek

Czas czytania:1 minut/y, 35 sekund/y

Miasto na Wielkopolsce. Z czego słyną Szamotuły ciekawostki i najważniejsze fakty o Szamotułach. Historia, zabytki i atrakcje Szamotuł

Szamotuły ciekawostki i fakty

1) Szamotuły, to ok. 20-tysięczne miasto w województwie wielkopolskim, nad rzeką Samą. Leży 35 km na północny-zachód od centrum Poznania.

2) Miejscowość założono w XI wieku, a w 1231 r. Szamotuły uzyskały prawa miejskie.

3) Pierwsza pisemna wzmianka o Szamotułach pochodzi z 1231 r. i była w niej nazwa: de Samotul.

Zabytki Szamotuł

4) W I połowie XV wieku zakończono budowę bazyliki kolegiackiej pw. Matki Bożej Pocieszenia i św. Stanisława Biskupa. To najstarszy zabytek w Szamotułach. Wewnątrz jest krucyfiks z ok. 1370 roku.

5) Pod koniec XIII w. wybudowano w Szamotułach drewniany kościół pw. św. Stanisława. W latach 1423-1431 w jego miejscu zbudowano kościół gotycki.

kolegiata Szamotuły ciekawostki zabytki atrakcje
Kolegiata w Szamotułach. Szamotuły ciekawostki

6) Baszta Halszki, to późnogotycka, XV-wieczna wieża mieszkalno-obronna. Jest pozostałością po systemie obronnym zamku w Szamotułach. Ma 4 kondygnacje i znajduje się blisko Zamku Górków. Baszta ma swą nazwę od Elżbiety Ostrogskiej czyli Halszki (1539-1582), której duch ponoć tutaj straszy.

7) Zamek Górków w Szamotułach (ul. Wroniecka 30) początkowo był budowlą gotycką, a od XVI wieku renesansową. W połowie XVI wieku działała tu pierwsza na Wielkopolsce, która drukowała książki po polsku. W II połowie XX wieku został odbudowany. Obecnie jest tu muzeum. Znajduje się w nim jedna z największych kolekcji ikon w Polsce.

Szamotuły ciekawostki

7) Zbudowany w 1905 r. młyn żytni przy ul. Młyńskiej obecnie jest budynkiem mieszkalnym.

8) Najstarszy zachowany w Polsce list miłosny napisano w Szamotułach, w języku staropolskim. Oryginał przechowywany jest w Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie.

9) Jednym z najwybitniejszych polskich muzyków epoki renesansu był Wacław z Szamotuł (ok. 1524- ok. 1560). Był nadwornym muzykiem króla Zygmunta Augusta.

Szamotuły ciekawostki: (c) Sadurski.com
Na samej górze: zamek w Szamotułach, foto: Roweromaniak / cc-by sa 3.0

Zobacz też:
> Szczecinek
> Oława
> Sandomierz

wodospad Cohoes Falls Nowy Jork USA wodospady ciekawostki jesień liście drzewa Poprzedni post Cohoes Falls – wodospad niedaleko Nowego Jorku
najdziwniejsze budowle świata architektura Następny post Najdziwniejsze budowle świata – top 5